Tarbijakaitseamet kontrollis hindade kahes vääringus avaldamist
29.07.2010
Seoses sellega, et alates 1. juulist jõustus kohustus avaldada hindasid kahes vääringus, vaatles ka Tarbijakaitseamet toodetele/teenustele esitatud hindasid nii kroonides kui eurodes. Informatiivsete eurohindade avaldamise kohustusega seonduvat ja kardetud hinnatõusu esimesel kuul hinnavaatluses ei ilmnenud.
Ühekuise vaatlusperioodi põhjal on ennatlik märkida, kas hindade kahes
vääringus avaldamise kohustusega kaasneb ka mõju hindadele. Paraku on
üksikuid ilminguid, kus kaupleja on uut kohustust tõlgendanud selliselt,
et on praegu vaid informatiivse eurohinna kujundanud võimalikult
ümmarguseks ning konverteerinud selle järgi ka tootele/teenusele uue
kroonihinna. Üks tuntumaid sellelaadseid juhtumeid on restoran Vapiano,
kes nii kodulehel kui ka kohapeal olevas menüüs esitab kroonihindu
selliselt, et neid ei ole Eesti kroonides võimalik maksta.
Tarbijakaitseamet on ettevõttele saatnud ka kirja, milles palutakse
selgitust ning põhjust, mis tingis hindade vääriti avaldamise. Kui hind
on avaldatud summas, mida pole sularahas võimalik maksta, on tegemist
eksitava kauplemisvõttega ning see on karistatav.
Lisaks
eelnimetatule on Tarbijakaitseamet juulikuu jooksul kontrollinud veel 29
Tallinnas (enamasti vanalinna piirkonnas) asuvat toitlustusettevõtet.
Kontrollitutest 15-s toidukohas rikkumisi ei tuvastatud. 3 söögikohas
ei oldud kroonides avaldatud hinna ümberarvestamisel eurodesse kasutatud
Eesti Panga määratud õiget arvestuskurssi (1€ = 15,6466 krooni).
Rikkumisi, kus ümberarvutamisel saadud tulem ei olnud ümardatud 1
sendi täpsusega kolmanda koha järgi pärast koma - oli 9 ettevõttes.
Kahes restoranis – Kloostri Ait ja restoran Kuluaar puudusid eurohinnad
sootuks.
Tarbijakaitseameti peadirektor Andres Sooniste sõnul on
eurohindade näitamine kõrvuti eesti krooniga üks oluline euro kasutusele
võtmise protsessi osa, mille tähtsust ilmestab fakt, et see on
kehtestatud juba 07.06.2010 kohustusena Majandus- ja
Kommunikatsiooniministri määrusega. Määruse mittetäitmine on karistatav
ning Tarbijakaitseamet on asunud rikkumiste ilmnemisel võtma kasutusele
ka vastavaid meetmeid. „Tänaseks on kohustus kehtinud juba ligi kuu ning
enam ei ole aktsepteeritavad jõudluse või teadlikkuse puudusele
viitavad argumendid“ lausus Sooniste. Tarbijakaitseamet on jätkuvalt
valmis vastama kõikidele kahes vääringus hinna näitamise kohustusega
kaasnevatele küsimustele ning ühtlasi kutsub üles tarbijaid informeerima
ametit kõikidest väärkäsitlustest.
Välismajandus 09.09.2010 Maailma majanduskasv on aeglustumas arvatust kiiremini, eriti arenenud tööstusriikides ja selle vältimiseks oleks vaja jätkata ergutusabinõudega, ütles maailma majanduskoostöö ja arengu organisatsioon OECD neljapäeval.
Majandus ja äri 09.09.2010 Nädala alguses Euroopa Liidu (EL) tasemel kokku lepitud ühenduse liikmesriikide eelarvete kooskõlastamise uus süsteem nihutab konvergentsiprogmmi esitamise aja varasemaks, kuid Euroopa Komisjonile esitatavate andmete sisu osas muutusi ei tule.
Majandus ja äri 09.09.2010 Valitsus kiitis tänasel istungil heaks ja saadab riigikogusse arutamiseks 2010. aasta riigieelarve seaduse muutmise seaduse eelnõu. Muudatuste tulemusel täpsustuvad ministeeriumide jooksva aasta kulud, eelarve kulude ja tulude maht muudatuste tulemusel ei muutu.
Majandus ja äri 09.09.2010 Poolas Krynica majandusfoorumil esinenud president Toomas Hendrik Ilves kinnitas, et Eesti majandus on hetkel tasakaalustatum kui enne kriis ja ainsaks kriitiliseks aspektiks on kõrge tööpuudus.
Uut seadusandluses 09.09.2010 1000-kroonist toimetulekutoetust saavas peres kasvava lapse areng saab tõsise löögi nii füüsiliselt kui ka vaimselt, selgub värskest uuringust, mis nende eluolu uuris.
Euro kasutuselevõtt mõjutab paratamatult kogu maksuarvestust ja raamatupidamist, kirjutab Eesti Kaubandus-Tööstuskoja poliitikakujundamise- ja õigusosakonna juhataja Mait Palts asutuse veebiküljel.
Majandus ja äri 08.09.2010 Eesti koguvälisvõlg oli Eesti Panga andmeil juuni lõpus ligi 269 miljardit krooni ning 56% võlast oli seotud Rootsi ja Soomega.
Majandus ja äri 08.09.2010 Selle aasta teise kvartali maksebilansi jooksevkonto ülejääk oli 1,3 miljardit krooni ehk 2,4% sama kvartali sisemajanduse koguproduktist (SKP).
Majandusaktiivsuse suurenemine jätkub, kirjutab Rahandusministeeriumi makromajanduspoliitika osakonna juhataja Andrus Säälik.
Statistikaameti täpsustatud andmetel kiirenes sisemajanduse koguprodukti
(SKP) kasv käesoleva aasta teises kvartalis 3,1%-ni. Sesoonselt
korrigeeritud andmetel kiirenes SKP kasv võrreldes eelmise kvartaliga
1,9%-ni. Uue aegrea kohaselt on kvartaalne majanduskasv kestnud
kolm kvartalit järjest.
Õigus 08.09.2010 Heategevusliku ühisprojekti "Hea nõu lastega peredele" raames saavad huvilised ka Pärnus advokaatidelt pereõiguse vallas tasuta juriidilist nõu.