Saata printerisse

Kinnisvara käibemaks - maha arvata või mitte?

Maksustatava käibe tarbeks eluruumi soetavate ettevõtjate kavatsused peavad olema realistlikud ja veenvad.

Olen kindel, et käibemaksuseadus (edaspidi – KMS või seadus) on paljude raamatupidajate töölaual ja aitab leida üksikasjalikud vastused paljudele praktilistele küsimustele.

KMS-i § 16 lg 2 p 2, 3 ja 6 ning lg 3 p 1 ja 2 tutvudes saab selgeks, et kinnisvara soetamisel tasutava käibemaksuga puutub raamatupidaja kokku järgmistel juhtudel:
I.             Kui soetatakse järgmisi kinnisvaraobjekte:

  •              uusehitis enne selle esmast kasutuselevõttu. KMS-i § 16 lg 2 p 2 kohaselt tuleb uusehitise müük maksustada käibemaksuga (muidugi ainult siis, kui uusehitis müüakse enne selle esmast kasutuselevõttu; tegelikult ei saa juba kasutuses olnud kinnisvaraobjekti müümisel rääkida „uusehitisest“ – „uusehitiste“ kategooriast liigub ta „juba kasutuses olnud kinnisvara“ katego