Saata printerisse

Mainor: maksutõus ei tohiks olla eelarve kasvuvahend

Ettevõtluskõrgkooli Mainor õigusõppejõu Janus Paurmani hinnangul peaksid nii riigi kui ka omavalitsuste eelarved kasvama majanduskasvuga samas tempos ning seejuures ei tohiks eelarve kasvuvahendina pidevalt maksutõuse kasutada.

Paurmani arvates peaks riigieelarve koostamisel hakkama saama majanduskasvust tulenevate vahenditega. "Tegelikult peaks riik maksutõusude asemel tegelema efektiivsema juhtimise ning tõhusama maksude kogumisega, mitte paaniliselt otsima, kellelt pidevalt puudujääv osa lisaks näpistada," märkis ta pressiteate vahendusel.

Õppejõu sõnul kasvab mitmete maksutõusude toel inflatsioon, mis tähendab omakorda seda, et isegi kui inimesed teenivad rohkem, siis sisuliselt tammutakse ikkagi paigal.

"Populistlikult võib ju rõõmustada, et rikastelt ettevõtjatelt tulebki raha ära võtta, aga kui ettevõtlusega seotud makse tõstetakse isegi kaudselt, siis ei jää ükski aktsiis ettevõtja tasemele pidama. Tegelikult katavad vahe ikkagi lõpptarbijad," rääkis ta.

Paurmani sõnul peaks pidev maksude tõstmine olema ka valijale indikatsioon sellest, et midagi tehakse valesti. Kuid seejuures tõdes ta, et enne valimisi erakonnad makse üldjuhul tõsta ei julge.

"Samas hautakse praegu iga partei kontoris välja järjest uusi ning majandusteoreetiliselt jaburaid asju, mida inimestele nii-öelda tasuta, aga tegelikult nende oma raha eest jagada," lisas õigusõppejõud.