Maksu- ja Tolliamet

Kas eraisik peab elamu müügilt tasuma ka käibemaksu?

Siit saate vastused Maksu- ja Tolliameti foorumis esitatavatele küsimustele

Küsimusi Maksu- ja Tolliameti spetsialistidele saate esitada foorumis http://foorum.emta.ee/. Vajalik on eelregistreerimine.

Töötaja asus tööle esmaspäeval, 2. detsembril. Palga arvestamisel ei arvestatud maha tulumaksuvaba miinimumi, kuigi avaldus oli kirjutatud enne tööle asumist, ja tulumaks peeti kinni kogusummast. Küsimusele, miks seda ei tehtud, vastuseks oli see, et kuna töötaja asus tööle 2. kuupäeval, mitte esimesel, siis ei ole töötatud täiskuu ja tulumaksuvaba miinimumi ei arvestata. On see õige? 1. kuupäev oli pühapäev ja kogu oma tahtmisest olenemata ei saanud töötaja tööle asuda. Tegu on riigiettevõttega.

Vastab MTA spetsialist Reet:

Osutasime kliendile teenust, tasusime kliendi eest ka riigilõivu. Nüüd peaksime kliendile arve esitama oma teenuse eest ja edasi esitama kulud, mis tema eest tasusime. Kuidas märkida arvel riigilõiv, see pole ju käive? Kas võime näidata arvel teenus, maksumääraga 20% ja riigilõiv 0%?

Vastab MTA spetsialist Kaia:

Ettevõtte juhatuse liige tegi tööülesannete täitmiseks T-kategooria juhiloa. Igapäevaelus tal T-kategooria juhiluba vaja pole. Kas juhiluba peaks arvestama erisoodustusega või mitte? Sama küsimus Maanteeameti riigilõivude hüvitamise kohta. Liiklusregistribüroos saab juhatuse liige arve oma nimele. Kas sellest peaks arvestama erisoodustust? Lisaks veel, et juhatuse liige pole töölepinguga tööle vormistatud.

Vastab MTA spetsialist Ester:

Kahe ettevõtte vahel on sõlmitud ehituse töövõtuleping. Üks pool on lepingut rikkunud ja on tekkinud vajadus esitada leppetrahvi nõue. Siit küsimus, missuguste maksudega on seotud leppetrahvi nõue? Kuna tegemist ei ole käibega, siis käibemaksu ei lisata nõudele, aga muud maksud? Kas on ehk tegemist ettevõtlusega mitteseotud tuluga?

Vastab MTA spetsialist Ester:

Eesti ettevõte müüb kauba Venemaa kodanikule. Kas ja millised on tema võimalused saada piiril (näiteks Narva piiripunkt) tagasi kauba soetamiselt makstud käibemaks?

Vastab MTA spetsialist Kaia:

Kas raamatu kinkimine oma töötajale on erisoodustus?

Vastab MTA spetsialist Ester:

Mille alusel ja mis õigusega arestib maksuamet ühisvara, kui ei ole kedagi teavitanud? Minu teada ei saa ühisvara arestida, kuna ühel abikaasal ei ole võlgnevusi.

Vastab MTA spetsialist Reet:

Kas tuludeklaratsioonis tuleb deklareerida mittemaksustatav tulu, näiteks sünnipäevaks füüsiliselt isikult saadud kingitused (sh raha), tavaline hoiuseintress Eesti krediidiasutuselt, Eesti Loto lotovõidud jne? Kui mitte, siis millise tulumaksuseaduse §-i järgi ei tule seda tulu deklaratsiooni kanda? TuMS § 44 lõike 1 kohaselt tuleb deklaratsioonile kanda igasugune tulu, mitte ainult maksustatav tulu. Kas nt hoiuseintresside ja (väikeste) lotovõitude deklareerimine on levinud, juhul kui see on kohustuslik?

Vastab MTA spetsialist Reet:

Eesti Panga määruse kohaselt tuleb kõik välismaksed ja välislaekumised alates 50 000 eurost või samas väärtuses summast välisvaluutas deklareerida. Kas see tähendab, et kui olen eraisik ja mulle laekub iga kuu 49999 eurot välisriigist (nt. USA-st), siis ma seda deklareerima ei pea ja Maksuamet ei hakka ka uurima laekumise päritolu?

Vastab MTA spetsialist Reet:

Kas ja kuidas tuleks maksustada dividend, mis on makstud 20%-st osalust omavale juriidilisest isikust mitteresidendile?

Vastab Merje, MTA spetsialist:

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes