Maksu- ja Tolliamet

Kas eraisik peab elamu müügilt tasuma ka käibemaksu?

Siit saate vastused Maksu- ja Tolliameti foorumis esitatavatele küsimustele

Küsimusi Maksu- ja Tolliameti spetsialistidele saate esitada foorumis http://foorum.emta.ee/. Vajalik on eelregistreerimine.

E-kaubandusega tegelev Eesti käibemaksukohuslane (müüja) müüb kaupa teise EL riigi eraisikule (ostjale), kes ei ole käibemaksukohuslane. Müüja ja kaup asuvad Eestis, ostja – teises EL riigis. Kaup saadetakse Eestist ostjale Eesti Posti vahendusel. Ostja peab maksma müüjale kauba hinna, s.h. 20% käibemaksu, ning saatekulud. Saatekulud arvestatakse vastavalt Eesti Posti paki- või kirjateenuste hinnakirjale. Eesti Post esitab arve müüjale käibemaksuta (standardpaki ja kirjateenuse hinnad on käibemaksuvabad). Küsimus on selles: kuidas need saatekulud peavad olema kajastatud müüja arvel ostjale – kas müüja peab lisama 20% käibemaksu Eesti Posti arvel olevale summale ja siis saatekulud muutuvad eraisiku jaoks 20% kallimaks või on postikulud antud juhul maksuvaba käive (müüja ise ei osuta postiteenust) ja käibemaksu ei kohaldata?

Vastab MTA spetsialist Kaia:

Praegusel ajal tegeletakse kõigega, mis tulu toob. Ettevõte ostis selle eesmärgiga mõned kasutatud eriotstarbelised autod (ei ole sõiduautod) ja tegeleb nende edasimüügiga. Välisriigi ettevõtjast ostja ei kuulu EL riikide hulka. Meie koostame talle müügiarve ilma käibemaksuta, kuigi oleme Eestis käibemaksukohuslased. Arvele lisame viite, et käibemaks on null, vastavalt KMS § 15 lg 4 p 9 ja deklareerime KMD ridadel 3 ja 3.2. Kas nii on korrektne? Kas peale müügiarve peab meie käsutuses olema veel mõni dokument? Oleme aru saanud, et autode ostja ei vii neid autosid koheselt Eestist minema, vaid paigutab parklasse, sooviga hiljem autot Eestist oma riiki toimetada. Pealegi me ei tea, kas ta ostab need autot hilisemaks kasutamiseks või müüb oma riigis hoopis vanarauaks.

Vastab MTA spetsialist Kaia:

Sooviks teada, et kui taotleda Maksu- ja Tolliametilt korteri müügist saadud maksustatava tulumaksu maksmiseks maksegraafikut, kas siis MTA paneb graafiku sõlmimise korral automaatselt isikule kuuluvale kinnisvarale peale ka vara käsutamise keelu? Või kasutatakse seda varianti vaid erandjuhtudel? Millistel?

Vastab MTA spetsialist Reet:

Eraisikul on omanduses kaks eramut - tegemist uue ja vana (ehitatud aastal 2002) koduga. Viimane on küll olnud kaks viimast aastat rendil. Nüüd oleks soov vanem maja maha müüa. Kuidas toimub nende puhul maksustamine? Kas müügihinnale tuleb lisada käibemaks? Kas saadud müügisummalt tuleb tasuda ka tulumaks?

Teen igakuiselt ülekandeid eraisikule, kellel puudub töökoht. Ta saab invaliidsuspensioni riigilt. Küsimus on, et kas invaliidsuspensioni saav kodanik peab minu (ehk füüsilise isiku) poolt makstud summalt maksma tulumaksu (või deklareerima)? Minu alaline sissetulek on välisriigist ja sellelt on makstud juba tulumaks selles riigis, mille resident olen. Kui jah, siis mille järgi tuleks saajal maksta tulumaksu?

Kaup ostetakse liikmesriigist A. Kaupa Eestisse ei toimetata, vaid müüakse edasi liikmesriiki C. Liikmesriik C loobus kauba ostmisest. Hetkel on kaup endiselt liikmesriigis A ja otsitakse uut ostjat. Kas hetkel seda tehingut käibedeklaratsioonil ei kajasta? Kui toimub müük ja kauba viimine liikmesriigist A teise liikmesriiki, kas siis deklareerin kolmnurktehinguna?

Abikaasadel on ühisvarana soetatud elamukrunt, millele on abielu jooksul ehitatud elumaja. Elumaja ehitus on lõpetamata (s.t ei ole kasutuses - majakarp). Üks abikaasadest suri ning tema vara läks jagamisele. Elus olevale abikaasale jäi 1/2 pooleliolevast majast + 1/2 abikaasa pärandist. Kokku 3/4 kogu kinnistust. Kui elus olev abikaasa otsustab kinnistu müüa (krundi koos majaga), kas siis läheb tulumaksuga maksustamisele osa, mille ta sai abikaasalt päranduseks? Või läheb maksustamisele kogu 3/4 müügist saadud tulu?

Olin Soomes ametlikult tööl 4 kuud, pärast mida pidin tervise tõttu lahkuma. Tööleping oli tähtajatu ja maksuprotsent 4,7. Kas pean järgmisel aastal ka Eestis esitama tuludeklaratsiooni, kuigi pole Eestis varem kunagi tööl olnud ja mingeid sissetulekuid ei oma Eestist? Kas tuleb juurde maksta?

Eesti ettevõte pakub tõlketeenust ja on käibemaksukohuslane. Ettevõte tahab esitada arvet ühendusevälise riigi ettevõttele (Hiinas). Kas KM on 0% ning milline viide tuleb panna käibemaksuseadusest antud arvele?

Vastab MTA spetsialist Kaia:

Kui mittetulundusühingu peamine tuluallikas on renditulu, mis on käibemaksuvaba tulu, ning kommunaalteenuste müük toimub vahendusena (ehk pole käive), kas siis 16 000 piirmäära saabudes peab MTÜ ikkagi registreerima enda käibemaksukohustuslaseks?

Vastab MTA spetsialist Kaia:

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes