Neljapäev, 25 Mai 2017 12:11

Hüpoteegiga korteri väljaüürimine Esile tõstetud

Hinda seda artiklit
(1 hinnang)
Anne-Jana Prantsuzova, jurist
Anne-Jana Prantsuzova, jurist Donoway Eesti

Mul on hüpoteegiga korter, mille soovin anda oma ettevõtte kasutusse ning hakata seda välja üürima. Kuidas oleks niisuguses olukorras kõige mõistlikum ja kasulikum käituda? Oleks hea, kui saaks ettekirjutuse selle kohta, mida teha erinevate võimaluste korral, et juriidiliselt oleks kõik õige.

Vastab Anne-Jana Prantsuzova, juriidiline konsultant, Donoway Eesti:

Kui korter antakse ettevõttele kasutusele tasuta, ei teki teil kui eraisikul maksukohustust. Kui annate üürile (tasu eest) eraisikuna ning ettevõte tasub teile ka teatud üürisumma, tuleks seda tuludeklaratsioonis deklareerida ja tulumaksu tasuda. Kui üürileping on sõlmitud ettevõttega, siis ettevõte peab tulumaksu kinni pidama üüri brutosummast (v.a kommunaalkulud ja muud kõrvalkulud). Teile kui eraisikule tagastatakse tuludeklaratsiooni alusel 20% üüritulult enammakstud tulumaks.

Vastavalt tulumaksuseaduse §-le 391 võlaõigusseaduse tähenduses arvatakse tuludeklaratsioonis eluruumi üürilepingu alusel saadud üürist (§ 16 lg 1) üürimisega seotud kulude katteks maha 20% (kusjuures mahaarvamine tehakse dokumentaalsete tõenditeta üürimisega seotud kulude kohta).

Juhul kui tegemist on eluasemelaenuga ning kui olete iga-aastaselt makstud intressidelt tulumaksu tagasi saanud, võib korteri väljaüürimine vähendada tulumaksu tagastusele kuuluvat summat. Üürimisega seoses võivad muutuda ka laenumaksete ja kindlustusmaksete suurused (neid küsimusi peaks pangas täpsustama).

Korteri müük, mis on kas tervelt või osaliselt ettevõttele üürile antud, võib kaasa tuua maksude tasumise kohustuse.

Kui ettevõte üürib korteri välja, maksustatakse tehing vastavalt sellele, kas ettevõte on käibemaksukohustuslaseks registreeritud või mitte.

Lisainfo

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Viimased vastused lugejate küsimustele maksunduse teemal

Maksunõunik vastab lugejate küsimustele

 • Kas Soomes välislähetuses viibiva töötaja majutuskulude hüvitamisega kaasnevad maksukohustused?
  Kas Soomes välislähetuses viibiva töötaja majutuskulude hüvitamisega kaasnevad maksukohustused? Kui tööandja lähetab töötaja Soome tööle, kas ta võib siis kulude kokkuhoidmiseks maksta ettevõtte üürilepingu alusel töötaja elamise eest, ilma et sellega kaasneks maksukohustused?
 • Käibemaksuarvestus Euroopa Liidu siseste teenuste ostmisel
  Käibemaksuarvestus Euroopa Liidu siseste teenuste ostmisel

  Käibemaksukohustuslasest Eesti firmale esitas raudteeveo eest arve Küprose käibekohustuslasest firma; teenuse hind oli 10 000 eurot. Jutt käib kauba veost Venemaalt Eestisse. Küprose firma esitas arve 0-protsendilise käibemaksu määraga. Kas on õige, et Eesti firma peab näitama käibedeklaratsioonil Küprose firmalt saadud teenuse maksumuse ja rakendama 20-protsendilise määraga pöördmaksustamist? Missugustes Eesti käibemaksuseaduse paragrahvides käsitletakse Euroopa Liidu (edaspidi – EL) siseste teenuste ostmist? Kas see, et teenuse osutamine ei alanud teenuse müüja riigis, st Küprosel, omab tähtsust?

 • Kas ettevõte peab maksma erisoodustust sõiduautot päevade kaupa eraisikult rendile võttes?
  Kas ettevõte peab maksma erisoodustust sõiduautot päevade kaupa eraisikult rendile võttes? Ettevõtte omanik – eraisik – annab oma sõiduauto tasu eest (tasult makstakse tulumaks) ettevõttele rendile, üle ei anta kasutusvaldust. Autoga tehakse töösõite (taxify) ja väljaspool tööaega erasõite. Kuludesse kantakse kuludokumentide alusel ainult töösõitudega seotud kütusekulud, muud autoga seotud kulud kannab eraisik. Kas ettevõte peab maksma sõiduauto erasõitudeks kasutamiselt erisoodustust? Kas sellisel juhul, kui lepingu järgi võetakse auto rendile päevade kaupa, nendel päevadel, kui tööd tehakse, ja pärast tööd auto tagastatakse, peab tasuma erisoodustust?
 • Kas füüsiline isik võib osutada Eesti firmale teenust lepingut sõlmimata?
  Kas füüsiline isik võib osutada Eesti firmale teenust lepingut sõlmimata?

  Kas füüsiline isik võib osutada Eesti firmale teenust (nt anda konsultatsiooni) lepingut sõlmimata? Missugused maksukohustused tekivad firmal, kes tasub saadud teenuste eest (nt konsultatsioon) arve alusel?

 • Mis tingimustel ei loeta töötaja eluasemekulude hüvitamist erisoodustuseks?
  Mis tingimustel ei loeta töötaja eluasemekulude hüvitamist erisoodustuseks? Tööandja (juriidiline isik) üürib juriidiliselt isikult või eraisikult korteri ja annab selle kasutada oma töötajale, kes töötab töölepingu alusel. Töötaja elukoht asub 55 km kaugusel töökohast, tema omandis ei ole selles piirkonnas eluasemena kasutatavat kinnisvara ning juriidiline isik kannab kõik üüritud korteriga seotud kulud. Kuidas toimida maksustamisel?

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes