Neljapäev, 25 Mai 2017 12:11

Hüpoteegiga korteri väljaüürimine Esile tõstetud

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Anne-Jana Prantsuzova, jurist
Anne-Jana Prantsuzova, jurist Donoway Eesti

Mul on hüpoteegiga korter, mille soovin anda oma ettevõtte kasutusse ning hakata seda välja üürima. Kuidas oleks niisuguses olukorras kõige mõistlikum ja kasulikum käituda? Oleks hea, kui saaks ettekirjutuse selle kohta, mida teha erinevate võimaluste korral, et juriidiliselt oleks kõik õige.

Vastab Anne-Jana Prantsuzova, juriidiline konsultant, Donoway Eesti:

Kui korter antakse ettevõttele kasutusele tasuta, ei teki teil kui eraisikul maksukohustust. Kui annate üürile (tasu eest) eraisikuna ning ettevõte tasub teile ka teatud üürisumma, tuleks seda tuludeklaratsioonis deklareerida ja tulumaksu tasuda. Kui üürileping on sõlmitud ettevõttega, siis ettevõte peab tulumaksu kinni pidama üüri brutosummast (v.a kommunaalkulud ja muud kõrvalkulud). Teile kui eraisikule tagastatakse tuludeklaratsiooni alusel 20% üüritulult enammakstud tulumaks.

Vastavalt tulumaksuseaduse §-le 391 võlaõigusseaduse tähenduses arvatakse tuludeklaratsioonis eluruumi üürilepingu alusel saadud üürist (§ 16 lg 1) üürimisega seotud kulude katteks maha 20% (kusjuures mahaarvamine tehakse dokumentaalsete tõenditeta üürimisega seotud kulude kohta).

Juhul kui tegemist on eluasemelaenuga ning kui olete iga-aastaselt makstud intressidelt tulumaksu tagasi saanud, võib korteri väljaüürimine vähendada tulumaksu tagastusele kuuluvat summat. Üürimisega seoses võivad muutuda ka laenumaksete ja kindlustusmaksete suurused (neid küsimusi peaks pangas täpsustama).

Korteri müük, mis on kas tervelt või osaliselt ettevõttele üürile antud, võib kaasa tuua maksude tasumise kohustuse.

Kui ettevõte üürib korteri välja, maksustatakse tehing vastavalt sellele, kas ettevõte on käibemaksukohustuslaseks registreeritud või mitte.

Lisainfo

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Viimased vastused lugejate küsimustele maksunduse teemal

Maksunõunik vastab lugejate küsimustele

  • Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka lastetoetused ja elatis?
    Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka lastetoetused ja elatis?<em><br /></em> Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka ühe lapsevanema poolt teise vanema pangaarvele üle kantud elatis, kui elatise ülekandja töötasult on juba kinni peetud kõik maksud? Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka lastetoetused?
  • Millal tekib käibemaksukohustus?
    Millal tekib käibemaksukohustus? Meie ettevõte, kes ei ole käibemaksukohustuslane, kavatseb luua ärisuhted Vene ettevõttega. Lepingu järgi peab nimetatud ettevõte esitama meile iga kuu arved õiguse eest kasutada äritegevuses poolte määratletud, õiguste valdajale kuuluvate ainuõiguste kompleksi (piletisüsteem, veebileht ja IP-aadress).Kas meie ettevõttel tekib (piiratud) käibemaksukohustus?
  • Sõiduauto üürimine ja sisendkäibemaks
    Sõiduauto üürimine ja sisendkäibemaks

    Ettevõte on soetanud sõiduauto liisingufirmalt kasutusrendi alusel. Kas ettevõte saab liisingufirma arvetest 50% sisendkäibemaksu maha arvata, kui nimetatud sõiduauto üüritakse (tasu eest) ettevõtte töötajale, kes on ka juhatuse liige.

  • Hüpoteegiga korteri väljaüürimine
    Hüpoteegiga korteri väljaüürimine

    Mul on hüpoteegiga korter, mille soovin anda oma ettevõtte kasutusse ning hakata seda välja üürima. Kuidas oleks niisuguses olukorras kõige mõistlikum ja kasulikum käituda? Oleks hea, kui saaks ettekirjutuse selle kohta, mida teha erinevate võimaluste korral, et juriidiliselt oleks kõik õige.

  • Ühendusesisene teenuse soetamine
    Ühendusesisene teenuse soetamine

    Eesti käibemaksukohustuslasest ettevõte ostis Küprose  käibemaksukohustuslasest ettevõttelt 10 000 euro eest raudteeveoteenust. Tegemist oli kauba veoga Venemaalt Eestisse. Küprose ettevõte esitas arve käibemaksumääraga 0%. Kas see on õige, et Eesti ettevõte (teenuse saaja) peab Küprose ettevõttelt saadud teenust pöördmaksustama 20% käibemaksumääraga ja käibedeklaratsioonis deklareerima? Millised Eesti käibemaksuseaduse paragrahvid käsitlevad ühendusesisest teenuse soetamist? Kas see on oluline, et teenus ei alanud teenuse müüjariigis?

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes