Reede, 13 Juuli 2018 12:59

Kas füüsiline isik võib osutada Eesti firmale teenust lepingut sõlmimata? Esile tõstetud

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Vadim Donchevski, vandeaudiitor
Vadim Donchevski, vandeaudiitor DNW Audit

Kas füüsiline isik võib osutada Eesti firmale teenust (nt anda konsultatsiooni) lepingut sõlmimata? Missugused maksukohustused tekivad firmal, kes tasub saadud teenuste eest (nt konsultatsioon) arve alusel?

Vastab Vadim Donchevski, vandeaudiitor, DNW Audit:

Kui füüsiline isik osutab juriidilisele isikule teenuseid (nt annab konsultatsiooni), siis tekivad neil võlaõiguslikult seisukohalt lepingulised suhted, isegi sellisel juhul, kui leping sõlmitakse suuliselt või mõnes muus vormis (nt teenuste ostja tehtud ettepaneku või müüja esitatud arve aktsepteerimine). Isik, kes on kohustatud pidama raamatupidamisarvestust, peab vormistama raamatupidamise algdokumendid selliselt, et kompetentsele sõltumatule poolele oleks võimalik majandustehingu asjaolusid ja õiguspärasust tõendada (raamatupidamise seaduse § 7, lg 1).

Sellisele füüsilisele isikule, kes pole äriregistrisse või lepinguriigi registrisse kantud füüsilisest isikust ettevõtja, töövõtu-, käsundus- või mõne muu võlaõigusliku lepingu alusel makstud töö- või teenustasu maksustatakse tulumaksuga tulumaksuseaduse § 13 lõike 1¹ alusel ja sotsiaalmaksuga sotsiaalmaksuseaduse § 2 lõike 1 punkti 6 alusel. Juhul kui teenust osutab füüsilise isikuna registreeritud ettevõtja, maksab tulu- ja sotsiaalmaksu ettevõtja ise, mitte teenuste tarbija.

Lisainfo

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Viimased vastused lugejate küsimustele maksunduse teemal

Maksunõunik vastab lugejate küsimustele

  • Käibemaksuarvestus Euroopa Liidu siseste teenuste ostmisel
    Käibemaksuarvestus Euroopa Liidu siseste teenuste ostmisel

    Käibemaksukohustuslasest Eesti firmale esitas raudteeveo eest arve Küprose käibekohustuslasest firma; teenuse hind oli 10 000 eurot. Jutt käib kauba veost Venemaalt Eestisse. Küprose firma esitas arve 0-protsendilise käibemaksu määraga. Kas on õige, et Eesti firma peab näitama käibedeklaratsioonil Küprose firmalt saadud teenuse maksumuse ja rakendama 20-protsendilise määraga pöördmaksustamist? Missugustes Eesti käibemaksuseaduse paragrahvides käsitletakse Euroopa Liidu (edaspidi – EL) siseste teenuste ostmist? Kas see, et teenuse osutamine ei alanud teenuse müüja riigis, st Küprosel, omab tähtsust?

  • Kas ettevõte peab maksma erisoodustust sõiduautot päevade kaupa eraisikult rendile võttes?
    Kas ettevõte peab maksma erisoodustust sõiduautot päevade kaupa eraisikult rendile võttes? Ettevõtte omanik – eraisik – annab oma sõiduauto tasu eest (tasult makstakse tulumaks) ettevõttele rendile, üle ei anta kasutusvaldust. Autoga tehakse töösõite (taxify) ja väljaspool tööaega erasõite. Kuludesse kantakse kuludokumentide alusel ainult töösõitudega seotud kütusekulud, muud autoga seotud kulud kannab eraisik. Kas ettevõte peab maksma sõiduauto erasõitudeks kasutamiselt erisoodustust? Kas sellisel juhul, kui lepingu järgi võetakse auto rendile päevade kaupa, nendel päevadel, kui tööd tehakse, ja pärast tööd auto tagastatakse, peab tasuma erisoodustust?
  • Kas füüsiline isik võib osutada Eesti firmale teenust lepingut sõlmimata?
    Kas füüsiline isik võib osutada Eesti firmale teenust lepingut sõlmimata?

    Kas füüsiline isik võib osutada Eesti firmale teenust (nt anda konsultatsiooni) lepingut sõlmimata? Missugused maksukohustused tekivad firmal, kes tasub saadud teenuste eest (nt konsultatsioon) arve alusel?

  • Mis tingimustel ei loeta töötaja eluasemekulude hüvitamist erisoodustuseks?
    Mis tingimustel ei loeta töötaja eluasemekulude hüvitamist erisoodustuseks? Tööandja (juriidiline isik) üürib juriidiliselt isikult või eraisikult korteri ja annab selle kasutada oma töötajale, kes töötab töölepingu alusel. Töötaja elukoht asub 55 km kaugusel töökohast, tema omandis ei ole selles piirkonnas eluasemena kasutatavat kinnisvara ning juriidiline isik kannab kõik üüritud korteriga seotud kulud. Kuidas toimida maksustamisel?
  • Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka lastetoetused ja elatis?
    Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka lastetoetused ja elatis? Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka ühe lapsevanema poolt teise vanema pangaarvele üle kantud elatis, kui elatise ülekandja töötasult on juba kinni peetud kõik maksud? Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka lastetoetused?

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes