Reede, 13 Juuli 2018 12:59

Kas füüsiline isik võib osutada Eesti firmale teenust lepingut sõlmimata? Esile tõstetud

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Vadim Donchevski, vandeaudiitor
Vadim Donchevski, vandeaudiitor DNW Audit

Kas füüsiline isik võib osutada Eesti firmale teenust (nt anda konsultatsiooni) lepingut sõlmimata? Missugused maksukohustused tekivad firmal, kes tasub saadud teenuste eest (nt konsultatsioon) arve alusel?

Vastab Vadim Donchevski, vandeaudiitor, DNW Audit:

Kui füüsiline isik osutab juriidilisele isikule teenuseid (nt annab konsultatsiooni), siis tekivad neil võlaõiguslikult seisukohalt lepingulised suhted, isegi sellisel juhul, kui leping sõlmitakse suuliselt või mõnes muus vormis (nt teenuste ostja tehtud ettepaneku või müüja esitatud arve aktsepteerimine). Isik, kes on kohustatud pidama raamatupidamisarvestust, peab vormistama raamatupidamise algdokumendid selliselt, et kompetentsele sõltumatule poolele oleks võimalik majandustehingu asjaolusid ja õiguspärasust tõendada (raamatupidamise seaduse § 7, lg 1).

Sellisele füüsilisele isikule, kes pole äriregistrisse või lepinguriigi registrisse kantud füüsilisest isikust ettevõtja, töövõtu-, käsundus- või mõne muu võlaõigusliku lepingu alusel makstud töö- või teenustasu maksustatakse tulumaksuga tulumaksuseaduse § 13 lõike 1¹ alusel ja sotsiaalmaksuga sotsiaalmaksuseaduse § 2 lõike 1 punkti 6 alusel. Juhul kui teenust osutab füüsilise isikuna registreeritud ettevõtja, maksab tulu- ja sotsiaalmaksu ettevõtja ise, mitte teenuste tarbija.

Lisainfo

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Viimased vastused lugejate küsimustele maksunduse teemal

Maksunõunik vastab lugejate küsimustele

 • Kas füüsiline isik võib osutada Eesti firmale teenust lepingut sõlmimata?
  Kas füüsiline isik võib osutada Eesti firmale teenust lepingut sõlmimata?

  Kas füüsiline isik võib osutada Eesti firmale teenust (nt anda konsultatsiooni) lepingut sõlmimata? Missugused maksukohustused tekivad firmal, kes tasub saadud teenuste eest (nt konsultatsioon) arve alusel?

 • Mis tingimustel ei loeta töötaja eluasemekulude hüvitamist erisoodustuseks?
  Mis tingimustel ei loeta töötaja eluasemekulude hüvitamist erisoodustuseks? Tööandja (juriidiline isik) üürib juriidiliselt isikult või eraisikult korteri ja annab selle kasutada oma töötajale, kes töötab töölepingu alusel. Töötaja elukoht asub 55 km kaugusel töökohast, tema omandis ei ole selles piirkonnas eluasemena kasutatavat kinnisvara ning juriidiline isik kannab kõik üüritud korteriga seotud kulud. Kuidas toimida maksustamisel?
 • Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka lastetoetused ja elatis?
  Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka lastetoetused ja elatis? Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka ühe lapsevanema poolt teise vanema pangaarvele üle kantud elatis, kui elatise ülekandja töötasult on juba kinni peetud kõik maksud? Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka lastetoetused?
 • Millal tekib käibemaksukohustus?
  Millal tekib käibemaksukohustus? Meie ettevõte, kes ei ole käibemaksukohustuslane, kavatseb luua ärisuhted Vene ettevõttega. Lepingu järgi peab nimetatud ettevõte esitama meile iga kuu arved õiguse eest kasutada äritegevuses poolte määratletud, õiguste valdajale kuuluvate ainuõiguste kompleksi (piletisüsteem, veebileht ja IP-aadress).Kas meie ettevõttel tekib (piiratud) käibemaksukohustus?
 • Sõiduauto üürimine ja sisendkäibemaks
  Sõiduauto üürimine ja sisendkäibemaks

  Ettevõte on soetanud sõiduauto liisingufirmalt kasutusrendi alusel. Kas ettevõte saab liisingufirma arvetest 50% sisendkäibemaksu maha arvata, kui nimetatud sõiduauto üüritakse (tasu eest) ettevõtte töötajale, kes on ka juhatuse liige.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes