Reede, 25 August 2017 13:02

Millal tekib käibemaksukohustus? Esile tõstetud

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Kardo Rander, maksunõustaja
Kardo Rander, maksunõustaja PricewaterhouseCoopers
Meie ettevõte, kes ei ole käibemaksukohustuslane, kavatseb luua ärisuhted Vene ettevõttega. Lepingu järgi peab nimetatud ettevõte esitama meile iga kuu arved õiguse eest kasutada äritegevuses poolte määratletud, õiguste valdajale kuuluvate ainuõiguste kompleksi (piletisüsteem, veebileht ja IP-aadress).Kas meie ettevõttel tekib (piiratud) käibemaksukohustus?

Vastab Kardo Rander, PricewaterhouseCoopers: Vastavalt käibemaksuseaduse (edaspidi – KMS) § 21 lõikele 1 tekib isikul piiratud käibemaksukohustuslaseks registreerimise kohustus juhul, kui ta saab Eestis registreerimata ettevõtlusega tegelevalt välisriigi isikult KMS-i § 10 lõikes 5 nimetatud teenust. Viidatud säte katab muu hulgas intellektuaalse omandi kasutada andmist või kasutusõiguse üleandmist ning elektrooniliselt osutatavaid teenuseid. Neid teenuseid KMS ei defineeri ning lähtutakse mõistete tavatähendusest.

Konkreetse lepingu alusel osutatavate teenuste sisu täpselt teadmata, ent lähtudes meile esitatud lühikirjeldusest (piletisüsteem, veebileht ja IP-aadress), on tõenäoline, et tegemist on teenustega, mis klassifitseeruvad kas elektrooniliseks teenuseks või intellektuaalse omandi kasutada andmiseks, ning seetõttu tekib Eesti ettevõttel selliste teenuste saamisel kohustus end piiratud käibemaksukohustuslasena registreerida ja saadud teenuselt Eestis käibemaksu arvestada. Teenuste puhul piirmäär puudub ja registreerimiskohustus tekib kohe kas teenuse saamise või selle eest tasumise perioodil, sõltuvalt sellest, kumb toimus varem.

Juhime tähelepanu sellele, et juhul, kui Venemaa äriühingule tehtavad väljamaksed on käsitletavad litsentsitasuna tulumaksuseaduse mõistes (TuMS-i § 16), on Eesti ettevõttel kohustus väljamaksetelt kinni pidada ka tulumaks.

Lisainfo

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Viimased vastused lugejate küsimustele maksunduse teemal

Maksunõunik vastab lugejate küsimustele

 • Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka lastetoetused ja elatis?
  Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka lastetoetused ja elatis?<em><br /></em> Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka ühe lapsevanema poolt teise vanema pangaarvele üle kantud elatis, kui elatise ülekandja töötasult on juba kinni peetud kõik maksud? Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka lastetoetused?
 • Millal tekib käibemaksukohustus?
  Millal tekib käibemaksukohustus? Meie ettevõte, kes ei ole käibemaksukohustuslane, kavatseb luua ärisuhted Vene ettevõttega. Lepingu järgi peab nimetatud ettevõte esitama meile iga kuu arved õiguse eest kasutada äritegevuses poolte määratletud, õiguste valdajale kuuluvate ainuõiguste kompleksi (piletisüsteem, veebileht ja IP-aadress).Kas meie ettevõttel tekib (piiratud) käibemaksukohustus?
 • Sõiduauto üürimine ja sisendkäibemaks
  Sõiduauto üürimine ja sisendkäibemaks

  Ettevõte on soetanud sõiduauto liisingufirmalt kasutusrendi alusel. Kas ettevõte saab liisingufirma arvetest 50% sisendkäibemaksu maha arvata, kui nimetatud sõiduauto üüritakse (tasu eest) ettevõtte töötajale, kes on ka juhatuse liige.

 • Hüpoteegiga korteri väljaüürimine
  Hüpoteegiga korteri väljaüürimine

  Mul on hüpoteegiga korter, mille soovin anda oma ettevõtte kasutusse ning hakata seda välja üürima. Kuidas oleks niisuguses olukorras kõige mõistlikum ja kasulikum käituda? Oleks hea, kui saaks ettekirjutuse selle kohta, mida teha erinevate võimaluste korral, et juriidiliselt oleks kõik õige.

 • Ühendusesisene teenuse soetamine
  Ühendusesisene teenuse soetamine

  Eesti käibemaksukohustuslasest ettevõte ostis Küprose  käibemaksukohustuslasest ettevõttelt 10 000 euro eest raudteeveoteenust. Tegemist oli kauba veoga Venemaalt Eestisse. Küprose ettevõte esitas arve käibemaksumääraga 0%. Kas see on õige, et Eesti ettevõte (teenuse saaja) peab Küprose ettevõttelt saadud teenust pöördmaksustama 20% käibemaksumääraga ja käibedeklaratsioonis deklareerima? Millised Eesti käibemaksuseaduse paragrahvid käsitlevad ühendusesisest teenuse soetamist? Kas see on oluline, et teenus ei alanud teenuse müüjariigis?

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes