Kolmapäev, 18 Jaanuar 2017 10:31

Millised maksukohustused kaasnevad äripartneritele jõulukingi tegemisel?

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Gerly Kask, vandeadvokaat
Gerly Kask, vandeadvokaat Advokaadibüroo HansaLaw

Firma teeb äripartneritele jõulukingi, mis koosneb kommipakist ja vahuveinist (paki väärtus 10–12 eurot). Millised maksukohustused ja -riskid sellega kaasnevad (kaasa arvatud sisendkäibemaks)?

Vastab Gerly Kask, vandeadvokaat, HansaLaw:

Tulumaksuseaduse (edaspidi – TuMS) § 49 lg 1 järgi ei maksustata tulumaksuga reklaami eesmärgil üle antud kaupa ega osutatud teenust, mille väärtus ilma käibemaksuta on kuni 10 eurot.

Kui reklaami eesmärgil tehtud kinke väärtus on alla 10 euro, on kinke tegijal õigus sisendkäibemaks tasumisele kuuluvast käibemaksust maha arvata ja kinkega kaasneva kulu raamatupidamises kajastada maksuvaba reklaamikuluna. Juurde trükitud äriühingu logoga kaardi või saatekulud ei suurenda kinke väärtust. Küll tuleb arvestada, et logo trükk on maksuvaba ka siis, kui kingitus kuuluks maksustamisele.

Kui reklaami eesmärgil üle antava kingituse väärtus kokku ilma käibemaksuta on üle 10 euro, siis on tegemist tulumaksuga maksustatava kingitusega. Maksustamisele läheb sellisel juhul kogu kinke väärtus käibemaksuga. Näiteks kui kinke maksumus kokku ilma käibemaksuta on 12 eurot ja koos käibemaksuga 14,4 eurot, siis maksustataks tulumaksuga 14,4 eurot kui maksustatav kingitus. Sellisel juhul  sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus puudub.

Kinke tegija ülesandeks on maksuhaldurile tõestada, et kinkega reklaamitakse kas oma toodet, teenust või äriühingut. Reklaami seisukohalt probleemi ei teki, kui kinkeks on äriühingu enda toode või kaup.  Veini ja kommide kinkimisel oleks asjakohane lisada juurde, kas kaart, sedel või kirjake äriühingu või äriühingu esindaja (kollektiivi) soovidega.

Vastuvõtukuludeks loetakse TuMS-i § 49 lg 4 külaliste või koostööpartnerite toitlustamise, majutamise, transpordi või meelelahutusega seotud kulud. Äriühingu puhul ei maksustata neid väljamakseid kuni 32 euro ulatuses kalendrikuus.

Lisaks sellele võib äriühing, kui ta teeb isikustatud sotsiaalmaksuga maksustatud väljamakseid, teha kalendrikuus tulumaksuvabalt seoses külaliste või koostööpartnerite vastuvõtukuludega väljamakseid üldsummas kuni 2% ulatuses tema poolt samal kalendrikuul tehtud isikustatud sotsiaalmaksuga maksustatud väljamaksete summast.

Summa, mis ületab maksuvabasid vastuvõtukulusid, maksustatakse tulumaksuga (maksumäär 20/80). Vastuvõtukulude soetamisel tasutud käibemaksu sisendkäibemaksuna maha arvata ei saa (KMS § 30 lg 1).

Toitlustamise ja vastuvõtuga on tegemist siis, kui külalised või äripartnerid on kutsutud ettevõttesse, kingitusega siis, kui ise minnakse kommikarbi ja vahuveiniga külla.

Ajakirja Raamatupidamisuudised tellijad võivad esitada küsimusi Eesti juhtivatele advokaadibüroodele ja audiitorfirmadele.

Lisainfo

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Viimased vastused lugejate küsimustele maksunduse teemal

Maksunõunik vastab lugejate küsimustele

 • Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka lastetoetused ja elatis?
  Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka lastetoetused ja elatis?<em><br /></em> Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka ühe lapsevanema poolt teise vanema pangaarvele üle kantud elatis, kui elatise ülekandja töötasult on juba kinni peetud kõik maksud? Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka lastetoetused?
 • Millal tekib käibemaksukohustus?
  Millal tekib käibemaksukohustus? Meie ettevõte, kes ei ole käibemaksukohustuslane, kavatseb luua ärisuhted Vene ettevõttega. Lepingu järgi peab nimetatud ettevõte esitama meile iga kuu arved õiguse eest kasutada äritegevuses poolte määratletud, õiguste valdajale kuuluvate ainuõiguste kompleksi (piletisüsteem, veebileht ja IP-aadress).Kas meie ettevõttel tekib (piiratud) käibemaksukohustus?
 • Sõiduauto üürimine ja sisendkäibemaks
  Sõiduauto üürimine ja sisendkäibemaks

  Ettevõte on soetanud sõiduauto liisingufirmalt kasutusrendi alusel. Kas ettevõte saab liisingufirma arvetest 50% sisendkäibemaksu maha arvata, kui nimetatud sõiduauto üüritakse (tasu eest) ettevõtte töötajale, kes on ka juhatuse liige.

 • Hüpoteegiga korteri väljaüürimine
  Hüpoteegiga korteri väljaüürimine

  Mul on hüpoteegiga korter, mille soovin anda oma ettevõtte kasutusse ning hakata seda välja üürima. Kuidas oleks niisuguses olukorras kõige mõistlikum ja kasulikum käituda? Oleks hea, kui saaks ettekirjutuse selle kohta, mida teha erinevate võimaluste korral, et juriidiliselt oleks kõik õige.

 • Ühendusesisene teenuse soetamine
  Ühendusesisene teenuse soetamine

  Eesti käibemaksukohustuslasest ettevõte ostis Küprose  käibemaksukohustuslasest ettevõttelt 10 000 euro eest raudteeveoteenust. Tegemist oli kauba veoga Venemaalt Eestisse. Küprose ettevõte esitas arve käibemaksumääraga 0%. Kas see on õige, et Eesti ettevõte (teenuse saaja) peab Küprose ettevõttelt saadud teenust pöördmaksustama 20% käibemaksumääraga ja käibedeklaratsioonis deklareerima? Millised Eesti käibemaksuseaduse paragrahvid käsitlevad ühendusesisest teenuse soetamist? Kas see on oluline, et teenus ei alanud teenuse müüjariigis?

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes