Kolmapäev, 18 Jaanuar 2017 10:31

Millised maksukohustused kaasnevad äripartneritele jõulukingi tegemisel?

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Gerly Kask, vandeadvokaat
Gerly Kask, vandeadvokaat Advokaadibüroo HansaLaw

Firma teeb äripartneritele jõulukingi, mis koosneb kommipakist ja vahuveinist (paki väärtus 10–12 eurot). Millised maksukohustused ja -riskid sellega kaasnevad (kaasa arvatud sisendkäibemaks)?

Vastab Gerly Kask, vandeadvokaat, HansaLaw:

Tulumaksuseaduse (edaspidi – TuMS) § 49 lg 1 järgi ei maksustata tulumaksuga reklaami eesmärgil üle antud kaupa ega osutatud teenust, mille väärtus ilma käibemaksuta on kuni 10 eurot.

Kui reklaami eesmärgil tehtud kinke väärtus on alla 10 euro, on kinke tegijal õigus sisendkäibemaks tasumisele kuuluvast käibemaksust maha arvata ja kinkega kaasneva kulu raamatupidamises kajastada maksuvaba reklaamikuluna. Juurde trükitud äriühingu logoga kaardi või saatekulud ei suurenda kinke väärtust. Küll tuleb arvestada, et logo trükk on maksuvaba ka siis, kui kingitus kuuluks maksustamisele.

Kui reklaami eesmärgil üle antava kingituse väärtus kokku ilma käibemaksuta on üle 10 euro, siis on tegemist tulumaksuga maksustatava kingitusega. Maksustamisele läheb sellisel juhul kogu kinke väärtus käibemaksuga. Näiteks kui kinke maksumus kokku ilma käibemaksuta on 12 eurot ja koos käibemaksuga 14,4 eurot, siis maksustataks tulumaksuga 14,4 eurot kui maksustatav kingitus. Sellisel juhul  sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus puudub.

Kinke tegija ülesandeks on maksuhaldurile tõestada, et kinkega reklaamitakse kas oma toodet, teenust või äriühingut. Reklaami seisukohalt probleemi ei teki, kui kinkeks on äriühingu enda toode või kaup.  Veini ja kommide kinkimisel oleks asjakohane lisada juurde, kas kaart, sedel või kirjake äriühingu või äriühingu esindaja (kollektiivi) soovidega.

Vastuvõtukuludeks loetakse TuMS-i § 49 lg 4 külaliste või koostööpartnerite toitlustamise, majutamise, transpordi või meelelahutusega seotud kulud. Äriühingu puhul ei maksustata neid väljamakseid kuni 32 euro ulatuses kalendrikuus.

Lisaks sellele võib äriühing, kui ta teeb isikustatud sotsiaalmaksuga maksustatud väljamakseid, teha kalendrikuus tulumaksuvabalt seoses külaliste või koostööpartnerite vastuvõtukuludega väljamakseid üldsummas kuni 2% ulatuses tema poolt samal kalendrikuul tehtud isikustatud sotsiaalmaksuga maksustatud väljamaksete summast.

Summa, mis ületab maksuvabasid vastuvõtukulusid, maksustatakse tulumaksuga (maksumäär 20/80). Vastuvõtukulude soetamisel tasutud käibemaksu sisendkäibemaksuna maha arvata ei saa (KMS § 30 lg 1).

Toitlustamise ja vastuvõtuga on tegemist siis, kui külalised või äripartnerid on kutsutud ettevõttesse, kingitusega siis, kui ise minnakse kommikarbi ja vahuveiniga külla.

Ajakirja Raamatupidamisuudised tellijad võivad esitada küsimusi Eesti juhtivatele advokaadibüroodele ja audiitorfirmadele.

Lisainfo

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Viimased vastused lugejate küsimustele maksunduse teemal

Maksunõunik vastab lugejate küsimustele

  • Käibemaksuarvestus Euroopa Liidu siseste teenuste ostmisel
    Käibemaksuarvestus Euroopa Liidu siseste teenuste ostmisel

    Käibemaksukohustuslasest Eesti firmale esitas raudteeveo eest arve Küprose käibekohustuslasest firma; teenuse hind oli 10 000 eurot. Jutt käib kauba veost Venemaalt Eestisse. Küprose firma esitas arve 0-protsendilise käibemaksu määraga. Kas on õige, et Eesti firma peab näitama käibedeklaratsioonil Küprose firmalt saadud teenuse maksumuse ja rakendama 20-protsendilise määraga pöördmaksustamist? Missugustes Eesti käibemaksuseaduse paragrahvides käsitletakse Euroopa Liidu (edaspidi – EL) siseste teenuste ostmist? Kas see, et teenuse osutamine ei alanud teenuse müüja riigis, st Küprosel, omab tähtsust?

  • Kas ettevõte peab maksma erisoodustust sõiduautot päevade kaupa eraisikult rendile võttes?
    Kas ettevõte peab maksma erisoodustust sõiduautot päevade kaupa eraisikult rendile võttes? Ettevõtte omanik – eraisik – annab oma sõiduauto tasu eest (tasult makstakse tulumaks) ettevõttele rendile, üle ei anta kasutusvaldust. Autoga tehakse töösõite (taxify) ja väljaspool tööaega erasõite. Kuludesse kantakse kuludokumentide alusel ainult töösõitudega seotud kütusekulud, muud autoga seotud kulud kannab eraisik. Kas ettevõte peab maksma sõiduauto erasõitudeks kasutamiselt erisoodustust? Kas sellisel juhul, kui lepingu järgi võetakse auto rendile päevade kaupa, nendel päevadel, kui tööd tehakse, ja pärast tööd auto tagastatakse, peab tasuma erisoodustust?
  • Kas füüsiline isik võib osutada Eesti firmale teenust lepingut sõlmimata?
    Kas füüsiline isik võib osutada Eesti firmale teenust lepingut sõlmimata?

    Kas füüsiline isik võib osutada Eesti firmale teenust (nt anda konsultatsiooni) lepingut sõlmimata? Missugused maksukohustused tekivad firmal, kes tasub saadud teenuste eest (nt konsultatsioon) arve alusel?

  • Mis tingimustel ei loeta töötaja eluasemekulude hüvitamist erisoodustuseks?
    Mis tingimustel ei loeta töötaja eluasemekulude hüvitamist erisoodustuseks? Tööandja (juriidiline isik) üürib juriidiliselt isikult või eraisikult korteri ja annab selle kasutada oma töötajale, kes töötab töölepingu alusel. Töötaja elukoht asub 55 km kaugusel töökohast, tema omandis ei ole selles piirkonnas eluasemena kasutatavat kinnisvara ning juriidiline isik kannab kõik üüritud korteriga seotud kulud. Kuidas toimida maksustamisel?
  • Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka lastetoetused ja elatis?
    Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka lastetoetused ja elatis? Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka ühe lapsevanema poolt teise vanema pangaarvele üle kantud elatis, kui elatise ülekandja töötasult on juba kinni peetud kõik maksud? Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka lastetoetused?

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes