Kolmapäev, 25 Jaanuar 2017 09:10

Missuguste koolituste kulud tohib kanda ettevõtte kuludesse?

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Mikk Tereping, maksunõustaja
Mikk Tereping, maksunõustaja KPMG Baltics

Kas ettevõtte kuludesse võib lisada psühholoogiakoolituse tasu ja sellest maha arvata sisendkäibemaksu? Kas koolitus peab otseselt olema seotud ettevõtte tegevusega või tohib ettevõte koolitada oma töötajaid erinevatel aladel?

Vastab Mikk Tereping, maksunõustaja, KPMG Baltics:

Saame aru, et koolitus on mõeldud ettevõtte töötajale. Sel juhul tuleks lähtuda tulumaksuseaduse (TuMS) § 48 lg 4 punktist 10, mille kohaselt loetakse töötaja või juhatuse liikme ülesannetega otseselt mitte seotud taseme- ja täienduskoolituse kulude katmine erisoodustuseks.

Seega sõltub niisuguse koolituse kulude maksustamine sellest, kas koolitus on seotud otseselt töötajate (kellele koolitus mõeldud on) tööülesannetega või mitte. Maksuhaldur on muu hulgas oma kodulehel toonud välja, et tasemeõppe kulutused on õigustatud, kui tööandja vajab oma eesmärkide täitmiseks just sellise kvalifikatsiooniga spetsialisti.

Meie hinnangul võib psühholoogiaalase koolituse seostamine töötajate tööülesannetega olla keeruline. Ettevõtlusega seotuks võiks sellist kulutust lugeda näiteks juhul, kui korraldatakse tarbijakäitumisega seotud psühholoogiakoolitus müügitöötajatele või kriisiolukordades toimetulemiseks vajalikke teadmisi andev koolitus klienditeenindajatele. Sel juhul võib koolitust käsitleda ettevõtlusega seotud kuluna, millelt võib maha arvata ka sisendkäibemaksu.

Kui tegemist on nii-öelda üldhariva huvikoolitusega kõikidele ettevõtte töötajatele, tuleks kulutus maksustada erisoodustusena.

Ajakirja Raamatupidamisuudised tellijad võivad esitada küsimusi Eesti juhtivatele advokaadibüroodele ja audiitorfirmadele.

Lisainfo

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Viimased vastused lugejate küsimustele maksunduse teemal

Maksunõunik vastab lugejate küsimustele

  • Käibemaksuarvestus Euroopa Liidu siseste teenuste ostmisel
    Käibemaksuarvestus Euroopa Liidu siseste teenuste ostmisel

    Käibemaksukohustuslasest Eesti firmale esitas raudteeveo eest arve Küprose käibekohustuslasest firma; teenuse hind oli 10 000 eurot. Jutt käib kauba veost Venemaalt Eestisse. Küprose firma esitas arve 0-protsendilise käibemaksu määraga. Kas on õige, et Eesti firma peab näitama käibedeklaratsioonil Küprose firmalt saadud teenuse maksumuse ja rakendama 20-protsendilise määraga pöördmaksustamist? Missugustes Eesti käibemaksuseaduse paragrahvides käsitletakse Euroopa Liidu (edaspidi – EL) siseste teenuste ostmist? Kas see, et teenuse osutamine ei alanud teenuse müüja riigis, st Küprosel, omab tähtsust?

  • Kas ettevõte peab maksma erisoodustust sõiduautot päevade kaupa eraisikult rendile võttes?
    Kas ettevõte peab maksma erisoodustust sõiduautot päevade kaupa eraisikult rendile võttes? Ettevõtte omanik – eraisik – annab oma sõiduauto tasu eest (tasult makstakse tulumaks) ettevõttele rendile, üle ei anta kasutusvaldust. Autoga tehakse töösõite (taxify) ja väljaspool tööaega erasõite. Kuludesse kantakse kuludokumentide alusel ainult töösõitudega seotud kütusekulud, muud autoga seotud kulud kannab eraisik. Kas ettevõte peab maksma sõiduauto erasõitudeks kasutamiselt erisoodustust? Kas sellisel juhul, kui lepingu järgi võetakse auto rendile päevade kaupa, nendel päevadel, kui tööd tehakse, ja pärast tööd auto tagastatakse, peab tasuma erisoodustust?
  • Kas füüsiline isik võib osutada Eesti firmale teenust lepingut sõlmimata?
    Kas füüsiline isik võib osutada Eesti firmale teenust lepingut sõlmimata?

    Kas füüsiline isik võib osutada Eesti firmale teenust (nt anda konsultatsiooni) lepingut sõlmimata? Missugused maksukohustused tekivad firmal, kes tasub saadud teenuste eest (nt konsultatsioon) arve alusel?

  • Mis tingimustel ei loeta töötaja eluasemekulude hüvitamist erisoodustuseks?
    Mis tingimustel ei loeta töötaja eluasemekulude hüvitamist erisoodustuseks? Tööandja (juriidiline isik) üürib juriidiliselt isikult või eraisikult korteri ja annab selle kasutada oma töötajale, kes töötab töölepingu alusel. Töötaja elukoht asub 55 km kaugusel töökohast, tema omandis ei ole selles piirkonnas eluasemena kasutatavat kinnisvara ning juriidiline isik kannab kõik üüritud korteriga seotud kulud. Kuidas toimida maksustamisel?
  • Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka lastetoetused ja elatis?
    Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka lastetoetused ja elatis? Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka ühe lapsevanema poolt teise vanema pangaarvele üle kantud elatis, kui elatise ülekandja töötasult on juba kinni peetud kõik maksud? Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka lastetoetused?

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes