Kolmapäev, 25 Jaanuar 2017 09:10

Missuguste koolituste kulud tohib kanda ettevõtte kuludesse?

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Mikk Tereping, maksunõustaja
Mikk Tereping, maksunõustaja KPMG Baltics

Kas ettevõtte kuludesse võib lisada psühholoogiakoolituse tasu ja sellest maha arvata sisendkäibemaksu? Kas koolitus peab otseselt olema seotud ettevõtte tegevusega või tohib ettevõte koolitada oma töötajaid erinevatel aladel?

Vastab Mikk Tereping, maksunõustaja, KPMG Baltics:

Saame aru, et koolitus on mõeldud ettevõtte töötajale. Sel juhul tuleks lähtuda tulumaksuseaduse (TuMS) § 48 lg 4 punktist 10, mille kohaselt loetakse töötaja või juhatuse liikme ülesannetega otseselt mitte seotud taseme- ja täienduskoolituse kulude katmine erisoodustuseks.

Seega sõltub niisuguse koolituse kulude maksustamine sellest, kas koolitus on seotud otseselt töötajate (kellele koolitus mõeldud on) tööülesannetega või mitte. Maksuhaldur on muu hulgas oma kodulehel toonud välja, et tasemeõppe kulutused on õigustatud, kui tööandja vajab oma eesmärkide täitmiseks just sellise kvalifikatsiooniga spetsialisti.

Meie hinnangul võib psühholoogiaalase koolituse seostamine töötajate tööülesannetega olla keeruline. Ettevõtlusega seotuks võiks sellist kulutust lugeda näiteks juhul, kui korraldatakse tarbijakäitumisega seotud psühholoogiakoolitus müügitöötajatele või kriisiolukordades toimetulemiseks vajalikke teadmisi andev koolitus klienditeenindajatele. Sel juhul võib koolitust käsitleda ettevõtlusega seotud kuluna, millelt võib maha arvata ka sisendkäibemaksu.

Kui tegemist on nii-öelda üldhariva huvikoolitusega kõikidele ettevõtte töötajatele, tuleks kulutus maksustada erisoodustusena.

Ajakirja Raamatupidamisuudised tellijad võivad esitada küsimusi Eesti juhtivatele advokaadibüroodele ja audiitorfirmadele.

Lisainfo

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Viimased vastused lugejate küsimustele maksunduse teemal

Maksunõunik vastab lugejate küsimustele

 • Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka lastetoetused ja elatis?
  Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka lastetoetused ja elatis?<em><br /></em> Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka ühe lapsevanema poolt teise vanema pangaarvele üle kantud elatis, kui elatise ülekandja töötasult on juba kinni peetud kõik maksud? Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka lastetoetused?
 • Millal tekib käibemaksukohustus?
  Millal tekib käibemaksukohustus? Meie ettevõte, kes ei ole käibemaksukohustuslane, kavatseb luua ärisuhted Vene ettevõttega. Lepingu järgi peab nimetatud ettevõte esitama meile iga kuu arved õiguse eest kasutada äritegevuses poolte määratletud, õiguste valdajale kuuluvate ainuõiguste kompleksi (piletisüsteem, veebileht ja IP-aadress).Kas meie ettevõttel tekib (piiratud) käibemaksukohustus?
 • Sõiduauto üürimine ja sisendkäibemaks
  Sõiduauto üürimine ja sisendkäibemaks

  Ettevõte on soetanud sõiduauto liisingufirmalt kasutusrendi alusel. Kas ettevõte saab liisingufirma arvetest 50% sisendkäibemaksu maha arvata, kui nimetatud sõiduauto üüritakse (tasu eest) ettevõtte töötajale, kes on ka juhatuse liige.

 • Hüpoteegiga korteri väljaüürimine
  Hüpoteegiga korteri väljaüürimine

  Mul on hüpoteegiga korter, mille soovin anda oma ettevõtte kasutusse ning hakata seda välja üürima. Kuidas oleks niisuguses olukorras kõige mõistlikum ja kasulikum käituda? Oleks hea, kui saaks ettekirjutuse selle kohta, mida teha erinevate võimaluste korral, et juriidiliselt oleks kõik õige.

 • Ühendusesisene teenuse soetamine
  Ühendusesisene teenuse soetamine

  Eesti käibemaksukohustuslasest ettevõte ostis Küprose  käibemaksukohustuslasest ettevõttelt 10 000 euro eest raudteeveoteenust. Tegemist oli kauba veoga Venemaalt Eestisse. Küprose ettevõte esitas arve käibemaksumääraga 0%. Kas see on õige, et Eesti ettevõte (teenuse saaja) peab Küprose ettevõttelt saadud teenust pöördmaksustama 20% käibemaksumääraga ja käibedeklaratsioonis deklareerima? Millised Eesti käibemaksuseaduse paragrahvid käsitlevad ühendusesisest teenuse soetamist? Kas see on oluline, et teenus ei alanud teenuse müüjariigis?

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes