Reede, 19 Mai 2017 16:32

Ühendusesisene teenuse soetamine Esile tõstetud

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Ulmre, maksude osakonna peaspetsialist
Ulmre, maksude osakonna peaspetsialist Maksu- ja Tolliamet

Eesti käibemaksukohustuslasest ettevõte ostis Küprose  käibemaksukohustuslasest ettevõttelt 10 000 euro eest raudteeveoteenust. Tegemist oli kauba veoga Venemaalt Eestisse. Küprose ettevõte esitas arve käibemaksumääraga 0%. Kas see on õige, et Eesti ettevõte (teenuse saaja) peab Küprose ettevõttelt saadud teenust pöördmaksustama 20% käibemaksumääraga ja käibedeklaratsioonis deklareerima? Millised Eesti käibemaksuseaduse paragrahvid käsitlevad ühendusesisest teenuse soetamist? Kas see on oluline, et teenus ei alanud teenuse müüjariigis?

Vastab Ain Ulmre, maksude osakonna peaspetsialist, Maksu- ja Tolliamet:

Kõik teenuste käibe tekkimise koha määramise reeglid on sätestatud Eesti käibemaksuseaduse §-s 10. Tõepoolest on üldine põhimõte (sätestatud käibemaksuseaduse § 3 lõike 4 punktis 2), et kui Eesti käibemaksukohustuslane saab Eestis maksukohustuslasena registreerimata teise Euroopa Liidu liikmesriigi käibemaksukohustuslaselt teenuse, mille käibe tekkimise koht vastavalt §-le 10 on Eesti, siis peab teenuse saaja teenuse ise maksustama pöördmaksustamise põhimõtte järgi ja deklareerima selle käibedeklaratsioonis sarnaselt teie toodud näitega. Tuleb siiski arvestada, et enda välja arvutatud käibemaksusumma saab samal ajal ka sisendkäibemaksuna maha arvata ainult siis, kui teenus saadakse oma maksustatava käibe tarbeks. 

Pöördmaksustamine ja saadud teenuse deklareerimine toimub siiski ainult juhul, kui teenus maksustatakse Eestis 20%-se käibemaksuga. Kui aga teenus maksustatakse Eestis 0%-se käibemaksuga või selle käive on seaduse § 16 kohaselt maksuvaba, siis sellise teenuse saamisel välisriigi ettevõtjalt seda Eestis pöördmaksustama ei pea.

Käibemaksuseaduse § 15 lõike 4 punktis 10 on kirjas, et kauba importimisega seotud kaubaveoteenus, sellise kaubaveoteenuse korraldamise teenus või sellise kaubaveoga seotud kõrvalteenused maksustatakse käibemaksumääraga 0%, kui nimetatud teenuste kulu on arvatud imporditava kauba maksustatava väärtuse hulka. Seaduse § 13 lõike 1 kohaselt moodustavad imporditava kauba maksustatava väärtuse selle tolliväärtus koos kõigi importimisel tasumisele kuuluvate maksudega peale käibemaksu ning muud kauba sihtkohta toimetamisega seotud kulud, sealhulgas tolliväärtusesse arvamata vahendustasu, pakkimis-, veo- ja kindlustuskulud kuni esimese sihtkohani Eesti territooriumil. Selle esimese sihtkoha all peetakse silmas kohta, kus toimub kauba vabasse ringlusse lubamise tolliprotseduurile suunamine.  

Kui Küprose käibemaksukohustuslane osutab Eesti käibemaksukohustuslasele teenuse, milleks on kaubavedu Venemaalt Eestisse või kaubaveo korraldamine Venemaalt Eestisse ning kui vedu lõpeb kohas, kus toimub kauba vabasse ringlusse suunamine, on kogu teenus maksustatav nullmääraga ning Eesti käibemaksukohustuslane ei pea Küprose ettevõttelt saadud teenust pöördmaksustama ja käibedeklaratsioonis deklareerima. Kuigi teenuse käibe tekkimise kohaks on Eesti vastavalt käibemaksuseaduse § 10 lõikele 1, rakendub sellele nullmäär seaduse § 15 lõike 4 punkti 10 järgi. Kui pärast kauba vabasse ringlusse lubamist veetakse kaup vabasse ringlusse lubamise kohast lõplikku sihtkohta, siis see osa veost või selle veo osa korraldamine ei ole enam kauba importimisega seotud (sest kaup juba ongi imporditud), maksustatakse Eestis 20% käibemaksuga ning Küprose ettevõttelt teenuse saamise korral peab saaja selle pöördmaksustama ja käibedeklaratsioonis deklareerima.

Lisainfo

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Viimased vastused lugejate küsimustele maksunduse teemal

Maksunõunik vastab lugejate küsimustele

 • Maksustatav või mittemaksustatav käive
  Maksustatav või mittemaksustatav käive

  Ettevõttel on maksustatav käive (teenus) ja maksuvaba käive (eluruumi üürileandmine). Esimesel aastal ei olnud ettevõte käibemaksukohustuslane, teisel aastal hakkas käibemaksukohustuslaseks. Kuidas on nüüd õigem leida proportsioon: kas eelmise aasta järgi (ei olnud veel käibemaksukohustuslane), teenuse käive ja üüritulu on raamatupidamises eraldi kajastatud, või peaks maksuhaldur proportsiooni määrama.

 • Kas mittetulundusühingu arvel saab ühingu korraldatud üritusel esinejaid tulumaksuvabalt toitlustada?
  Kas mittetulundusühingu arvel saab ühingu korraldatud üritusel esinejaid tulumaksuvabalt toitlustada? Kas puhkpillibändi liikmetele, kes saavad toetust linnalt projektipõhiselt, on lubatud esinemise ajal ka toitlustust mittetulundusühingu arvel pakkuda või on oma liikmete toitlustamine maksustatav?
 • Mittetulundusühingust spordiklubi sponsoreerimine ja võimalikud maksud
  Mittetulundusühingust spordiklubi sponsoreerimine ja võimalikud maksud Ettevõte on mittetulundusühingust spordiklubi (kuulub tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute, sihtasutuste ja usuliste ühenduste nimekirja) sponsor ja soovib suurendada oma toetuse panust, võimaldades ühingul sponsorluse korras kasutada ainult ettevõtte töösõitudeks (maanteeametis) registreeritud sõiduautot ettevõtte töövälisel ajal. Klubi hakkab seda autot kasutama ka ainult oma klubi tegevusteks vajalikel eesmärkidel (klubi töös).
 • Kas Soomes välislähetuses viibiva töötaja majutuskulude hüvitamisega kaasnevad maksukohustused?
  Kas Soomes välislähetuses viibiva töötaja majutuskulude hüvitamisega kaasnevad maksukohustused? Kui tööandja lähetab töötaja Soome tööle, kas ta võib siis kulude kokkuhoidmiseks maksta ettevõtte üürilepingu alusel töötaja elamise eest, ilma et sellega kaasneks maksukohustused?
 • Käibemaksuarvestus Euroopa Liidu siseste teenuste ostmisel
  Käibemaksuarvestus Euroopa Liidu siseste teenuste ostmisel

  Käibemaksukohustuslasest Eesti firmale esitas raudteeveo eest arve Küprose käibekohustuslasest firma; teenuse hind oli 10 000 eurot. Jutt käib kauba veost Venemaalt Eestisse. Küprose firma esitas arve 0-protsendilise käibemaksu määraga. Kas on õige, et Eesti firma peab näitama käibedeklaratsioonil Küprose firmalt saadud teenuse maksumuse ja rakendama 20-protsendilise määraga pöördmaksustamist? Missugustes Eesti käibemaksuseaduse paragrahvides käsitletakse Euroopa Liidu (edaspidi – EL) siseste teenuste ostmist? Kas see, et teenuse osutamine ei alanud teenuse müüja riigis, st Küprosel, omab tähtsust?

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes