Maksud

Ajakirja tellijate maksundus- ja maksuõigusteemalistele küsimustele vastavad: PricewaterhouseCoopers, Hansa Law Offices, KPMG Baltics ja Donoway Eesti.

Rubriigis "Vis-a-Vis: Küsimused-vastused" avaldatakse Eesti parimate nõustamisfirmade spetsialistide vastused majandusjakirja Raamatupidamisuudised tellijatelt saabunud küsimustele auditi, maksunduse, maksu-, äri- ja tsiviilõiguse ning tööõiguse teemadel.

Kuidas Eestis registreeritud osaühing peab kajastama Amazoni e-keskkonnas toimuvat kaupade müüki käibedeklaratsioonil? Kaupa ostetakse Taist ja Hiinast ja müüakse USA-sse, Kanadasse, Prantsusmaale, Ühendkuningriiki jm Amazoni kaudu. Kust võib selle teema kohta põhjalikumalt lugeda?

On kaks Eesti ettevõtet, kellest üks on Eesti käibemaksukohustuslane ja teine Soome käibemaksukohustuslane. Esimene ettevõte osutab teisele teenust ja esitab teise ettevõtte käibedeklaratsioonid Soome maksuametile. Millise käibemaksumääraga esitab esimene ettevõte arve teisele ettevõttele?

Eesti firma ei ole käibemaksukohustuslane. Nüüd osutab see ühekordset teenust Euroopa Liidu liikmesriigi ettevõttele. Kuidas peab Eesti ettevõte toimima, kas ta saab arve esitada ilma käibemaksuta?

Majutusteenust pakkuv Eesti käibemaksukohustuslane annab kortereid üürile eraisikule ja Eesti käibemaksukohustuslasest ettevõttele. Kuidas toimub mõlemal juhul käibemaksuga maksustamine?

Tulevane tööandja eeldab, et ma teen ametisõidud oma isikliku autoga. Mul ei oleks selle vastu midagi, kui ta kompenseeriks minu sõidud vastavalt tulumaksuseadusele ja kehtivale määrusele "... isikliku sõiduauto kasutamise kohta arvestuse pidamise ja hüvitamise kord", mis võimaldab maksuvabalt hüvitada 0,3 eurot/km (kõige rohkem 335 eurot kuus). Tööandja ütleb aga, et neil on kütusekaardid, mille nad annavad töötajale kasutamiseks, igakuine töösõitude limiit on 64 eurot ning ülekulu arvestatakse töötasust maha. Sõita saavat sellega 600–700 km. Tuleb pidada sõidupäevikut. Lisaks sellele, et sisuliselt hüvitatakse ainult kütusekulu, kvalifitseerub minu arvates ettevõttes kehtiv süsteem erisoodustuse alla. Mida teie arvate?

Kui soovin võtta suveperioodiks tööle õpilase, siis millised maksud tuleb töötasult tasuda ja mida kinni pidada?

Millal tekib komisjonimüügiga tegeleval firmal kohustus registreerida end käibemaksukohustuslaseks? Kas siis, kui komisjonitasu on 16 000 eurot või komitenditasu koos komisjonitasuga on 16 000 eurot?

Eesti ettevõte, kes ei ole käibemaksukohustuslane, müüb kaupa teistesse Euroopa Liidu riikidesse. Soovin vastust järgmistele küsimustele: 1) Kas ja millise direktiivi viite peab arvele kirjutama (arve summas sisaldub ka käibemaks)?; 2) Kuidas peab käituma teise liikmesriigi käibemaksukohustuslasest ostja, kas ta peab sellise arve saamisel arvestama pöördkäibemaksu?; 3) Kas sellise ostja jaoks ei ole odavam osta käibemaksukohustuslaselt?

Eesti käibemaksukohustuslane (aktsiaselts) osutab kauba veoteenust teisele Eesti käibemaksukohustuslasele (osaühingule). Vedu algab Venemaal ja lõpeb Kasahstanis. Millistes käibedeklaratsiooni lahtrites peab müüja selle tehingu deklareerima?

Ettevõte (mis on käibemaksukohustuslane nii Eestis kui ka Soomes) osutab Rootsis ehitusteenust eraisikule. Kuidas toimub teenuse maksustamine? Kas ettevõte peab ennast registreerima Rootsis käibemaksukohustuslaseks?

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes