Maksud

Ajakirja tellijate maksundus- ja maksuõigusteemalistele küsimustele vastavad: PricewaterhouseCoopers, Hansa Law Offices, KPMG Baltics ja Donoway Eesti.

Rubriigis "Vis-a-Vis: Küsimused-vastused" avaldatakse Eesti parimate nõustamisfirmade spetsialistide vastused majandusjakirja Raamatupidamisuudised tellijatelt saabunud küsimustele auditi, maksunduse, maksu-, äri- ja tsiviilõiguse ning tööõiguse teemadel.

Kas käsimüügis olevate ravimite (näiteks valuvaigistid) ost võib minna ettevõtte kulude alla erisoodustuseta?

Vastab Ursula Noorväli, raamatupidamisteenuste juht, KPMG Baltics:

Kas ettevõte võib oma töötajale ja juhatuse liikmele müüa kaupa allahindlusega või läheb see erisoodustuse alla? Hind, millega kaup allahindlust tehes ostetakse, alla kauba omahinna ei lähe ja ettevõte on ise kauba maaletooja.

Vastab Kristiina Alt, maksunõustaja, Grant Thornton Rimess:

Meil on abikaasaga kaks korterit. Üks kuulub talle, teine mulle. Minu korteris me elanud pole ning otsustasime selle müüa. Enne müüki elasin ma seal aga üksi 2–3 kuud ning see on ka mu elukohaks registreeritud. Kas ma pean müügisummalt tasuma tulumaksu, kui ma seal elasin ja olen sinna ka registreeritud?

Vastab Gerly Kask, partner/vandeadvokaat, Hansa Law Offices:

Kas mahtuniversaal transporter peab täitma sõidupäevikut? Sõiduki kategooria autopassis on M1 ja sellistel autodel on täitmise kohustus. Kuskilt jõudis aga firma omanikuni info, et kuna tema auto on mahtuniversaal transporter, töömasin ja ilma mugavusteta, siis sõidupäevikut täitma ei pea.

Vastab Häli Jürimäe, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Aivar Pilv:
Kui sõidupäevikut ei peeta, kas siis kütusetšekke kuluks kanda võib? Kui peetakse sõidupäevikut, kas siis on kõik teised kulud autole kilomeetri tasu sees? St bensiini eest enam eraldi ei hüvitata?

Vastab Annika Soom, jurist, Villems Donoway:

Kui  ma rendin või maksan laenu oma korteri eest näiteks 300 eurot kuus ja töötan kodukontoris, ehk pool ajast kasutan seda töö jaoks, siis kas mul on võimalik vähemalt pool sellest kulust ehk umbes 150 eurot panna firma kuludesse (olen juhatuse liige) ja ülejäänud summa maksustada kui erisoodustus?

Vastab Häli Jürimäe, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Aivar Pilv:

Varem laekus minu n-ö haltuura eest makstav tasu minu FIE-st  abikaasa arvele, kuid nüüd öeldi, et töötamise registri jõustumisega ei saa see enam nii jätkuda. Kuidas mõjutab töötamise registri jõustumine selles tööandjat?

Vastab Epp Lumiste, advokaat, Advokaadibüroo Aivar Pilv:

Ostsime 2012. aasta juunis äripinna eraisikult ilma käibemaksuta. Enne meid oli seal kauplus. Kogu selle aja oleme pinda välja rentinud kahele ettevõttele – kauplusele ja pandimajale. Rendisummale oleme lisanud käibemaksu. Remonti ega muid parandusi pole me nendes ruumides teinud. Kommunaalteenuste summad oleme edastanud rentnikele koos käibemaksuga. Nüüd soovime pinna aga maha müüa. Kas müügihinnale tuleb lisada käibemaks?

Vastab Gerly Kask, partner/vandeadvokaat, Hansa Law Offices:

2008. aastal võttis eraisik kiirlaenu summas 100 eurot, nüüd on tal veel tarvis maksta 1200 eurot, sest vahepeal on ta osa laenust ka tagasi maksnud, mis tähendab, et tagasimakstav võib ulatuda 1800–1900 euroni. Kuidas saab laen, mida võtad summas 100 eurot, lõpuks olla 1800–1900 eurot? Kas seaduses ei ole mitte punkt, et intress ei saa olla kõrgem kui laenu põhisumma ise ehk siis 100 eurot? Mida peaks inimene nüüd edasi tegema? Mis variandid üldse olemas oleks? Ja eriti veel siis, kui ei ole nii palju raha, et kohtusse minna?

Vastab Epp Lumiste, advokaat, Advokaadibüroo Aivar Pilv:

Kas kassaordereid on vaja või mitte? Tegemist on väikese ettevõttega, kus kõik laekumiste-väljaminekute koondid on pearaamatus kirjas.

Vastab Ivan Nikolajev, maksukonsultant, KPMG Baltics:

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes