Kolmapäev, 21 Juuni 2017 11:11

Hinnaerinevus tuleb maksustada

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)

Ühel ja samal isikul on kaks ettevõtet. Ühel ettevõttel on soetatud maa ning omanik soovib selle maa ümber vormistada teisele talle kuuluvale ettevõttele. Kas ja millistel tingimustel on see lubatud?

Vastab Anne-Jana Prantsuzova, juriidiline konsultant, Donoway Eesti:

Üks juriidiline isik (esimene ettevõte) võib müüa teisele juriidilisele isikule (teisele ettevõttele) maad. Teisel ettevõttel tekib kohustus esimese ettevõtte ees maa ostuhinna summas. Maa müügihinna määramisel on vaja arvestada sellega, et tulumaksuseaduse § 8 lg 1 järgi käsitatakse igal juhul seotud isikutena ka järgmisi isikuid:

 • juriidilised isikud, kelle aktsia- või osakapitalist, häälte koguarvust või kasumi saamise õigusest üle 50% kuulub ühele ja samale isikule või seotud isikutele;
 • isikud, kellele kuulub üle 25% ühe ja sama juriidilise isiku aktsia- või osakapitalist, häälte koguarvust või kasumi saamise õigusest;
 • juriidilised isikud, kelle juhatuse või juhatust asendava organi kõik liikmed on ühed ja samad isikud.

Sama paragrahvi lõike 2 kohaselt seotud isikute vahelise tehingu hinna (edaspidi siirdehind) erinevus omavahel mitteseotud isikute vaheliste sarnaste tehingute väärtusest maksustatakse tulumaksuga § 14, 50 või 53 alusel.

Seega juhul, kui maad võõrandatakse turuväärtusest erineva hinnaga, tuleb hinnaerinevus maksustada.

Tuleb arvestada ka asjaoluga, et teatud tingimustel maksustatakse hoonestamata maa müük käibemaksuga. Näiteks käibemaksuseaduse § 16 lg 2 p 3 kohaselt ei kohaldata maksuvabastust krundile planeerimisseaduse tähenduses, kui sellel ei asu ehitist (krunt on detailplaneeringuga määratud maa-ala, millele on antud ehitusõigus).

Lisainfo

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Viimased vastused lugejate küsimustele õiguse teemal

Juristid ja advokaadid vastab lugejate küsimustele

 • Missugustele sissetulekutele laieneb kohtutäituri nõue?
  Missugustele sissetulekutele laieneb kohtutäituri nõue? Kas kohtutäituri nõue laieneb välislähetuse päevarahale?
 • Milliste vaidlustega tegeleb Eestis vahekohus?
  Milliste vaidlustega tegeleb Eestis vahekohus? •    Milliste vaidlustega tegeleb Eestis vahekohus ja kuidas tuleb esitada sellisesse kohtusse avaldus?
 • Millal tuleb välja maksta puhkusehüvitis töötaja omal soovil lahkumise korral?
  Millal tuleb välja maksta puhkusehüvitis töötaja omal soovil lahkumise korral? Töötaja esitas tööandjale 15. oktoobril päevapealt lahkumisavalduse põhjusel, et leidis parema töökoha. Töölepingu seaduses on töölepingu lõpetamisest etteteatamise tähtaeg 30 kalendripäeva. Poolte kokkuleppel võib nimetatud tähtaeg olla ka lühem. Tööandja tegi töötajale ettepaneku töötada veel vähemalt kaks nädalat, kuni kalendrikuu lõpuni, pärast seda oleks võinud töösuhte sõbralikult lõpetada. Töötaja ei nõustunud sellega. Tööandja pöördus töövaidluskomisjoni, taotledes töötajalt ühe kuu töötasu suurust hüvitist. Kuna lahkumisavaldus ei vastanud õigusaktidele, ei maksnud tööandja töötajale mai esimese kahe nädala eest töötasu. Töötasu maksmise päev ja kalendrikuu lõpp aga lähenevad, pärast seda on töötasu igal juhul vaja välja maksta.
 • Mis juhtudel peavad korteriühistud teavitama korteriühistute registrit varasematest laenudest?
  Mis juhtudel peavad korteriühistud teavitama korteriühistute registrit varasematest laenudest? 2018. aastal jõustunud korteriomandi- ja korteriühistuseadusest lugesin välja, et ühistul tuleb teavitada korteriühistute registrit varasematest laenudest, mis ületavad majandusaasta majanduskulude summa. Kas see puudutab ainult uusi korteriühistuid, mis on äsja loodud, või ka juba pikemat aega eksisteerivaid korteriühistuid, kes esitavad nagunii majandusaasta aruandeid?
 • Kas juhatuse liikmele tuleb tema tööülesannete täitmise eest tasu maksta?
  Kas juhatuse liikmele tuleb tema tööülesannete täitmise eest tasu maksta? Kas sellisel juhul, kui tegevjuhil on sõlmitud juhatuse liikme leping kahes ettevõttes, võib üks neist lepingutest olla tasuta ehk siis  juhatuse liikmele tema tööülesannete täitmise eest tasu ei maksta?

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes