Reede, 10 Märts 2017 10:18

Üürnik võib kahju käsitleda tüüptingimusena

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Vastab Epp Lumiste, vandeadvokaat, LEADELL Pilv Advokaadibüroo.
Vastab Epp Lumiste, vandeadvokaat, LEADELL Pilv Advokaadibüroo. LEADELL Pilv Advokaadibüroo

Kas lepingu lõpetamisega kaasneva kahju hüvitamist saaks käsitleda tüüptingimusena?

Vastab Epp Lumiste, vandeadvokaat, LEADELL Pilv Advokaadibüroo

Riigikohus osundas lahendis nr 3-2-1-65-15, et äriruumi üürilepingu tingimuste tõlgendamisel eeldatakse lepingupartnerite võrdsust. See ei vähenda siiski üürniku võimalust vaidluse puhul taotleda üürilepingus sisalduva kahjuliku tingimuse käsitlemist tüüptingimusena.

Üldjuhul on üürileandja üürilepingu tingimused varem välja töötanud. Tavapäraselt sisaldab üürileping ka punkti, millega mõlemad pooled kinnitavad, et kõik tingimused on eraldi läbi räägitud ning vastavad poolte tegelikule tahtele. Seeläbi püüab üürileandja välistada üürniku võimaluse hiljem väita, et tegemist on tüüptingimustega.

Kui üürnik soovib mõne tingimuse osas läbirääkimisi alustada ning üürileandja keeldub, siis on üürnikul kaks võimalust. Ta

 •     võib jätta üürilepingu sõlmimata või
 •     proovida kohtuvaidluste raames hiljem tugineda väitele, et tegemist oli tüüptingimusega, mille sisu ta mõjutada ei saanud. Sellisel juhul peab üürnik tõendama, et üürileandja ei võimaldanud tegelikkuses konkreetse lepingutingimuse osas läbirääkimisi pidada.

Kokkuvõtteks tuleb rõhutada, et enne äriruumi üürilepingu sõlmimist tasub ettevõtjal põhjalikult tutvuda lepingutingimustega ja vajadusel rääkida üürileandjaga lepingu lõpetamist puudutavad sätted eraldi läbi. Sellega välditakse edaspidiseid üürilepingu ennetähtaegse lõpetamisega tekkida võivaid vaidlusi ja nendega seotud täiendavaid kulusid. Samuti on soovituslik lepingu lõpetamisel rääkida üürileandjaga läbi tema rakendatavate sanktsioonide maht (kahju hüvitiste suurused).

Lisainfo

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Viimased vastused lugejate küsimustele õiguse teemal

Juristid ja advokaadid vastab lugejate küsimustele

 • Kas korteriühistu liikmel on õigus küsida ühistu juhatuselt näha ühistu dokumente?
  Kas korteriühistu liikmel on õigus küsida ühistu juhatuselt näha ühistu dokumente?

  Kas korteriühistu liikmel on õigus küsida korteriühistu juhatuselt igakuiselt näha saabunud arveid ja pangaväljavõtet ning üldkoosoleku protokolle? Kui jah, siis kuidas peaks need avalikustama?

 • Hinnaerinevus tuleb maksustada
  Hinnaerinevus tuleb maksustada

  Ühel ja samal isikul on kaks ettevõtet. Ühel ettevõttel on soetatud maa ning omanik soovib selle maa ümber vormistada teisele talle kuuluvale ettevõttele. Kas ja millistel tingimustel on see lubatud?

 • Lepingu lõpetamiseks tuleb leida alus
  Lepingu lõpetamiseks tuleb leida alus

  Müüsime kliendile oma toote ‒ professionaalse väljaande aastatellimuse pluss kõik, mis sellega on seotud veebilehel (ligipääsud materjalidele, artiklitele ja teenustele, mida tavalugeja ei saa). Klient sai esimese numbri ja kõik paroolid. Nüüd ta tahab tellimusest loobuda. Kas tal on õigus seda teha?

 • Milleks on tööraamat vajalik ja mida sellega praegu teha?
  Milleks on tööraamat vajalik ja mida sellega praegu teha?

  Milleks on tööraamat vajalik ja mida sellega praegu teha?

 • Mida teha, kui korteriühistu juhatus ei vasta küsimustele?
  Mida teha, kui korteriühistu juhatus ei vasta küsimustele?

  Olen pensionär. Oleme elanud abikaasaga maja 5. korruse korteris üle 30 aasta. Pärast 7. korrusel asuvas korteris tehtud euroremonti ei ole meie köögis ventilatsiooni juba üle kümne aasta. Nüüd aga, alates kütteperioodi algusest ei tööta küte WC-s ja vannitoas pärast järjekordset korteriremonti 7. korrusel. Oleme kogu püstakuga pöördunud korteriühistu poole nii suuliselt kui ka kirjalikult, kuid vastust pole saanud. Kuigi korteriühistu juhatuses on seadmete tehnilise korrasoleku eest vastutav isik, kes saab regulaarselt palka. Kas oskate soovitada, kuhu võiksime abi saamiseks pöörduda?