Õigus

Ajakirja tellijate tööõiguse, tsiviilõiguse ja äriõiguse teemal küsimustele vastavad: Emirlin Consult ÕB, Tanel Melk & Partners Law Firm, Crowe Horwath

Rubriigis ''Vis-a-Vis: Küsimused-vastused'' avaldatakse Eesti parima nõustamisfirmade spetsialistide vastused majandusjakirja Raamatupidamisuudised tellijatelt saabunud küsimustele auditi, maksunduse, maksu- ja äriõiguse, tsiviilõiguse ja tööõiguse teemadel.

Ettevõte tegutseb 2011. aasta novembrist, osa töötajaid asus tööle kohe novembris, osa 2012. aasta jooksul. Juulis võtsid nad kõik 14 päeva puhkust. Nüüd nad nõuavad, et enne aasta lõppu peavad nad saama ülejäänud kasutamata jäänud puhkusepäevad. Mina ei saa aru, missugused puhkusepäevad neil on veel saamata ja kas tööandja peab võimaldama neile need päevad ning kuidas jääb puhkusega järgmisel aastal. Järgmisest aastast on ettevõttes kollektiivpuhkus juulis.

Vastab Anastassia Stalmeister, Tanel Melk & Partners Law Firm vanemjurist:

Äriseadustiku § 434 lg 2 kohaselt toimub äriühingu jagunemise protsess, mistõttu see äriühing, mida jagatakse, kustutakse registrist ja kogu selle äriühingu vara antakse üle teistele äriühingutele. Kas on vaja teha likvideerimis- ja lõppbilanssi (RTJ 13) seoses jagatava äriühinguga või piisab tavapärasest bilansist, näiteks 31.12.12 seisuga?

Vastab Liina Männasalu, advokaat, Advokaadibüroo Hansa Law Offices

Aiandusühingul on Eesti Energiaga sõlmitud elektritarbimise leping. Ühingu siseselt maksab iga krundi omanik ise ühingule tarbitud elektri eest oma arvesti alusel. Eesti Energiale maksab aiandusühing. Üks aiandusühingu liikmetest keeldus tasumast aastast liikmemaksu üldkoosoleku kehtestatud suuruses. Üldkoosolek võttis vastu otsuse tal elekter välja lülitada. Kas aiandusühingul on õigus seda teha? Kõnealune aiandusühingu liige väidab, et ei ole. Aga teda varustab ju elektriga aiandusühing, mitte Eesti Energia.

Vastab Tatjana Kalin, jurist, Emirlin Consult:

2013. aasta sügisel lähen vanaduspensionile. Minu kohale juba leiti potentsiaalne uus töötaja, kuid pensionile minnes tahan jääda oma töökohale ja saada töötasu (saada töötavaks pensionäriks). Kas mul on õigus jääda oma töökohale pärast pensionileminekut? Kas tööandja saab mind vallandada, tuues põhjuseks, et olen jõudnud pensionikka ja olen kohustatud töökohta vahetama?

Vastab Sofja Larssen, juriidiline konsultant, Larssen CS:

Meil on korteriühistus järgmine olukord: 2011. aasta detsembris suri üks korteriomanik. Pärijad ei võtnud pärandit vastu ettenähtud kolme kuu jooksul ning 2012. aasta märtsis (alates 1.03) läks korter kohalikule omavalitsusele. Aga mida tuleb teha kolme kuu jooksul (detsember-märts) kogunenud kommunaalmaksete võlaga? Kellelt peaks võlga nõudma ning kuidas tuleb seda raamatupidamises kajastada?
Vastasid vandeadvokaat Siiri Malmberg ja maksukonsultant Kaja Tamm, Hansa Law Offices:

Kas parkimiskaarti omav puudega inimene võib parkida oma auto kõrvalmaja juures, kui seal on märk, et parkida tohivad ainult selle maja elanikud?

Vastab Tatjana Kalin, jurist, Emirlin Consult:

Kui meil on võlgnevus firma A ees ning ta loovutab selle inkassofirmale sissenõudmiseks, kas me peame siis kinni maksma inkassofirma esitatud arve? Missugustel alustel esitavad nad arve? Millele on neil õigus ja millele ei ole?

Vastab Tatjana Kalin, jurist, Emirlin Consult ÕB:

Kas on seaduslik korteriühistu üldkoosoleku otsus, et maja (90 korterit) juures tohib parkida ainult ühte autot korteri kohta (20 parkimiskohta, autosid on tegelikult rohkem) ning kasutusele võеtakse parkimiskaardid, millel on märgitud autonumber? Kui korteri omanikul on mitu autot, siis teist autot ei saa sinna parkida, isegi kui autot, mille kohta on väljastatud parkimiskaart, ajutiselt ei pargita oma parkimiskohale? Korteriühistu juhatus sõlmis parkimisfirmaga lepingu ja nüüd kirjutavad nad välja trahve autoomanikele, kellel ei ole parkimiskaarti, kuigi autoomanik on registreeritud sellele aadressile ja teine auto ei ole parkimiskaardiga auto kohale pargitud. Kuidas vaidlustada sellist trahvi?

Vastab Tatjana Kalin, jurist, Emirlin Consult:

Mis on tervisepäevad ja kuidas neid antakse või vormistatakse (kas need on kohustuslikud või mitte)? Kas nende eest makstakse töötajale ka tasu?

Vastavad Expert2Expert spetsialistid:

Millisel moel on võimalik tagandada ametist korteriühistu juhatus (juhul kui korteriühistu liikmed leiavad, et ühistu juhatus ei tule temale pandud kohustustega toime)?
Vastab Tatjana Kalin, jurist, PhD, Emirlin Consult:

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes