Esmaspäev, 20 November 2017 12:01

Kes vastutab ehitusplatsil juhtunud tööõnnetuse korral? Esile tõstetud

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Indrek Avi, töökeskkonna konsultant
Indrek Avi, töökeskkonna konsultant Tööinspektsioon
Minu ettevõte on ühel ehitusel peatöövõtja. Peatöövõtjana pean määrama ehitusplatsile tööde tegemise ajaks koordinaatori, kes peab korraldama ja koordineerima tööohutusalast tegevust, regulaarseid üldkontrolle ning jälgima, et kõigil oleksid ohule vastavad isikukaitsevahendid. Kui nüüd koordinaator oma kohustust ei täida, kes siis vastutab alltöövõtja töötaja tööõnnetuse korral?

Vastab Indrek Avi, Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant: Iga tööõnnetuse juhtum on erinev ning vastuse annab töötervishoiu ja tööohutuse seadus ja selle alusel kehtestatud õigusaktid. Ehituse tegevusalal on nõuded kehtestatud Vabariigi Valitsuse määrusega "Töötervishoiu ja tööohutuse nõuded ehituses". Määrus ütleb, et koordinaatori määramine ei vabasta ehitusettevõtjat ega ehitise omanikku nende kohustuste täitmisega seotud vastutusest ning peatöövõtja vastutab selle eest, et ehitustöö ei ohustaks ehitusplatsil töötavaid ega selle mõjupiirkonnas olevaid isikuid.

Seega võivad kõik tööõnnetusega seotud füüsilised ja juriidilised isikud vastutada neile seaduse, määruse või ettevõtte sisemise korraldusega pandud kohustuste täitmise või täitmata jätmise eest. Tööõnnetuseni viinud põhjuslikud seosed selgitab uurimine. Kui tööõnnetust uurib tööinspektor, selgitab tema välja juhtumi asjaolud ja põhjused ning töötervishoiu- ja tööohutusnõuete täitmise eest vastutavad isikud.

Lisainfo

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Viimased vastused Tööinspektsiooni spetsialistidelt

Tööinspektsiooni spetsialistid vastavad lugejate küsimustele

 • Mida tähendab mitmekesisus töökeskkonna mõistes?
  Mida tähendab mitmekesisus töökeskkonna mõistes? Oleme rahvusvaheline ettevõte ja tahame ettevõttes suuremat tähelepanu pöörata mitmekesisuse edendamisele. Mida tähendab mitmekesisus töökeskkonna vaates?
 • Kuidas valitakse töötajate usaldusisik?
  Kuidas valitakse töötajate usaldusisik? Meie ettevõttes töötab 80 inimest, kes on laiali erinevates üksustes üle Eesti. Ettevõtte juht arvab, et töötajatega oleks infovahetus lihtsam, kui kõiki töötajaid esindaks usaldusisik nii töösuhete kui ka töökeskkonna küsimustes. Kas juht saab ja võib korraldada ise töötajate üldkoosoleku, et valida sellel töötajate usaldusisik ning kas ta võib ise välja pakkuda ka kandidaadid?
 • Kas tööandja peab andma kaitseprillid, kui töötan kemikaalidega?
  Kas tööandja peab andma kaitseprillid, kui töötan kemikaalidega? Kas tööandja peab töötajatele andma maskid ja prillid, mis kaitseks väga ohtliku kemikaali eest? Tööd tehes kasutan kemikaali, mis paneb silmad kipitama ja vett jooksma ja pea tugevalt valutama. Mis õigused töötajatel oleks?
 • Kas töövaidluskomisjoni poole saab pöörduda ka töösuhte keskel?
  Kas töövaidluskomisjoni poole saab pöörduda ka töösuhte keskel? Olen oma töötajaga lahkarvamusel tööaja korralduse ning tulemustasu arvestamise põhimõtete üle. Samas pole me kumbki veel huvitatud töösuhte lõpetamisest, soovime aga leida õiget ja õiglast lahendust. Kas ja kuidas saaks sellises olukorras töövaidluskomisjon meid aidata?
 • Kas puidutööstuses peab tööandja andma tööriided?
  Kas puidutööstuses peab tööandja andma tööriided? Töötan puiduettevõttes, kus teen tööd erinevatel pinkidel (press, höövelpink, saag jne). Tööd tehes seisan betoonpõrandal. Õhus on pidevalt väga palju tolmu, nii et tööpäeva lõpuks on õhk juba täitsa paks sellest. Tööandja pole meile andnud ei tööriideid ega tööjalanõusid. Kas mul on õigus neid küsida ja saada? Kas ka teised töötajad peaksid saama tööandja poolt tööriided ja tööjalatsid?

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes