22.09.2016 Neljapäev

Tööohutusest vilja ladustamisel ja kuivatamisel Esile tõstetud

Lugesime koledast õnnetusest, kus kaks meest hukkusid viljamahuti puhastamisel. Tegeleme samuti vilja ladustamise ja kuivatamisega. Kas töötervishoius ja -ohutuses on veel midagi, millega peame arvestama?

Rein Reisberg, töökeskkonna konsultant
Rein Reisberg, töökeskkonna konsultant Foto: Tööinspektsioon

Vastab Rein Reisberg, töökeskkonna konsultant, tööinspektsioon:

Kõige traagilisemad õnnetused teraviljaga tegelemisel on toimunud just vilja alla vajumise või jäämisega ja seetõttu lämbumisega. Teravili ei ole kõndimiseks kindel pind ja kui viljamahuti on sügav, on oht vilja sisse vajuda.

Teine probleem tekib viljamahutite seestpoolt puhastamisega siis, kui mahutis olev vili on seinale paakunud. Kui mahuti puhastamiseks on vaja sellesse siseneda, tuleb enne läbi mõelda, kuidas kaitsta töötajat vilja sisse vajumise või variseva vilja alla jäämise eest ning kuidas tagada piisavalt värsket õhku hingamiseks.

Järgmine tõsisem teema on tolm, mis tekib teravilja teisaldamisel ja jahvatamisel. See võib sissehingamisel põhjustada tõsiseid terviseprobleeme, nii allergiat, bronhiiti kui astmat.

Tervisekahjustuste ennetamiseks tuleb valida sobivad hingamisteede kaitsevahendid ja tolmuses töökeskkonnas viibides neid alati kasutada. Kui õhus on piisavalt tolmu plahvatuse tekkeks ja leidub ka süüteallikas, võib tolm põhjustada ka tulekahjusid. Nii on juhtunud viljakoristusel, kui kombaini tulistele osadele koguneb palju tolmu.

Kontrollida tuleb ka mahutite juures olevaid liikumisteid. Liiga sageli on paljud trepid, redelid, platvormid ja käiguteed ehitatud juhuslikust puitmaterjalist. Kuna neid kasutatakse suhteliselt harva, siis ei panda tähele, kui käiguteel on mõni laud purunenud, puudub piirdelaud või redel on deformeerunud. Kuivatites on liikumisteed ohtlikumad kui laoruumides. Sinna kipub jääma ette kaableid ja voolikuid või muid takistusi, mida on ebapiisava valgustuse tõttu raske märgata ja seetõttu seal komistatakse ja kukutakse.

Lisanduvad veel ohud kokkupuutest konveierite või transportööride liikuvate osadega, kokkupõrke oht laaduritega, kuivatites ja veskites müra ning võimalik on ka bioloogilise ohuteguri, hallituse esinemine.

Turvaliseks ja ohutuks töötamiseks tuleb kirjeldatud riskidega arvestada ja neid maandada. Lisainfot töökeskkonna teemade kohta leiate Tööelu portaalist www.tooelu.ee. Tööinspektsiooni tasuta infotelefonilt 640 6000 saab küsida nõu töösuhete, tööohutuse ja töötervishoiu kohta. Ettevõtjad saavad kutsuda töökeskkonna konsultandi oma ettevõttesse, kirjutades tööinspektsiooni üldaadressile. Konsultanditeenus on tasuta.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255