Teisipäev, 17 Detsember 2013 13:57

Töötuskindlustusmakse määrad 2014. aastal ei muutu

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Töötuskindlustusmakse määrad ei muutu
Töötuskindlustusmakse määrad ei muutu PM

Valitsus keeldus täna arvestamast töötukassa nõukogu ettepanekuga kehtestada 2014. aastaks kindlustatu maksemääraks 1,4 protsenti ja tööandja maksemääraks 0,7 protsenti töötasudelt makstavatelt summadelt ning otsustas jääda kehtivate töötuskindlustusmakse määrade juurde.

Valitsus otsustas jätta töötuskindlustuse makse määrad praegusele tasemele ehk siis kokku 3 protsendile, millest 2 protsenti tasub oma brutopalgast iga töötaja ja 1 protsenti tööandja.

Nii sotsiaalminister kui ka rahandusminister osutasid asjaolule, et praegune olukord meie lähinaabrite majanduses ei anna piisavalt kindlust. Eksport meie peamistesse sihtriikidesse on võrreldes eelmise aastaga vähenenud.

Valitsus leidis, et Eesti jaoks küll väikese, kuid siiski mõõduka majanduskasvu tingimustes tuleb reserve koguda, et languses mitte makse tõsta.

Kui töötuskindlustusmakse määrad langetada 1,4 protsendile kindlustatutele ja 0,7 protsendile tööandjatele, laekuks 2014. aastal töötuskindlustusmakseid 123,1 miljonit eurot 175,9 miljoni euro asemel.

Novembri alguses jättis Rahandusministeerium kooskõlastamata töötuskindlustumakse määrade alandamise ja tegi ettepaneku jääda kehtivate määrade juurde, põhjendades oma otsust töötukassa töömahu kasvu, riigi eelarvetasakaalu ja põhjalike analüüside puudumisega. Kõik ülejäänud ministeeriumid kooskõlastasid Sotsiaalministeeriumi ettepaneku. Sotsiaalministeerium jäi töötukassa esitatud ettepaneku juurde ja esitas selle täna valitsusele.

Ametiühingute Keskliidu Juhi Peep Petersoni on varem BNS-ile öelnud, et tema hinnangul ei olnud rahandusminister Jürgen Ligi argumendid töötuskindlustusmakse määra alandamist mitte kooskõlastada pädevad ja ametiühingud on koos tööandjatega selles osas ka õiguskantsleri poole pöördunud.

Valitsus ei ole suuteline töövõimereformi, millega võiks kaasneda töötukassa koormuse tõus 2015. aastaks läbi viima, sest kõik tähtajad vastava eelnõu kooskõlastusringile saatmiseks on ammu möödas ja eelnõu ei ole isegi mitte valmimisstaadiumis, ütles Peterson novembri algul.

Septembris tegi nelja poolt- ja kahe vastuhäälega tegi töötukassa nõukogu valitsusele ettepaneku kehtestada järgmisel aastal töötuskindlustusmakse määraks 2,1 protsenti, sealhulgas töötajatel 1,4 protsenti ja tööandjatel 0,7 protsenti. Langetamise poolt olid ametiühingud ja tööandjad ning vastu oli Sotsiaalministeerium.

2014. aasta lõpuks on oodatav töötukassa netovara väärtus 529,4 miljonit eurot. Eelmise aasta lõpu seisuga oli töötukassa netovara väärtus 469,4 miljonit eurot ja käesoleva aasta lõpuks on töötukassa varade oodatav väärtus 525,3 miljonit eurot.

Lisainfo

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Rubriigi Maksud viimased materjaalid

Sellest osast leiate te kasulikke materjale raamatupidamisarvestuse teemal. Siin esitatud artiklid ja juhendid on koostatud audiitorite, maksukonsultantide ja teiste spetsialistide poolt.

Rubriigi Maksud ja raamatupidamine viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid maksude ja raamatupidamise teemal

 • MTA: maksuvaba tulu soovitakse kätte saada ühekorraga
  MTA: maksuvaba tulu soovitakse kätte saada ühekorraga

  Maksu- ja tolliameti (MTA) läbiviidud küsitlus näitab, et pooled maksuvaba tulu kasutamisest loobunud inimesed on teinud seda soovist saada soodustus kätte ühekorraga peale tulude deklareerimist.

 • Tähtsad muudatused maksukorralduses 2019
  Tähtsad muudatused maksukorralduses 2019

  Maksuhalduril tekib võimalus kulude kokkuhoidu ja koormuse vähendamist silmas pidades koostada automaatseid haldusakte ja muid dokumente.

 • Üüritehingute maksukäsitlus
  <span class="green_key"></span>Üüritehingute maksukäsitlus Tulumaksuseaduse (edaspidi – TuMS) § 16 lõige 1 sätestab, et tulumaksuga maksustatakse üür, rent, tasu hoonestusõiguse seadmise ja reaalkoormatise talumise eest ning seadusest või tehingust tuleneva eseme kasutamise piirangu talumise eest saadud muu tasu.
 • IFRS 15: viis põhisammu
  <span class="green_key"></span>IFRS 15: viis põhisammu Palju ettevõtteid tegeleb kaubaveo ja kaupade hoiustamisega. Klientidega sõlmivad sellised firmad peamiselt pikaajalised lepingud. Nagu teada, jõustus 1. jaanuarist 2018 uus rahvusvaheline standard IFRS 15, mis reguleerib ostjatega sõlmitud lepingute alusel saadud tulude kajastamist. Selles artiklis selgitamegi, kuidas uut standardit IFRS 15 praktikas ellu rakendada. Ühtlasi anname ülevaate sellest, millist mõju avaldab nimetatud standardi alusel tulude arvestamine maksustamisele Eestis.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes