Profiblogi
Reede, 20 Oktoober 2017 10:54 (Loe ka teisi selle spetsialisti artikleid)
Sügise saabumisega on kohale jõudnud ka iga-aastane haigestumiste kõrgperiood. Keegi meist ei taha enda või oma pereliikme võimalikku haigestumist planeerida, kuid majanduslikult on mõistlik seda teha. Nii saab leevendada haiguse tõttu vähenenud sissetulekust tekkinud tühimikku, soovitab Kati Voomets Swedbanki majandusblogis.
Reede, 20 Oktoober 2017 10:10 (Loe ka teisi selle spetsialisti artikleid)

Kui olete oma laenutaotlusele positiivse vastuse saanud, tehakse teile laenupakkumine. Nõuandeid, kuidas selgeks teha, kas tegemist on ikka hea pakkumisega, jagab SEB Foorumis vabakutseline ajakirjanik Triin Preem.

Kolmapäev, 18 Oktoober 2017 12:37 (Loe ka teisi selle spetsialisti artikleid)
Sageli sõlmitakse enne kinnisvaraga seotud tehingut eelleping, mis kindlustab justkui tulevase ostu-müügi. Kas ja millistel juhtudel on see vajalik ning milline eelleping on üldse seadusega kehtiv, kirjutab Gerli Ramler SEB Foorumis.
Kolmapäev, 18 Oktoober 2017 12:27 (Loe ka teisi selle spetsialisti artikleid)
  • Sissetulekute ja säästude kasv aitab maandada laenukasvust tulenevaid riske
  • Koos investeeringute kasvuga on kiirenenud ka ettevõtete pikaajalise võla kasv
Kolmapäev, 18 Oktoober 2017 09:38 (Loe ka teisi selle spetsialisti artikleid)
Tavaliselt räägitakse fondi tootlusest aastate või kuude lõikes. Selliste valitud perioodide tulemus aga ei näita teie isikliku pensionivara kasvu, kuna teie kogumisperiood võib olla teine. Isikliku pensionivara käekäiku on teil kõige kindlam vaadata oma internetipangas.
Esmaspäev, 16 Oktoober 2017 12:02 (Loe ka teisi selle spetsialisti artikleid)
Elasid kord Jüri ja Mati, kes tegid koos äri. Äritegevuse lõppemisel oli kummalgi mehel oma äripartneri vastu mitmeid rahalisi nõudeid. Erinevate summade liitmise tulemusena jõuti kokkuleppele, et Jüri on Matile võlgu 1000 eurot. Mati oli nõus võlgnevuse sissenõudmisega ootama, kui Jüri tunnistab tingimusteta oma võlgnevust Mati ees. Mati koostas dokumendi, milles oli kirjas: „Jüri võlgneb Matile 1 000 eurot“, ning Jüri allkirjastas selle. Mati oli rahul, sest tal oli nüüd olemas konkreetne dokument, mille alusel saab vajadusel kohtusse pöörduda. Tundub lihtne? Paraku see nii ei ole.
Esmaspäev, 16 Oktoober 2017 10:25 (Loe ka teisi selle spetsialisti artikleid)
Kiirhinnangu1 põhjal oli Eesti maksebilansi jooksevkonto 2017. aasta augustis 63 miljoni euroga plussis. Kaupade ja teenuste konto ülejääk oli 116 miljonit eurot, mis on 38 miljoni euro võrra väiksem kui aasta tagasi. Samas suurenes nii kaupade kui ka teenuste eksport ja import. Kaubaeksport kasvas 6% ja -import 12%, mistõttu kaupade konto puudujääk suurenes aasta võrdluses 60 miljoni euro võrra ja oli 75 miljonit eurot. Suvekuule omaselt oli teenuste konto ülejääk suur ja ulatus 192 miljoni euroni, suurenedes aastaga 22 miljoni euro võrra. Teenuste eksport kasvas 9% ja import 6%. Investeerimistulude ja jooksevülekannete ehk esmase ja teisese tulu netoväljavool kokku suurenes 22 miljoni euro võrra ja oli 53 miljonit eurot.
Reede, 13 Oktoober 2017 14:11 (Loe ka teisi selle spetsialisti artikleid)

9. oktoobril kuulutati välja tänavuaastane Nobeli majanduspreemia võitja, kelleks osutus käitumusliku majandusteaduse ehk käitumisökonoomika üks käilakujudest Richard H. Thaler. Kui vahel kipuvad majandusteadlaste ideed jääma liialt kõrgelennulisteks, siis Thaler’i praktilised näpunäiteid on väga otseselt aidanud poliitikutel teha ühiskonna jaoks paremaid valikuid. Inspiratsiooni jagub ka Eestile.

Neljapäev, 12 Oktoober 2017 12:08 (Loe ka teisi selle spetsialisti artikleid)
Alates 1. oktoobrist muutusid viimase majandusaruande puudumise tõttu krediidihinnangud negatiivseks 12 985 siiani positiivse krediidihinnanguga ettevõttel. See on üle tuhande ettevõtte rohkem kui eelmisel aastal samal ajal.
Teisipäev, 10 Oktoober 2017 12:29 (Loe ka teisi selle spetsialisti artikleid)
Eestis toodetud kaupade eksport kasvas augustis jooksevhindades aastases võrdluses 11%. Samas mõjutas seda mobiilsideseadmete tugev langus (-43%). Ilma mobiilsideseadmeteta oleks kaupade eksport kasvanud 22%.
Teisipäev, 10 Oktoober 2017 11:55 (Loe ka teisi selle spetsialisti artikleid)
Ühel või teisel moel puutuvad läbirääkimistega kokku kõik inimesed: tööl, kodus, koolis, trennis, turul, poes jne. Järgnevalt annan viis soovitust, mida läbirääkimistel silmas pidada, saavutamaks olukorda, kus mõlemad pooled võidavad.
Teisipäev, 10 Oktoober 2017 11:14 (Loe ka teisi selle spetsialisti artikleid)
Eesti seaduste järgi tuleb kõik kinnisvaratehingud, välja arvatud üürimine ja rent, sõlmida notari juures. Kuidas see täpsemalt toimub ning miks on notar seejuures oluline, selgitab notar Anneli Alekand.
Teisipäev, 10 Oktoober 2017 10:55 (Loe ka teisi selle spetsialisti artikleid)
Investeerimine ei ole sprint, vaid maraton. Maratoni joostes ei ole oluline, kuidas läheb esimesel sajal meetril, vaid milline on lõpptulemus. Kiiret tulu püüda ei ole mõistlik, sest lühiajalisi kõikumisi on raske ette arvata.
Teisipäev, 10 Oktoober 2017 09:31 (Loe ka teisi selle spetsialisti artikleid)
Rahandusministeeriumi hinnangul on riigikogu poolt küll vastu võetud, aga presidendi poolt vastuolule põhiseadusega viidates välja kuulutamata jäetud magustatud jookide maksustamise seadus (MJMS) põhiseadusega kooskõlas.
Esmaspäev, 09 Oktoober 2017 15:35 (Loe ka teisi selle spetsialisti artikleid)
Augustis tasuti maksu- ja tolliametile 555,5 miljonit eurot makse, mis on 7 protsenti rohkem kui mullu samal kuul. Kaheksa kuu kokkuvõttes on maksutulu võrreldes möödunud aastaga tasutud 5,5 protsenti enam ning riigieelarvega aastaks kavandatust on täidetud 64,4 protsenti, teatas Rahandusministeerium.
Neljapäev, 05 Oktoober 2017 13:24 (Loe ka teisi selle spetsialisti artikleid)
Möödunud kolm aastat läksid ajalukku sellega, et ettevõtete kasumid kahanesid püsivalt; paraku tähendas see ka väiksemat võimet investeerida tulevasse kasvu. Sel aastal on kasvanud nii kasumid kui ka investeeringud. On tavapärane, et kasumid kõiguvad äritsükli jooksul palkadest ja majanduse üldisest kasvust rohkem, sest lühiajaliste languste korral toimivad kasumid puhvrina ja majanduse olukorra paranedes kasvab kasum palkadest kiiremini, et vahepealset langust tasa teha. Siiski on oluline vahet teha põhjustel, miks ettevõtlussektori kasumid on muutunud – selle kaudu on võimalik tuvastada majanduse kitsaskohti, kirjutab Eesti Panga ökonomist Katri Urke.
Kolmapäev, 04 Oktoober 2017 09:58 (Loe ka teisi selle spetsialisti artikleid)
Riikide eeldused ja võimalused majanduskasvuks on erinevad. Majanduskasv ei ole ühtlane, vaid võib aastate lõikes erineda, olla tsükliline. Majanduse kasvupotentsiaal ehk kasvuvõime, mille määravad muu hulgas riiklikud institutsioonid, inimeste hulk ning nende oskused ja teadmised, ettevõtete tootmisressursid, tootmistehnoloogia jne, seevastu aastate lõikes hüppeliselt ei muutu, vaid areneb järk-järgult. Kui vaadata Eesti majandust, siis stabiilselt ja kindlalt suudab see kasvada umbes 3–4% juures.
Teisipäev, 03 Oktoober 2017 11:59 (Loe ka teisi selle spetsialisti artikleid)
Parim aeg puud istutada oli 20 aastat tagasi, paremuselt teine aeg on praegu. Nii ütleb üks Hiina vanasõna, mis annab investeerimise kohta väärtusliku õppetunni. Investeering on nagu puu, mille varjus võite vanaduspõlves mõnusalt istuda ja elu nautida. Puu aga vajab kasvamiseks aega ja nii peate ka investeeringule andma võimalikult palju aega kasvada, kirjutab SEB majandusblogis SEB Advisory Manager Kristofer Vähi.
Esmaspäev, 02 Oktoober 2017 12:17 (Loe ka teisi selle spetsialisti artikleid)
SEB avas kevadel Tallinnas Innovatsioonikeskuse, mille eesmärk on aidata ettevõtetel arendada oma äritegevust ja tõsta konkurentsivõimet. Innovatsioonikeskuse tuumaks on spetsiaalne Kasvuprogramm, mis aitab ettevõtetel astuda oma äritegevuses samm edasi juba kolme kuni kuue kuu jooksul. Reedel, 29. septembril alustavad Kasvuprogrammis 12 ettevõtet.
Reede, 29 September 2017 13:23 (Loe ka teisi selle spetsialisti artikleid)
Veel menetluses olev uus rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seadus toob uue nähtusena Eestis kohustusi ka tavalistele äridele. Järgnevalt vaatleme, milles seisneb uus kohustus koguda ja avaldada andmeid tegelike kasusaajate kohta.
Reede, 29 September 2017 13:04 (Loe ka teisi selle spetsialisti artikleid)
Eesti viimase aja majandusnäitajate –  vähenenud tööpuudus, kasvav tööjõupuudus, kiirenenud majanduskasv ja inflatsioon – taustal on majanduse täiendav stimuleerimine riigieelarve abil arusaamatu. Riigieelarve majandust kuumendav mõju on aga tõenäoliselt suurem, kui näitab tänane hinnang struktuursele eelarvepositsioonile. Eelarvestiimuli mõõtmisel tuleks arvestada ka välistoetustega, mis mõjutavad nii eelarve tulusid kui ka kulusid.
Reede, 29 September 2017 09:49 (Loe ka teisi selle spetsialisti artikleid)
Eesti majanduskasv on sel aastal olnud hoogne, jõudes viimaste andmete kohaselt pea 6 protsendini. Nii kiire kasv on rõõmustav, sest eelmistel aastatel liikus majandus edasi pigem paari protsendi haaval. Siiski on nii kiirel kasvul varjupool. Kinnitust on saanud varasemad hinnangud selle kohta, et Eesti majandus ületab oma jätkusuutlikku taset, piltlikult öeldes elame veidi üle oma võimete, kirjutab Eesti Panga president Ardo Hansson.
Neljapäev, 28 September 2017 11:10 (Loe ka teisi selle spetsialisti artikleid)
Neljapäeval konverentsil „Äriplaan 2018“ esinenud Eesti Panga presidendi Ardo Hanssoni sõnul annab aasta esimesel poolel nähtud ekspordi ja investeeringute kasv lootust, et majandus saab hakkama ka järjest tõsisemaks muutunud tööjõupuuduse tingimustes, kuid praeguseks peaaegu 6 protsendini küündiva majanduskasvu säilitamine pole siiski jõukohane.
Neljapäev, 28 September 2017 09:20 (Loe ka teisi selle spetsialisti artikleid)
Harku kinnipidamiskeskuses viibivad nii rahvusvahelise kaitse taotlejad kui ka väljasaadetavad isikud (isikud, kel puudub õiguslik alus Eestis viibida ja kelle väljasaatmisega PPA tegeleb). Mõlemal alusel võib isikut Harku kinnipidamiskeskuses hoida kuni 18 kuud. See tähendab, et kui isikut kõigepealt hoitakse rahvusvahelise kaitse taotlejana kinnipidamiskeskuses 18 kuud, siis väljasaadetava staatuse saamisel võib teda taas 18 kuu vältel kinni pidada.
Kolmapäev, 27 September 2017 12:34 (Loe ka teisi selle spetsialisti artikleid)
  • Eesti maksebilansi jooksevkonto ülejääk oli 2016. aastal taasiseseisvusaja suurim
  • Eesti väliskaubandus elavnes mullu: suurenesid nii eksport kui ka import
  • Eesti on EL-i liikmesriikidest üks väheseid, kes on välismaailmale vähem võlgu kui välismaailm talle

Korrigeeritud andmetel oli Eesti maksebilansi jooksevkonto ülejääk 2016. aastal taasiseseisvusaja suurim ja ulatus 0,4 miljardi euroni (ligi 2% SKP-st). Nii kaupade kui ka teenuste eksport ja import kasvasid märksa kiiremini kui euroalal tervikuna – kui euroala kaupade ja teenuste käibe kasv jäi alla 1%, siis Eestis ületas see 4%. Kuna kaupade eksport kasvas impordist kiiremini, kahanes kaupade konto puudujääk 0,8 miljardi euroni. Teenuste konto ülejääk vähenes aastaga veidi ja oli 1,6 miljardit eurot.

Eesti oli 2016. aastal muu maailma suhtes taas netolaenuandja: kapitali väljavool ületas sissevoolu 0,4 miljardi euroga. Kapital liikus välja peamiselt portfelliinvesteeringute kaudu: kõige enam investeeriti välismaistesse väärtpaberitesse ja fondiosakutesse.

Ühena vähestest Euroopa Liidu liikmesriikidest on Eesti välismaailmale vähem võlgu kui välismaailm Eestile: 2016. aasta lõpus oli välismaailm Eestile võlgu 21,5 miljardit eurot, Eesti aga välismaale võlgu 19 miljardit eurot. Seega ületasid Eesti välisvõlanõuded välisvõlakohustusi 2,5 miljardi euroga. Sarnases olukorras on veel vaid Bulgaaria, Tšehhi, Taani, Belgia ja Saksamaa, ülejäänud EL-i liikmesriigid on välismaailmale ise rohkem võlgu, kui sinna panustanud.

Eesti Pank avaldab maksebilansi aastaraamatu igal sügisel möödunud aasta kohta. Maksebilansi aastaraamat sisaldab välissektori statistika kolme põhidokumendi – maksebilansi, rahvusvahelise investeerimispositsiooni ja koguvälisvõla – detailset analüüsi nii riikide kui ka tegevusalade võrdluses koos ülevaatlike tabelite ja joonistega. Aegread katavad kuni kümme aastat. Tänavune aastaraamat sisaldab kolmandat korda Eesti välissektori võrdlust teiste Euroopa Liidu riikidega.

Aastaraamat sisaldab põhjalikku maksebilansi statistika metoodika kirjeldust, kus seletatakse lahti maksebilansi, rahvusvahelise investeerimispositsiooni ja välisvõla mõisted ning statistika koostamise süsteem ja tavad Eestis. Lisaks on esitatud statistika koostamise õiguslikud alused ning andmete avaldamise ja korrigeerimise põhimõtted.

Maksebilansi aastaraamat ilmub juba seitsmeteistkümnendat korda.

Ingliskeelne maksebilansi aastaraamat avaldatakse Eesti Panga veebilehel 4. oktoobril 2017.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes