12.12.2016 Esmaspäev

Abiks 2016. aasta tulu deklareerimisel

Füüsilise isiku tuludeklaratsiooni esitamise lihtsust ja kiirust arvestades on Eesti kahtlemata maailma riikide edetabeli tipus.

Maret Hallikma, vandeadvokaat
Maret Hallikma, vandeadvokaat Foto: Advokaadibüroo Primus

Tavaline palgatöötaja ja võib-olla paari investeeringut ja kinnisvara omav inimene saab deklaratsiooni täitmisega enamjaolt küllalt valutult hakkama. Selleks ei kulu päevade viisi aega ega pea selleks eraldi maksunõustajat palkama, nagu paljudes Euroopa riikides või USA-s.

Siiski on igal aastal uusi aspekte, mida peab tulude deklareerimisel arvestama, nii ka sel aastal. Veidi on muutunud tuludeklaratsiooni vorm, mõnes osas on seniseid maksusoodustusi piiratud, teisalt aga on uusi kehtestatud.

Artiklis on antud ülevaade olulisematest muudatustest, millega seisame silmitsi juba järgmise aasta alguses, kui hakkame täitma deklaratsiooni oma tänavuste tulude kohta.

Suureneb maksuvaba tulu

Eelmise valitsuse koalitsioonileppesse oli sisse kirjutatud maksuvaba tulu järkjärguline suurenemine ning selle eesmärgi elluviimiseks muudeti tulumaksuseadust, mis näeb ette, et residendist füüsilise isiku maksuvaba tulu on 2016. aastal 170 eurot kuus ehk 2040 eurot aastas.

Maksuvaba tulu võetakse tuludeklaratsioonis arvesse automaatselt, seega olgu see number lihtsalt teadmiseks. 2017. aastal suureneb maksuvaba tulu 180 euroni kuus (2160 euroni aastas).

Milliseid mahaarvamisi saame oma 2016. aasta maksustatavast tulust teha, saab täpsemalt lugeda varsti ilmuvast ajakirjast Raamatupidamisuudised nr 8, 2016. Paketi "Raamatupidamisuudised" saab 2017. aastaks praegu tellida soodushinnaga. Tellimusele lisandub kingitusena ajakirja selle aasta jõulunumber!