09.02.2018 Reede

Päritolumärgistuse eelnõu vajab selgust ning üheselt mõistetavust

Euroopa Komisjon kavandab muudatusi seoses toidu päritolumärgistustega. Kuigi kaubanduskoda peab ühise õigusraamistiku ja selguse loomist igati positiivseks, peab koda oluliseks tuua välja rohkem juhiseid ja selgitusi, kuidas ettevõtted määrust rakendama peaksid. Kaubanduskoda andis oma arvamuse edasi ka maaeluministeeriumile.
Euroopa Komisjon kavandab muudatusi seoses toidu päritolumärgistustega.
Euroopa Komisjon kavandab muudatusi seoses toidu päritolumärgistustega. Foto: pixabay.com

Eelnõuga reguleeritakse olukorda, kus toidu päritoluriik või lähtekoht on märgitud, kuid see ei kattu riigi või kohaga, mis on toidu põhilise koostisosa(de) oma. Kaubanduskoja hinnangul ei ole aga eelnõus selgelt välja toodud, millised olukorrad üldse kuuluvad määruse reguleerimisalasse ning kui täpselt tuleb tootele koostisosa päritolu märkida. Küsimus tekib näiteks siis, kus toote lähtekoht on märgitud talu täpsusega, kuid põhilise koostisosa päritolukoht on kõrvaltalus. Koja hinnangul on ebamõistlik, kui talu täpsusega päritolu märkides tuleb ka koostisosad talu täpsusega välja tuua. Lisaks võib koja hinnangul tekkida probleem olukorras, kus põhilise koostisosa päritolukoht ajas muutub.

Selgitamist vajab ka põhilise koostisosa mõiste ning see, millise koostisosa(de) märkimist määruse järgi ettevõtetelt nõutakse. Vastasel juhul tekib küsimus, kust jookseb piir koostisosa ning põhilise koostisosa vahel ning milliseid koostisosasid tuleb ettevõttel antud määruse järgi näidata. Kaubanduskoja liikmete sõnul  näidatakse koostisosa kogus pakendil tihti hoopis muul põhjusel, mitte sellepärast, et see on toote põhiline koostisosa.

Kaubanduskoja hinnangul on eelnõus toodud märgistamise regulatsioon liialt range, arvestades kaupade üldisi märgistamise nõudeid seoses muu informatsiooniga, mida tootele peab lisama. Näiteks on eelnõus sätestatud, et põhilise koostisosa päritolu peab olema samas vaateväljas, kus päritoluriik ning selle suurus peab olema vähemalt 75% päritoluriigi teksti suurusest. Koda tegi ettepaneku, et põhikoostisosa näitamise tähesuurus võiks olla sama mis märgistusel üldiselt ning koostisosa päritolu kohta peaks saama anda infot koostisosade loetelus. Eelnõus toodud nõue võib tuua ettevõtetele kaasa olulisi muudatusi enamiku pakendite kujunduses, samal ajal kui koostisosade loetelu täiendamine ei nõuaks nii suuri muudatusi.

Lisaks tegi koda ettepaneku pikendada määruse kohaldamisaega 2020. aasta 1. aprillini. Hetkel plaanitakse määrust kohaldada juba alates 2019. aasta 1. aprillist. Selline ajaraamistik ei ole piisav, et ettevõtetel oleks aega oma tegevust ja pakendeid ümber kujundada. Seda ka seetõttu, et mitmed küsimused on eelnõus veel lahtised ning selleks, et nõudeid selgitada, tuleks jätta kohaldamiseks täiendav aeg.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255