Esmaspäev, 21 Aprill 2014 14:00

Kuidas tagada ohutust, kui töötaja töötab kodus?

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Kuidas tagada ohutust, kui töötaja teeb tööd kodus?
Kuidas tagada ohutust, kui töötaja teeb tööd kodus? Reuters

Tööinspektsiooni poole pöördus tööandja küsimusega, kuidas tuleb täita töötervishoiu ja tööohutuse seaduse §-s 13 ja teistes sätetes toodud kohustusi, kui töölepingu pooled on kokku leppinud, et töötaja teeb tööd kodus (näiteks IT spetsialist).

Kas tööandja peab minema töötaja koju, et korraldada tema töökeskkonna riskianalüüs ja viia läbi töötaja juhendamised?

Töökeskkonna riskianalüüs ja sisustamine on kodutöödel õiguslikult reguleerimata. Kodu ja selle sisustus on töötaja enda asi ja ta ei pruugi nõus olla seal kellegi sekkumisega. Samas tuleb arvestada töötervishoiu ja tööohutuse seadusega sätestatud tööandja kohustusega tagada töötervishoiu ja tööohutuse nõuete täitmise igas tööga seotud olukorras.

Kuna kodus töötamine on tööandja ja töötaja kokkuleppe küsimus, siis tuleb enne kokkuleppimist mõelda ka sellele, kas töötaja saab töötada tingimustes, mis ei põhjusta ohtu tema tervisele.

Näiteks on asjakohane juhendada ka kodus töötajat, milliseks peab ta kujundama oma arvutitöökoha ning millal on ette nähtud puhkepauside pidamine.

Riskianalüüsi läbiviimisel on parim, kui selle läbiviija tutvub ka kodus töötaja töötamiskohaga ja hindab seal esinevaid võimalikke ohtusid.

Kui riskianalüüsi käigus näiteks ilmneb, et kuvariga töötamiseks kasutatav töötool ei ole püsikindel või istme kõrgus ja seljatoe asend ei ole reguleeritavad, võiks tööandja pakkuda kodustöötajale abi selle soetamiseks või koostöös töötajaga leida võimalus nõuetele vastava tooli kasutamiseks. Eesmärgiks võiks olla töötaja hea tervis ja töövõime.

Jaan Kiviall,
töökeskkonna nõustaja,
Tööinspektsioon

Lisainfo

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Rubriigi Töösuhted ja tööõigus teised artiklid

Sellest osast leiate artikleid töösuhete kohta ja juhendeid, mille on koostanud juristid, töösuhete asjatundjad ja teised nõustajad.

 • Äriühingu juhte ei võeta enam töötuna arvele
  Äriühingu juhte ei võeta enam töötuna arvele

  Valitsus kiitis täna heaks tööturuteenuste ja -toetuste seaduse ning töötuskindlustuse seaduse muutmise seaduse eelnõu, mille kohaselt ei võeta enam töötuna arvele äriühingu juhti.

 • AKI soovitab seada tööl sisse arvuti kasutamise reeglid
  AKI soovitab seada tööl sisse arvuti kasutamise reeglid

  Olukorras, kus töölepingu seadus annab tööandjale õiguse töötajat kontrollida, samuti reguleerida arvuti- ja infosüsteemide kasutust,  soovitab Andmekaitse Inspektsioon (AKI) panna paika konkreetsed reeglid arvuti kasutamise kohta.

 • Kuidas korraldada töökeskkonnatööd tütarettevõttes?

  Kuidas korraldada töökeskkonnatööd tütarettevõttes?

  Tööinspektsiooni pöördus firma, mis lõi kuni kuue töötajaga tütarettevõtte, kuid sattus raskustesse töökeskkonnaspetsialisti, esmaabiandja ja töökeskkonna volinikku puudutavates küsimustes. Probleemi lahendas Tööinspektsiooni töötervishoiu peaspetsialist Silja Soon.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes