23.11.2010 Teisipäev

Välismaal töötuks jäämine

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Vaba tööjõu liikumise tingimustes on oluline teada ka, kuidas toimub töötuskindlustushüvitise maksmine, kui olete töötuks jäänud välismaal. Töötuskindlustusalaste menetlustega, mis on seotud Euroopa Liidu (EL) riikides töötamisega, tegeleb Eestis töötukassa.
EL piires liikuvatele töötajatele ja nende pereliikmetele on sotsiaalkindlustuse valdkonnas tagatud:

  •     võrdne kohtlemine – hüvitiste saamine ei tohi sõltuda kodakondsusest;
  •     kindlustus töökohariigis – reeglina on inimene kindlustatud ja saab hüvitisi selles liikmesriigis, kus ta töötab või viimati töötas;
  •     kindlustusperioodide liitmine – hüvitise taotlemisel võetakse arvesse  ka varasemad kindlustuse, töötamise või elamise perioodid teistes liikmesriikides;
  •     õiguste säilimine – hüvitised, millele on inimesel õigus tekkinud, makstakse välja ka siis, kui ta asub elama, tööle või tööd otsima teise riiki.

Töötuks jäädes on üldjuhul õigus töötushüvitisele riigis, kus isik viimati töötas, sest isik on seal kindlustatud ja tasus sinna kindlustusmakseid. Hüvitise määramisel võetakse arvesse isiku selles riigis täitunud kindlustusperioode ja neile on võimalik liita varem mõnes teises riigis (nt Eestis) täitunud kindlustusperioodid.

Näide
Kui töötasite Eestis 2 aastat ja seejärel läksite tööle Soome ning töötasite seal veel 3 aastat, peaksite töötuks jäädes töötushüvitist taotlema Soomes. Soomes on teie kindlustusperioodi pikkus 2 aastat, millele liidetakse varem Eestis kogutud kindlustusperiood 3 aastat ja kokku on Teie kindlustusperioodi pikkus 5 aastat.

Isik, kes töötas mõnes teises EL riigis ja naaseb Eestisse, saab taotleda töötuskindlustushüvitist Eestis juhul, kui ta pärast tagasitulekut siin töötab. Erandina saab kohe pärast Eestisse naasmist siin töötuskindlustushüvitist taotleda:

  •     piirialatöötaja – inimene, kes töötas EL riigis, elukoht oli Eestis ja kes käis Eestis vähemalt korra nädalas. Nt kui Teie elukoht on Eestis Valgas  ja töökoht Lätis Valkas ning käisite töötamise ajal Eestis iga päev, olete piirialatöötaja. Kui jääte töötuks, saate hüvitist taotleda elukohariigis – Eestis.
  •     Eesti alaline elanik – elasite ja töötasite välisriigis ajutiselt ning säilitasite tiheda sideme Eestiga. Nt töötasite Eestis 5 aastat ja läksite aastaks tööle Iirimaale. Lahkusite Eestist ajutiselt ning samal ajal säilis teil nt elukoht Eestis ja ka perekond elas siin. Kui tulite töö lõppedes tagasi Eestisse, on Teil õigus taotleda hüvitist Eestis.
  •     Eestist lähetatud töötaja - Nt teil on Eestis tööandja, kes lähetas Teid 10 kuuks Soome tööle. Soomes töötamise ajal olite kindlustatud Eestis, s.t tööandja maksis töötuskindlustusmaksed Eestis. Kui töö Soomes lõpeb ja jääte töötuks, on Teil õigus taotleda hüvitist Eestis.

Kindlustusperioodi tõendav dokument - tõend E301

Eesti kindlustusperioodi kohta väljastab tõendi E301 Eesti Töötukassa. Välisriigis töötamise kohta tuleks tõend E301 taotleda välisriigi töötuskindlustus- või tööturuasutuselt. Seejuures kehtivad järgmised tingimused:

  •     isik võib taotleda tõendit ise või taotleb seda asutus, kes töötushüvitist määrab (Eesti Töötukassa või välisriigi pädev asutus);
  •     kui viimane töötamine oli EL riigis, tuleb töötuskindlustushüvitise avaldusele lisada ka välisriigi tööandjalt saadav viimase töösuhte lõppemise alust ja aega tõendav dokument ning palgaandmed viimase 12 töötatud kuu kohta;
  •     hüvitis arvutatakse üldjuhul Eestis makstud palga alusel. Erandina võetakse arvesse välisriigis makstud palk piirialatöötajal ja Eestisse naasnud alalisel elanikul, kelle viimane töötamine oli EL riigis. Hüvitise suurusele rakendub sama ülempiir, mis Eestis saadud tasu alusel hüvitise arvutamisel – kolmekordne Eesti keskmine kalendripäeva töötasu. 2010. aasta maksimaalne võimalik töötuskindlustushüvitise suurus ühe kalendripäeva eest on 893,97 krooni.

Töötuskindlustushüvitise maksmise jätkamine tööotsimisel teises liikmesriigis

Töötuskindlustushüvitise saaja võib minna mõnda teise EL riiki tööd otsima:
kuni 3 kuuks;
peab olema olnud vähemalt 4 nädalat töötuna arvel;
peab täitma välisriigi tööotsimise reegleid;
hüvitist maksab tööotsimise riigi asutus selle riigi valuutas määratud ajal ja viisil.

Näide
Töötasite Eestis, jäite töötuks, võtsite ennast töötuna arvele ja Teile määrati Eesti töötuskindlustushüvitis. Otsite siin kuu aega tööd, aga siis otsustate minna tööd otsima Iirimaale.


Töötukassa väljastab Teile tõendi E303, mille alusel jätkatakse Teile Eesti hüvitise maksmist Iirimaal kuni 3 kuu jooksul.

Peate ennast Iirimaal töötuna arvele võtma ja  täitma Iirimaal tööotsimisele kehtivaid reegleid (külastama tööhõiveametit, tõendama tööotsinguid, võtma vastu sobiva töö jne). Töötukassa asemel maksab Teile tööotsimise aja eest hüvitist Iirimaa asutus (töötukassa väljastatud tõendi E303 alusel).
Hüvitis arvutatakse Eesti kroonidest ümber eurodesse ning makstakse välja samas korras ja sagedusega, mis Iirimaa töötushüvitis. Kui Te Iirimaal tööd ei leia ja naasete enne 3 kuu möödumist Eestisse, võite siin tööotsinguid jätkates saada edasi töötuskindlustushüvitist kasutamata päevade ulatuses.

Lisainfo Eesti Töötukassast tel info 667 9700, e-post See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Töötukassa

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.