Kolmapäev, 13 Juuni 2018 09:04

Erdoğan avas Aserbaidžaani gaasi Euroopasse toova gaasitoru

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Türgi president Recep Tayyip Erdoğan avas teisipäeval uue gaasijuhtme, mis hakkab tarnima suurte gaasi- ja naftavarudega Aserbaidžaanist Kaspia mere gaasi üle Anatoolia esmakordselt otse Euroopasse.

Erdoğan avas Istanbulist kagus Eskişehiri provintsis Transanatoolia maagaasitoru (TANAP) tseremoonial, kus osalesid ka Aserbaidžaani president Ilham Alijev, Ukraina president Petro Porošenko ja Serbia president Aleksandar Vučić. Eskişehir on üks 20 Türgi provintsist, mida torujuhe läbib.

"TANAP on jagatud visiooni värskeim vili," ütles Türgi riigipea avatseremoonial, kirjeldades torujuhet osana uuest "energia Siiditeest".

Liidrid jälgisid seejärel gaasitoru viimase lõigu paigaldamist ning avasid üheskoos gaasikraanid.

Porošenko avaldas lootust, et ka Ukraina hakkab kunagi TANAP-i kaudu gaasi saama. "Ukraina toetab seda projekti täielikult. Täna leppisime kokku, et meil oleks hea meel mitmekesistada oma energiaallikaid ja saada TANAP-ist Bulgaaria ja Rumeenia kaudu gaasi," sõnas ta.

TANAP, mis läks maksma 8,5 miljardit USA dollarit, on üks mitmest megaprojektist, mida Erdoğan püüab enne 24. juuni erakorralisi presidendi- ja parlamendivalimisi oma saavutustena esile tõsta.

TANAP-i gaasijuhe on ühendatud Lõuna-Kaukaasia gaasitoruga, mis toimetab Kaspia meres asuvalt Bakuule kuuluvalt Shah Deniz 2 gaasiväljalt gaasi Aserbaidžaani ja Gruusia kaudu Türki.

TANAP peaks lõikuma lääne suunal Transaadria gaasitoruga (TAP), mis toimetab gaasi läbi Kreeka ja Albaania Itaaliasse.

Üheskoos tuntakse kogu projekti Lõuna Gaasikoridorina, millega avati mais ja mille ehitamine läheb maksma umbes 40 miljardit dollarit.

Gaasikoridoril on USA ja Euroopa Liidu tugev toetus, sest see võimaldab Aserbaidžaanil esmakordselt pumbata gaasi otse Euroopasse Venemaast mööda minnes.

1850 kilomeetri pikkuse TANAP-i kaudu tarnitakse algselt Türki kaks miljardit kuupmeetrit gaasi aastas ning see tõuseb hiljem kuue miljardini. 2019. aastaks suunatakse veel 10 kuupmeetrit gaasi Kreekasse Euroopa tarbijatele kasutamiseks.

Toetajad

IKS logo 1

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Rubriigi Majandus ja äri viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid Eesti äri ja majanduse teemal

 • Euroala ärikasv oli detsembris nelja aasta väikseim
  Euroala ärikasv oli detsembris nelja aasta madalaimal tasemel, selgus uuringufirma IHS Markiti esialgsest hinnangust. IHS Markiti euroala ostujuhtide indeks langes detsembris 51,3 punktile, ehk 49 kuu madalaimale, võrreldes 52,7 punktiga novembris.
 • Kinnisvarafirma: müüjad küsivad kinnisvara eest liiga kõrget hinda

  Kinnisvarafirma Pindi Kinnisvara juhatuse liikme Peep Soomani sõnul soovivad kinnisvara müüjad liiga kõrget hinda ja vahe pakkumishindade ja tegelike tehinguhindade vahel kasvanud aina suuremaks. "Üha rohkem varaomanikke küsivad oma kinnisvaraobjekti eest hinda, mis on 20-50 protsenti potentsiaalsest tehingust kõrgem ja tänases turuseisus ebareaalne," ütles Sooman pressiteate vahendusel.

 • Maksebilansi jooksevkonto oli oktoobris 65 miljoni euroga ülejäägis
  Kaupade ekspordi ja impordi käibed olid 2018. aasta suurimad: kaubaeksport kasvas 9 protsenti ja kaubaimport 11 protsenti, mistõttu kaupade konto puudujääk suurenes eelmise aasta oktoobriga võrreldes 32 miljoni euro võrra, 95 miljoni euroni.
 • Euroopa kommertssõidukite turg langes novembris 8 protsenti
  Uute kommertssõidukite registreerimine langes Euroopa Liidu (EL) liikmesriikides novembris aastaga 8 protsenti, kuid suurenes 11 kuuga 0,8 protsenti. Tegemist on kolmanda järjestikuse languskuuga, mis on suures ulatuses tingitud uute testimisnõuete kehtestamisest septembris, millele eelnevalt kasvas uute sõidukite registreerimine augustis 31,2 protsenti, selgub Euroopa Autotootjate Liidu (ACEA) andmetest.
 • Euroopa keskpank langetas euroala majanduskasvu prognoosi

  Euroopa Keskpank (ECB) langetas ebakindlusele viidates euroala tänavuse majanduse kasvuprognoosi 2 protsendilt 1,9 protsendile.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes