Kolmapäev, 13 Juuni 2018 09:04

Erdoğan avas Aserbaidžaani gaasi Euroopasse toova gaasitoru

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Türgi president Recep Tayyip Erdoğan avas teisipäeval uue gaasijuhtme, mis hakkab tarnima suurte gaasi- ja naftavarudega Aserbaidžaanist Kaspia mere gaasi üle Anatoolia esmakordselt otse Euroopasse.

Erdoğan avas Istanbulist kagus Eskişehiri provintsis Transanatoolia maagaasitoru (TANAP) tseremoonial, kus osalesid ka Aserbaidžaani president Ilham Alijev, Ukraina president Petro Porošenko ja Serbia president Aleksandar Vučić. Eskişehir on üks 20 Türgi provintsist, mida torujuhe läbib.

"TANAP on jagatud visiooni värskeim vili," ütles Türgi riigipea avatseremoonial, kirjeldades torujuhet osana uuest "energia Siiditeest".

Liidrid jälgisid seejärel gaasitoru viimase lõigu paigaldamist ning avasid üheskoos gaasikraanid.

Porošenko avaldas lootust, et ka Ukraina hakkab kunagi TANAP-i kaudu gaasi saama. "Ukraina toetab seda projekti täielikult. Täna leppisime kokku, et meil oleks hea meel mitmekesistada oma energiaallikaid ja saada TANAP-ist Bulgaaria ja Rumeenia kaudu gaasi," sõnas ta.

TANAP, mis läks maksma 8,5 miljardit USA dollarit, on üks mitmest megaprojektist, mida Erdoğan püüab enne 24. juuni erakorralisi presidendi- ja parlamendivalimisi oma saavutustena esile tõsta.

TANAP-i gaasijuhe on ühendatud Lõuna-Kaukaasia gaasitoruga, mis toimetab Kaspia meres asuvalt Bakuule kuuluvalt Shah Deniz 2 gaasiväljalt gaasi Aserbaidžaani ja Gruusia kaudu Türki.

TANAP peaks lõikuma lääne suunal Transaadria gaasitoruga (TAP), mis toimetab gaasi läbi Kreeka ja Albaania Itaaliasse.

Üheskoos tuntakse kogu projekti Lõuna Gaasikoridorina, millega avati mais ja mille ehitamine läheb maksma umbes 40 miljardit dollarit.

Gaasikoridoril on USA ja Euroopa Liidu tugev toetus, sest see võimaldab Aserbaidžaanil esmakordselt pumbata gaasi otse Euroopasse Venemaast mööda minnes.

1850 kilomeetri pikkuse TANAP-i kaudu tarnitakse algselt Türki kaks miljardit kuupmeetrit gaasi aastas ning see tõuseb hiljem kuue miljardini. 2019. aastaks suunatakse veel 10 kuupmeetrit gaasi Kreekasse Euroopa tarbijatele kasutamiseks.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Rubriigi Majandus ja äri viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid Eesti äri ja majanduse teemal

 • Vabade töökohtade määr langes esimeses kvartalis euroalal vaid Eestis
  Euroala vabade töökohtade määr kasvas esimeses kvartalis võrreldes neljandaga 0,1 protsendipunkti 2,1 protsendi, ainuke riik kus see kvartalivõrdluses langes oli 0,1 protsendipunktiga Eesti.
 • Keskpangad karmistavad rahapoliitikat
  Keskpangad karmistavad rahapoliitikat

  Lõppeval nädalal langetati olulisi rahapoliitilisi otsuseid nii siin-, kui sealpool Atlandi ookeani. Pärast mitmeid aastaid on tekkimas lootus, et raha omanikud selle välja laenamise eest ka intressi võivad küsida. Vähemasti Euroopas näib aga aina tõenäolisem, et majandustsükkel jõuab enne intressimäärade mõistlikule tasemele jõudmist pöörduda.

 • Pindi: uusarenduste turg liigub 3000 tehingu graafikus
  Kinnisvarabüroo Pindi Kinnisvara müügipartneri Peep Soomani sõnul tehakse tänavu Tallinna ja Harjumaa uute korterite turul tõenäoliselt rekordilised 3000 tehingut.
 • Euroopa Keskpank võttis kindlama suuna rahapoliitika normaliseerimiseks
  Euroopa Keskpank võttis kindlama suuna rahapoliitika normaliseerimiseks Euroopa Keskpanga Nõukogu eilne rahapoliitika otsus selle aasta lõpus varaostuprogrammi lõpetamise ja keskpanga intressimäärade tõstmise kohta järgmisel aastal oli üldjoontes ootuspärane. Kuni septembrini jätkatakse varaostuprogrammi 30 miljardi euroga kuus. Seejärel vähendatakse 15 miljardile ning aasta lõpus lõpetatakse täielikult. Samas täpsustas keskpank, et selline rahapoliitika muudatus sõltub sellest, mida näitavad jooksvalt uuenevad makronumbrid euroala majandusolukorra ja selle inflatsiooni väljavaate kohta. Kokkuvõttes oli EKP oma eelteavituses väga ettevaatlik.
 • Eesti inflatsioon oli mais euroala kiireim
  Eesti inflatsioon oli mais 3,1 protsendi tasemel euroala kiireim ning Euroopa Liidus tervikuna oli see kiirem vaid 4,6 protsenti Rumeenias.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes