Kolmapäev, 14 Veebruar 2018 16:24

Euroopa Keskpank nimetas Luminor Bank AS-i oluliseks pangaks

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Euroopa Keskpanga (ECB) nõukogu nimetas Luminor Bank AS-i oluliseks krediidiasutuseks ning seega kuulub Luminor pank edaspidi Euroopa Keskpanga otsese järelevalve alla.

ECB otsese järelevalve alla kuulub Euroopa ühtses pangandusjärelevalves (Single Supervisory Mechanism, SSM) osalevate riikide 120 olulist panka, nende hulgas varasemast ka Swedbank ja SEB Pank. Nüüd on nimekirjas kokku kolm Eestis tegutsevat panka, teatas finantsinspektsioon.

Vastavalt panga klassifikatsioonile jaguneb ECB ja riikliku järelevalveasutuse pädevus. ECB teostab otsest järelevalvet krediidiasutuste üle, mis on ühtse pangandusjärelevalve määruse kriteeriumite kohaselt olulised. Antud pankadele kuulub ligikaudu 82 protsenti euroala pankade varadest. Teiste ehk vähemoluliste pankade üle teostavad järelevalvet riiklikud järelevalveasutused.

Krediidiasutuste olulisus määratakse kindlaks vastavalt ühtse pangandusjärelevalve määruse artikkel 6 kriteeriumitele, arvestades krediidiasutuse varade koguväärtust, tähtsust nende asukohariigi või kogu EL-i majanduse seisukohalt, krediidiasutuse piiriülese tegevuse olulisust ning ka seda, kas krediidiasutus on taotlenud või saanud finantsabi Euroopa stabiilsusmehhanismilt (European Stability Mechanism, ESM) või Euroopa Finantsstabiilsuse Fondilt (European Financial Stability Facility, EFSF).

Ühtse pangandusjärelevalve eesmärk on tagada pankade ühtne tugev kapitalijärelevalve ECB ja riikide järelevalveasutuste koostöös. Eestis on pankade järelevalveasutus ja Euroopa Keskpanga koostööpartner Finantsinspektsioon, mis teeb järelevalvet ka kõigi teiste Eesti pankade üle.

Ühtse pangandusjärelevalve pädevuses on seirata kõigi kapitalijärelevalve õigusaktide järgimist, juhtida otsese järelevalve alla kuuluvates pankades kohapealseid ja kaugkontrolle, rakendada sanktsioone ja muud sarnast. Lisaks võib ühtse pangandusjärelevalve raames kehtestada otsese järelevalve alla kuuluvatele pankadele täiendavaid kapitalinõudeid.

Nordea ja DNB pankade Baltikumi üksuste baasilt loodud ühendpank Luminor alustas tööd mullu oktoobris. Ühendpanga juhatuse esimees on Erkki Raasuke, Eestis juhib Luminori Gunnar Toomemets.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Rubriigi Majandus ja äri viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid Eesti äri ja majanduse teemal

 • SKT kui liikuv märklaud
  SKT kui liikuv märklaud SKT parandustel on riigiti erinev mõju
 • Oodates majanduskriisi
  Oodates majanduskriisi Lõppevat nädalat jäävad saatma suurem hinnakorrektuur maailma aktsiabörsidel ja IMF-i kärbitud majanduskasvuprognoos. Need sündmused lisavad ainult hoogu viimsepäevakuulutajatele, kes aina valjemal häälel järgmist majanduskriisi lubavad. Välismaistes  majanduslehtedes ilmub artikleid uue kriisi ajastuse ja eeldatavate põhjuste kohta järjepanu. Kodumaal tekitab majanduselu jälgivates inimestest kõhedat déjà-vu tunnet täispööretel ehitussektor ja tööturg, kus palgakasv ootab ka kõige kesisemate oskustega töötajat. Kui kõhutunde vastu vaielda on raske, siis statistikat vaadates ei saa me vähemalt Eestis eelmise majandusbuumiga võrreldavast ajast siiski rääkida.
 • Maksebilansi jooksevkonto oli augustis 43 miljoni euroga ülejäägis
  Eesti Panga kiirhinnangu põhjal oli Eesti maksebilansi jooksevkonto tänavu augustis 43 miljoni euroga plussis.
 • Brexiti-kõnelustel ei jõutud Põhja-Iirimaa osas kokkuleppele
  Suurbritannia ja Euroopa Liidu Brexiti pealäbirääkijad ei jõudnud 14. oktoobril peetud kõnelustel kokkuleppele kaubandusreeglites Põhja-Iirimaa jaoks, teatas EL-i pealäbirääkija Michel Barnier.
 • Olympicu aktsiad kätte saanud Odyssey teatas Olympicu ühendamisest
  12. oktoobril kõik Olympicu aktsiad kätte saanud Odyssey Europe otsustas Olympicu endaga ühendada.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes