Reede, 14 Juuli 2017 15:11

Ilves: Euroopa Liidu abiskeemid ei sobi moodsa ettevõtluse toetamiseks

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Euroopa Liidu praegused ettevõtluse toetamise mehhanismid ei sobi iduettevõtete jaoks, leiab president Toomas Hendrik Ilves.

"Kui rääkida ettevõtlusest, eriti aga karmis ja kiiresti muutuvas IT valdkonnas, siis võib näha, et sellele pole praegustes [Euroopa Liidu] poliitikates kohta," ütles Ilves usutluses väljaandele Thought Economics, vastates küsimusele, kas Euroopa Liidu rahastusmeehhanismid toetavad suure kasvuga ärivaldkondi. "Euroopa Liidu lähenemine eraettevõtluse toetamisele tervikuna on diametraalses vastuolus iduettevõtete loogikaga," lisas ekspresident.

"Kui tahad rajada hotelli, siis ehitad hotelli ja võid taotleda Euroopa Liidult sellele investeeringutoetust turismi edendamiseks või midagi sellist ja sellega on korras," selgitas Ilves. "Kui sul on aga iduettevõte ja sa alustad ühe ideega, kuid kuue kuu pärast saad aru, et see ei olnud õige idee ning otsustad seni tehtu põhjal tegevussuunda muuta aga võib-olla aasta pärast leiad veelgi parema tegevussuuna. Täpselt nii tõeliselt loomingulised kompaniid töötavadki. Aga keegi ei saa seda teha Euroopa Liidu rahastuse abil, sest siis oleksid saa kinnistatud oma algse idee juurde. Ja seepärast ei soovi keegi, keda mina tunnen iduettevõtete maailmas, saada raha Euroopa Liidult," tõdes Ilves.

"Kompaniid kasvavad ja muutuvad nii kiiresti, et inimesed ei tea, millega tegelevad aasta või kahe pärast. Aga kui sa oled lukustatud finantseerimislepingu külge, mis ütleb, et tohid teha ainult seda ühte asja, siis sa ei saa piisavalt kiiresti suunda muuta, et olla edukas. See on läbikukkumine ega vii kuhugi," tunnistas Ilves intervjuus.

"Euroopa Liit teeb palju, et luua õige keskkond ettevõtlusele, aga selle lähtealus on kinni 20. sajandis, telliste ja mördi maailmas," leidis Ilves.

Väljaanne Thought Economics, mis Ilvese intervjuu neljapäeval avaldas, kajastab poliitika, majanduse, äri, kultuuri ja kunstide, tervishoiu, teaduse ja ühiskonna teemasid, seda peamiselt maailma oma ala juhtivaid tegijaid intervjueerides.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Rubriigi Majandus ja äri viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid Eesti äri ja majanduse teemal

 • Majapidamiste laenuaktiivsus suurenes ka augustis
  Majapidamiste laenuaktiivsus suurenes ka augustis
  • Ettevõtete laenukasv on viimastel kuudel pisut aeglustunud
  • Eluasemelaenukliente on sel aastal lisandunud varasemalt tempokalt
  • Ettevõtete ja majapidamiste hoiused suurenesid aastaga 12%
 • EL ja USA leppisid kokku kindlustuslahenduste usaldatavusnõuetes
  Euroopa Liidu (EL) ja USA esindajad allkirjastasid reedel Washingtonis kahepoolse leppe, mis puudutab kindlustuse ja edasikindlustuse usaldatavusnõudeid ning nende täitmise järelevalvet, edastas rahandusministeerium.
 • Soome minister: Tallinna-Helsingi tunnel erarahastusega on võimalik
  Soome transpordiministri Anne Berneri sõnul on Tallinna-Helsingi tunneli ehitus erarahadega täiesti võimalik, kuniks see käsitleb Soome transpordisüsteemi tervikuna.
 • Coface: maksejõuetusjuhtumite arv langes mullu Eestis 10,9 protsenti
  Ettevõtete maksejõuetusjuhtumite arv langes mullu Eestis aastaga 10,9 protsenti ning Lätis 12,4 protsenti, selgub Coface'i värskelt avaldatud uuringust.
 • Energiatõhususe otsimine tekitab investeerimisvõimalusi
  Energiatõhususe otsimine tekitab investeerimisvõimalusi

  Jää põhjapoolusel sulab. Merepinna tase tõuseb 3 mm aastas. Lõuna-Euroopat kimbutab veepuudus, mille tõttu võib Vahemere-äärsest rannajoonest saada peagi kõrb. Kasvuhoonegaasid ja aastate jooksul inimeste poolt tekitatud heitmed mõjutavad meie keskkonda ja seega ka meie igapäevaelu ning planeedi tulevikku. Nende suundumuste aeglustamiseks on maailm kokku leppinud uues globaalse kliimakavas, mis on keskkonnaeesmärkide saavutamiseks eluliselt vajalik, kuid tekitab ka investeerimisvõimalusi.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes