tellimine 938x200 apple ee gif fixed
Esmaspäev, 23 Aprill 2018 09:02

IMF avaldas uued korruptsioonitõrje suunised liikmesriikidele

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) avaldas pühapäeval uued liikmesriikidele mõeldud juhtnöörid korruptsioonivastaseks võitluseks.

Uute juhtnööride keskmes on see, kuidas rikkad riigid aitavad kaasa korruptsioonile arengumaades läbi suutmatuse takistada altkäemakse ning rahapesu või lubades anonüümset firmaomandust.

Juhtnöörid jõustuvad 1. juulil ning nende vastuvõtmine järgneb IMF-i 20-aastase korruptsioonivastase poliitika hiljutisele analüüsile, milles järeldati, et fond on mõnikord kasutanud liikmesmaadega korruptsiooni arutades eufemisme, millest kohalikud ametnikud pole aru saanud, ning ei ole suutnud alati kohaldada kõigile liikmetele samu standardeid.

IMF-i direktorite nõukogult 6. aprillil heakskiidu saanud juhtnööride alusel käsitleb fond edaspidi hea valitsemistavaga seotud küsimusi liikmesriikide iga-aastastes majandusraportites. Samuti kavatseb IMF kasutada järeldusi organisatsioonivälistelt läbipaistvust hindavatelt ühendustelt, kes on pikka aega kritiseerinud maksuparadiise arenenud riikides kui kanalit ebaseaduslikele rahavoogudele vaesematest riikidest.

IMF-i ametnikud ei hakka ise konkreetseid korruptsioonijuhtumeid uurima, vaid keskenduvad võtmetähtsusega majandusinstitutsioonide tugevuse hindamisele. Hinnatakse valitsuste fiskaaljuhtimist, keskpanga juhtimist, tururegulatsiooni, seaduste ülimuslikkust ja rahapesu- ja terrorismi rahastamise vastaseid poliitikaid.

Fondi ametnike hinnangul ei vii uued juhtnöörid rangemate laenutingimuste kehtestamisele, sest selle laenud puudutavad organisatsiooni 189 liikme seas vähemust ning need sisaldavad juba korruptsioonitõrjeklausleid.

IMF-i analüüsi järgi võib 25 pügala suurune langus korruptsioonitõrjeindeksis minna riigile maksma vähemalt 0,5 protsenti aastasest majanduskasvust, põhjustades mitme aasta vältel riigile tõsist majanduslikku kahju.

"Me teame, et korruptsioon kahjustab nõrku, takistab majanduslikke võimalusi ja sotsiaalset mobiilsust, õõnestab usku institutsioonidesse ning lammutab sotsiaalset sidusust," ütles IMF-i tegevjuht Christine Lagarde avalduses.

"Me oleme vastu võtnud uue raamistiku süvendatud lävimiseks valitsemise ja korruptsiooni alal, mille eesmärk on süstemaatilisem, võrdsemast kohtlemisest lähtuv, tõhus ja siiras läbikäimine liikmesriikidega," lausus ta.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Rubriigi Majandus ja äri viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid Eesti äri ja majanduse teemal

 • Danske Bank sulgeb aasta lõpuks Tartu, Jõhvi ja Pärnu ärikeskused
  Danske Bank sulgeb käesoleva aasta lõpuks Tartu, Jõhvi ja Pärnu ärikeskused, kliente teenindatakse edaspidi jätkuvalt Tallinnas asuvas peakontoris ja läbi e-kanalite.
 • Saksamaa majanduskasv teises kvartalis kiirenes
  Saksamaa majanduskasv kiirenes teises kvartalis pärast aeglustumist esimeses kvartalis 0,5 protsendini, teatas riigi statistikaamet Destatis 14. augustil.
 • Danske lõpetab Baltimaade äriklientide teenindamise
  Danske Bank teatas, et keskendub edaspidi Baltimaades ainult Põhjamaade äriklientide teenindamisele ning lõpetab käesoleva aasta jooksul igapäevaste pangateenuste osutamise, kirjutab Postimees.
 • Juunis oli jooksevkonto ülejääk selle aasta suurim
  Kiirhinnangu1 põhjal oli Eesti maksebilansi jooksevkonto 2018. aasta juunis 94 miljoni euroga plussis. Kaupade ja teenuste konto ülejääk suurenes aastaga veerandi võrra ja oli 139 miljonit eurot. Kaubaeksport kasvas 11% ja -import 8%, mistõttu kaupade konto puudujääk vähenes 2017. aasta juuniga võrreldes 20 miljoni euro võrra, 74 miljoni euroni. Suvekuudele omaselt oli teenuste konto ülejääk kõrge, ulatudes 212 miljoni euroni. Nii teenuste eksport kui ka import kasvasid aastaga 4%. Investeerimistulude ja jooksevülekannete ehk esmase ja teisese tulu netoväljavool kokku suurenes 7 miljoni euro võrra ja oli 45 miljonit eurot.
 • Saksa minister: Trumpi kaubandusvaidlused pidurdavad kasvu
  Saksa majandusminister ründas 12. augustil USA presidenti Donald Trumpi, kritiseerides tema kaubandusvaidlusi ja katseid dikteerida uute sanktsioonide kaudu Euroopa suhteid Iraaniga.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes