02.12.2016 Reede

Tervise- ja tööminister kavatseb alkoholireklaami keelata

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski viis neljapäeval valitsusse alkoholireklaami piirava teemade paketi, mis sai valitsuse põhimõttelise heakskiidu, kirjutab Eesti Päevaleht.

Ossinovski eesmärk on alkoholireklaam sarnaselt tubakareklaamile keelata. "Minu eesmärk on reklaam ära keelata, nii nagu on tubakareklaam juba 15 aastat keelatud. Ma ei näe mingit põhjust kohelda tubakat ja alkoholi erinevalt," ütles Ossinovski intervjuus lehele.

"Kuna eelmisel valitsusel oli teistsugune visioon, olen pakkunud kompromisse. Reklaam võiks olla ainult toodet kirjeldav. Muu olustiku loomine tuleks ära koristada. Nii nagu reklaamitakse advokaadibüroosid, et advokaadibüroo see ja too, kontakt. Ei tohi üles kutsuda, et meil on maailma parimad advokaadid jne. Eestis on ka teine sarnane reklaamiliik: kiirlaenud. See on natuke nõrgemalt reguleeritud, aga sisu on sama," sõnas Ossinovski.

"Alkoholitootjad ja erameediakanalid, kelle reklaamimaht on umbes miljon eurot, on selle vastu olnud. Erakanalite tulu pärast kardetakse ja arvatakse, et siis jääb osa saateid ära. Seda on võimalik kompenseerida. Sotsiaalministeerium on valmis õla alla panema ja kompenseerima sotsiaalsete kampaaniatega stiilis "Joome poole vähem". Raha saab kanal kätte, aga teeb paremat asja," märkis minister.

Ossinovski ütles, et maksutulu on vähem oluline kui rahva tervise eesmärgid. "Kui ma räägin sotsiaalministrina, siis mind huvitab alkoholi tarvitamise vähenemine. Seega – mida vähem aktsiisitulu, seda parem. Valitsuse liikmena huvitab mind, et eelarve kokku tuleks, ja rahandusministeerium on plaaninud seda katteallikana," sõnas ta.

Ministri hinnangul on Euroopa Liidu (EL) alkoholipoliitika üldiselt nõrk ning oma sõnul on ta ka nõudnud Euroopa Komisjonilt, et loodaks uus vastav komisjon. Tema sõnul pole komisjoni president Jean-Claude Juncker aga sellega nõustunud.

Alkoholipiltidele sarnaste piltide paigutamist, nagu on tubakapakkidel, takistavad Ossinovski sõnul EL-i reeglid. "Ma olen püüdnud ka sellega tegeleda, et vähemasti võiks pudelil olla silt, et alkohol kahjustab tervist. Euroopas seda teha ei tohi, sest tegemist on siseturu moonutamisega. Britid on välja võidelnud ühe erandi: pudelil on kirjas alkoholipunktid, kui palju võivad mehed ja naised tarbida," ütles minister.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference