Kolmapäev, 11 Oktoober 2017 16:06

Komisjon tahab pangandusliidu loomisega lõpule jõuda tuleval aastal

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Euroopa Komisjon plaanib kiirendada pangandusliidu seni puuduvate osade loomist, et jõuda tuleval aastal pangandusliidu loomisega lõpule, muutmaks majandus- ja rahaliit stabiilsemaks ja šokkidele vastupidavamaks ning piirata avaliku sektori osalust riskide jagamisel.

"Täielikult toimiv pangandusliit on majandus- ja rahaliidu tuleviku ning töökohtade loomist ja majanduskasvu toetava finantssüsteemi jaoks hädavajalik. Me soovime pangandussektorit, mis tuleb toime kriisidega ja kus riskid jagunevad erasektori vahel, tagades sellega, et arvet ei esitata kohe maksumaksjale," ütles Euroopa Komisjoni asepresident ning finantsstabiilsuse, finantsteenuste ja kapitaliturgude liidu volinik Valdis Dombrovskis pressiteate vahendusel.

"Täna tutvustame me pragmaatilisi ideid, mis aitavad korraga tegeleda nii riskide jagamise kui ka nende vähendamisega. Loodetavasti annavad meie ideed kasulikku mõtteainet EL-i kaasseadusandjatele ja aitavad neil jõuda ülejäänud meetmete osas konsensusele 2018. aastaks," lisas ta.

Komisjon on esitanud meetmete ettepanekuid riskide täiendavaks vähendamiseks ja pankade riskijuhtimise parandamiseks. Eelmise aasta novembris esitas komisjon riskide maandamiseks laiaulatusliku meetmepaketi, mille jaoks tuleb muuta pangandussektori õigusakte.

Kuigi viivislaenude osakaal on vähenemas, soovitab Komisjon uusi meetmeid, millega vähendada viivislaene ja aidata pankadel mitmekesistada oma investeeringuid riigivõlakirjadesse. Riskide jagamisega seoses kavatseb komisjon esitada mitu ettepanekut, millega toetada Euroopa Parlamendi ja Nõukogu tööd Euroopa hoiuste tagamise skeemi vastuvõtmisel, et tagada kodanike hoiused pangandusliidus kesktasandil; see on oluline element, mis on praegu puudu pangandusliidu lõplikust väljakujundamisest.

Lisaks soovitab komisjon liikmesriikidel kiiremini jõuda viimase võimalusena kasutatava ühise eelarvepõhise kaitsemehhanismi loomiseni, milles leppisid liikmesriigid kokku juba 2013. aastal. Selline mehhanism peaks tagama süsteemi tugevuse ja piisavad vahendid ühtsele kriisilahendusfondile isegi juhuks, kui samal ajal on vaja lahendada mitme suure panga kriis.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Rubriigi Majandus ja äri viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid Eesti äri ja majanduse teemal

 • Eesti tööjõukulude kasv oli neljandas kvartalis üks EL-i suurimaid
  Eesti tööjõukulude kasv oli neljandas kvartalis 8,2 protsendiga üks Euroopa Liidu suurimaid; Eestist enam kasvas see neljas liikmesriigis.
 • Auka: Eestis võib mobiilimaksete arv aastaga hüppeliselt kasvada
  Finantstehnoloogiaettevõtte Auka asutaja ja tegevjuhi Daniel Döderleini hinnangul võib Eesti mobiilimaksete turul lähima aasta jooksul oodata suuremat hüpet, mille tagajärjel hakkab üha enam eestlasi mobiliimakse teenust kasutama.
 • Euroala inflatsioon aeglustus veebruaris 1,1 protsendile
  Euroala aastane inflatsioon aeglustus veebruaris jaanuari 1,3 protsendilt 1,1 protsendile, kaugenedes veelgi Euroopa Keskpanga (ECB) 2-protsendilisest eesmärgist.
 • Panganduseksperdid: kaarditehingute käibed langevad ja domineerima hakkavad mobiilimaksed
  Eesti panganduseksperdid ja finantstehnoloogiaettevõtete esindajad tõdesid 15. märtsil toimunud ühisel seminaril, et Eestil on suurepärased eeldused, et saada tulevikus Euroopa edukaimaks riigiks mobiilimaksete rakendamisel, kuid võidujooks parima lahenduse loomiseks on alles alanud, kirjutab kommunikatsioonibüroo Hamburg ja Partnerid.
 • 2018. aasta jaanuaris oli jooksevkonto tasakaalu lähedal
  Kiirhinnangu1 põhjal oli Eesti maksebilansi jooksevkonto 2018. aasta jaanuaris 2 miljoni euroga väikeses miinuses. Kaupade ja teenuste konto ülejääk jäi aastatagusele tasemele ja oli 26 miljonit eurot. Kaubaeksport kasvas 6% ja -import 10%. Kaubaimpordi kiirema kasvu tõttu suurenes kaupade konto puudujääk 2017. aasta jaanuariga võrreldes 47 miljoni euro võrra ja oli 120 miljonit eurot. Teenuste konto ülejääk suurenes aastaga 47 miljoni euro võrra ja ulatus 146 miljoni euroni. Teenuste eksport kasvas 17% ja import 8%. Investeerimistulude ja jooksevülekannete ehk esmase ja teisese tulu netoväljavool kokku suurenes aastaga 5 miljoni euro võrra ja oli 28 miljonit eurot.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes