08.10.2018 Esmaspäev

Konjunktuuriinstituut: eratarbijate kindlustunne on kasvanud

Eesti Konjunktuuriinstituudi (EKI) analüüsi koondtulemused näitavad majandusseisu ühtlaselt kõrget taset pea kõigi segmentides, kasvanud on eratarbijate kindlustunne, kuid probleemiks on oskustööjõu puudus, vähene innovatsioon ja ebapiisav konkurentsivõime.

Esimese poolaasta statistilised andmed näitavad, et Eesti majanduskasv on võrreldes eelmise aastaga – mil kasv oli 4,9 protsenti – küll aeglustunud, kuid püsib endiselt pikaajalisest potentsiaalist ehk 3 protsendist kõrgemal. Majanduskasvu toetavad nii sisenõudlus kui ka kaupade ja teenuste eksport, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM).

Ekspertide paneeli septembrikuu hinnangutest nähtub, et kolmeks suuremaks majandusprobleemiks on oskustööjõu puudus, vähene innovatsioon ja ebapiisav konkurentsivõime. Üldolukorrast oluliselt madalamalt hindasid EKI eksperdid investeeringute olukorda – heaks pidas seda vaid 24 protsenti ekspertidest ja halvaks 18 protsenti, ülejäänute hinnangul oli seis rahuldav.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammist ütles, et kuigi ühest küljest tuuakse peamise probleemina välja oskustööjõu puudust, on näha ka seda, et tootmisettevõtete tootmisvõimsused on Euroopa Liidu keskmisest madalamad.

"Tootlikkuse kasvatamiseks on potentsiaali ja riik saab ettevõtetega partnerluses seda koos lahendada ning aidata ettevõtteid uute turgude otsimisel," ütles Tammist.

Minister märkis, et probleemi aitab adresseerida koos Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusega oktoobri alguses avatud digidiagnostika meede tööstusettevõtetele, millega suurendatakse ettevõtete teadlikkust digitaliseerimise ja automatiseerimise osas. Meetmes on raha 4,2 miljonit eurot ning kasu saavad sellest 300 ettevõtet. Toetuse saanud ettevõtetele tehakse digidiagnostika, mis annab täpse ülevaate võimalustest digitaliseerida ja automatiseerida tootmisprotsesse ja tõsta seeläbi tootlikkust.

Lisaks digitaliseerimise auditi võimalusele, on KredEx laiendanud pakutava tööstuslaenu tingimusi, mille tulemusel on nüüd suuremal hulgal ettevõtetest võimalik tootmise laienemiseks kapitali kaasata.

Bürokraatiavabamaks ja mugavamaks muudab ettevõtluskeskkonda aga tõhustamiskava, millega vähendatakse ettevõtjate riigiga suhtlemiseks kuluvat aega ning aruandlust.

EKI ekspertide hinnangud pere majandusolukorrale pole viimase aastaga oluliselt muutunud. Suurem osa peredest hindas septembris, et nende majanduslik olukord on sama kui oli 12 kuud tagasi.

EKI prognoosib majanduskasvu aeglustumist ja töötuse kasvu järgnevatel aastatel. 2018. aastaks prognoosib EKI Eesti majandusel 3,6-protsendilist kasvu. Tööpuudus tõuseb 7 protsendini ja keskmine palk 1300 euroni.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255