04.07.2017 Teisipäev

Osaühingu asutamine kohese, mitterahalise või hilisema sissemaksega

Mõni aeg tagasi kehtis kord, et osaühingut on võimalik asutada ainult ühel moel: osakapitali kohese sissemaksega. Alates 1. jaanuarist 2011 saab firmat luua ka osakapitali sissemakset tegemata. Eesti seadused näevad nimelt ette, et osaühingul peab olema osakapitali vähemalt 2500 eurot, kuid seda saab maksta ka hiljem.
Postimees
Postimees Foto: Osaühingu asutamine: kas kohese, mitterahalise või hilisema sissemaksega?

Mis vahe on osaühingut asutades kohesel ja hilisemal sissemaksel?

Osaühingu asutamine kohese sissemaksega

Selleks, et teie raamatupidamine ja firma andmed oleksid korrektsed, on soovitatav teha firma registreerimisel kohe ka 2500 euro suurune osakapitali sissemakse. See tähendab, et lisaks riigilõivule kannate kohe üle ka osakapitali, kas siis

  •     ettevõtte enda stardikontole või
  •     ajutiselt kohtu deposiitkontole.

Osakapital on vajalik selleks, et ettevõttel oleks rahavaru, mida saab ajutiselt hädaolukorras kasutada ja mis katab võimalikud võlad. Seega on osakapital oma sisult tagatiseks nii riigile, ettevõtte koostööpartnerile kui ka osanikule.

Rahaline ja mitterahaline sissemakse

Kõige sagedamini makstakse osakapital sisse rahas. Lihtsam ja mugavam on seda teha korraga, aga sissemakseid võite teha ka mitmes osas.

Raha asemel võite sissemakseks kasutada ka näiteks kinnisvara. Tüüppõhikirjas on vaikimisi märge, et mitterahaline sissemakse on keelatud. Seega tuleb teil mitterahalise sissemakse korral ettevõtte loomise hetkel põhikirja muuta nii, et mitterahaline sissemakse oleks lubatud. Samuti tuleb lisada leping, mis tõendab mitterahalise sissemakse üleandmist ja juhatuse kinnitust selle väärtuse hindamise kohta.

Osaühingu asutamine ilma kohese sissemakseta

Kui soovite ettevõtet luua nii, et ei maksa kohe osakapitali sisse, siis tuleb kõikidel osanikel ja juhatuse liikmetele anda äriregistri ettevõtjaportaalis oma digitaalallkiri ettevõtte loomisega nõustumiseks.

Seejärel maksate ära riigilõivu ja saategi esitada avalduse oma firma registreerimiseks. Kui kõik on korras, saadetakse teile e-postiga kinnitus uue ettevõtte registreerimise kohta.

Ametlikult on teie firma seejärel küll asutatud ja te saate oma tegevust alustada, kuid osakapital tuleks mõistliku aja jooksul siiski sisse maksta. Nimelt näevad seadused ette, et ilma sissemakstud osakapitalita ei saa te dividende välja võtta.

Võimalusi on mitu

Seega on ettevõtte loomine tehtud Eestis üsna mugavaks ja kiireks, seejuures võite osakapitaliks valida

  •     rahalise sissemakse, mille kannate kontole täissummas kohe või hiljem;
  •     mitterahalise sissemakse, milleks võib olla näiteks kinnisvara.

Üks on kindel: teil on alustava ettevõtjana mitu valikut, tuleb vaid leida endale sobivaim.

Kuidas ettevõtlusega alustada?

Soovime, et teie äri algus oleks võimalikult lihtne. Külastage Alustava ettevõtja portaali, kust leiate ettevõtte loomisega seotud informatsiooni, inspireerivaid ideid ning kasulikke lahendusi ja tööriistu.

Getter Orusalu, vabakutseline ajakirjanik

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255