Teisipäev, 12 September 2017 16:13

Raha müüja kontole jõuab kiiremini

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Villu Zirnask, finantskolumnist
Villu Zirnask, finantskolumnist
Jaekaubanduses on nädalavahetus elav aeg, aga reedel õhtul, laupäeval või pühapäeval tehtud kaardimakse raha saab kaupmees enamiku pankade puhul kätte alles esmaspäeval. Sellele olukorrale tuleb lõpp ja raha hakkab müüja kontole jõudma kiiremini siis, kui pankadevahelised maksed toimuvad reaalajas, nii nagu juba ammu toimuvad Eestis pangasisesed maksed.

See aeg võib kätte jõuda õige pea, sest 2016. aasta lõpus andis STEP2 – euroala pankadevaheliste jaemaksete süsteemi käitaja EBA Clearing teada, et 2017. aasta lõpuks luuakse reaalajas jaemaksete süsteem, mis peaks hakkama toimima 24/7/365 ehk pidevalt, sõltumata kellaajast, nädalapäevast ja riigipühadest. Makse maksimaalseks kohalejõudmise ajaks on välja lubatud kümme sekundit. Maksja pangas saab maksekorraldus külge n-ö ajatempli, mille löömisest arvates kümne sekundi jooksul peab saaja pank edastama teate raha jõudmisest saaja kontole või makse tagasi lükkama.

Finantsasutu

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Rubriigi Majandus ja äri viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid Eesti äri ja majanduse teemal

 • Maagaasi tarbimine vähenes eelmisel aastal 5 protsenti
  Eleringi hallatavast gaasi ülekandevõrgust jaotusvõrkudesse ehk tarbimisse suunatud maagaasi kogus langes möödunud aastal 2016. aastaga võrreldes 55 protsenti 5,5 teravatt-tunnilt 5,2 teravatt-tunnile.
 • SEB uuring: Raplamaa ettevõtjad on kõige optimistlikumad
  SEB iga-aastase ettevõtlusbaromeetri (Baltic Business Outlook) kohaselt prognoosib alanud aastaks olulist (15% ja enam) käibekasvu 13% väike- ja keskmise suurusega ettevõtetest (VKE-dest). Aastatagusega võrreldes on ettevõtjate ootused küll pisut kasvanud, kuid optimism ei küündi veel aastate 2014–2015 tasemele. Erandiks on siinkohal Raplamaa ettevõtjad, kellest pea neljandik ennustab alanud aastaks olulist käibekasvu, Harjumaa ettevõtetest ootab märkimisväärset käibekasvu 15% küsitlusele vastanutest.
 • SEB uuring: kolmandik Ida-Viru ettevõtetest plaanib laieneda eksporditurgudel

  SEB iga-aastase ettevõtlusbaromeetri (Baltic Business Outlook) kohaselt on Ida- ja Lääne Virumaa ettevõtted käibekasvude osas Eesti keskmisest pessimistlikumad. Algavaks aastaks ennustab märkimisväärset käibekasvu vaid 7% Ida- ja Lääne Virumaa väike- ja keskmise suurusega ettevõtetest (VKE-dest) ning koguni 36% kardab käivete kukkumist. Ida-Virumaa ettevõtted paistavad see-eest silma ambitsioonidega eksporditurgudel.

 • Eesti tööjõukulude kasv oli neljandas kvartalis üks EL-i suurimaid
  Eesti tööjõukulude kasv oli neljandas kvartalis 8,2 protsendiga üks Euroopa Liidu suurimaid; Eestist enam kasvas see neljas liikmesriigis.
 • Auka: Eestis võib mobiilimaksete arv aastaga hüppeliselt kasvada
  Finantstehnoloogiaettevõtte Auka asutaja ja tegevjuhi Daniel Döderleini hinnangul võib Eesti mobiilimaksete turul lähima aasta jooksul oodata suuremat hüpet, mille tagajärjel hakkab üha enam eestlasi mobiliimakse teenust kasutama.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes