07.06.2018 Neljapäev

Vitsur: maikuu hinnatõus majutuses ja toitlustuses oli üllatav

Presidendi majandusnõuniku Heido Vitsuri hinnangul olid maikuu tarbijahinnad üldiselt oodataval tasemel, kuid seejuures oli tema sõnul üllatav hindade kallinemine majutuses ja toitlustuses võrreldes möödunud kuuga.
Presidendi majandusnõuniku Heido Vitsuri hinnangul olid maikuu tarbijahinnad üldiselt oodataval tasemel, kuid seejuures oli tema sõnul üllatav hindade kallinemine majutuses ja toitlustuses võrreldes möödunud kuuga.
Presidendi majandusnõuniku Heido Vitsuri hinnangul olid maikuu tarbijahinnad üldiselt oodataval tasemel, kuid seejuures oli tema sõnul üllatav hindade kallinemine majutuses ja toitlustuses võrreldes möödunud kuuga. Foto: Ekspress Meedia

"Võrreldes aprilliga oli maikuu hinnatõusus siiski midagi üllatavat. Nimelt 2,5 protsendi suurune hindade kallinemine majutuse ja toitlustuse kaubagrupis, mis sisuliselt tähendas majutuse 9,4 protsendi suurust kallinemist ja toiduainete kallinemist 0,8 protsenti," ütles Vitsur BNS-ile.

"Mullu kallinesid toit ja mittealkohoolsed joogid nii palju kolme-nelja kuu jooksul ja majutuse toitlustamise kaubagrupis oli hinnatõus mullu veelgi aeglasem," lisas ta.

Kuigi lähitulevikus peaks hinnatõus jääma 3 protsendi piiresse, võib Vitsuri sõnul eeldada, et ka tulevikus tuleb ühes või teises kaubagrupis ette selliseid suhteliselt suuri hinnakorrektsioone, nagu neid võis maikuus näha majutuses ja teatud toiduainete hindade juures.

Tarbijahinnaindeks tõusis mais aastaga 3 protsenti ja aprilliga võrreldes 0,3 protsenti, teatas statistikaamet 7. juunil. Aprilliga võrreldes olid mais tarbijahinnaindeksi suurimaks mõjutajaks toit ja mittealkohoolsed joogid. Munad olid mais 15,2 protsenti ja tordid-koogid 5 protsenti kallimad kui eelmisel kuul. Suuremat mõju kuumuutusele avaldas veel majutus ja toitlustus, kus hinnatõus oli vastavalt 9,4 protsenti ja 1 protsent.

"Maikuu tarbijahindade üldises tasemes midagi üllatavat ei olnud ja 3 protsendi suurune hinnatõus vastas päris hästi ökonomistide ootustele, sealhulgas ka rahandusministeeriumi kevadprognoosile, kus selleks aastaks prognoositi eelmisest aastat mõnevõrra väiksemat, 2,9 protsendi suurust hinnatõusu," rääkis presidendi majandusnõunik.

"Aasta võrdluses olid hästi teada ka kõik peamised hinnatõusu tegurid: alkohoolsed joogid, kütus ja toiduainetest piimatooted ning mitte vähemtähtsamana elanike tulude kasv," lisas Vitsur.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255