14.12.2017 Neljapäev

Euroopa Liidus kaotatakse väikesaadetiste käibemaksuvabastus

Detsembri alguses võttis Euroopa Liidu (EL) Nõukogu vastu õigusnormid, millega muudetakse veebikaubanduses käibemaksu kogumise ja tasumise korda. Muu hulgas kaotatakse käibemaksuvabastus Euroopa Liitu imporditavatele kaupadele, mis on pärit kolmandatest riikidest ja mille hind jääb alla 22 euro, kirjutab kaubanduskoda.

Seni kehtiva EL-i õiguse kohaselt kehtib Euroopa Liitu imporditavate kaupade suhtes käibemaksuvabastus kaupadele, mille koguväärtus ei ületa 22 eurot. See on võimaldanud tarbijatel tellida Euroopa Liidu välistest veebipoodidest kaupa odavama hinnaga võrreldes EL-is tegutsevate kauplejate hinnatasemega. Alates 2021. aastast kaotatakse käibemaksuvabastus alla 22-eurose maksumusega saadetistele (väikesaadetised) ning edaspidi on käibemaksuga maksustatud kõik kuni 150-eurosed väljastpoolt EL-i tulnud saadetised. Üle 150 euro maksvate saadetiste puhul jääb kehtima praegune kord ehk neile rakenduvad asjakohased impordimaksud (tollimaks, käibemaks, aktsiisimaks).

Kui varem pidid kaugmüügiga tegelevad ettevõtjad registreerima käibemaksu igas riigis, kus tegutseti, siis nüüd luuakse Euroopa Liidu siseselt kaugmüügi käibemaksu registreerimiseks lihtsam nn ühe akna süsteem, mis lihtsustab kauplejate jaoks käibemaksuarvetust ja tasumist. Lisaks pannakse kolmandatest riikidest pärit kauba puhul kaugmüügilt käibemaksu kogumise kohustus veebiplatvormide pidajatele, kes oma platvormilt kaugmüüki võimaldavad. Seejärel peavad veebiplatvormi pidajad ise tasuma vajaliku maksu õigesse riiki. Selle kohustuse täitmise hõlbustamiseks luuakse kolmandatest riikidest pärit kuni 150-eurose maksumusega kaupade kaugmüügiks eraldi portaal.

Kokkuvõttes on värsked muudatused mõeldud lihtsustama veebikauplemise käigus käibemaksu haldamist ning samal ajal vähendama veebikauplejate halduskoormust käibemaksu kogumise ja tasumisega seotud protsesside võrra. Alla 22-euroste kaupade maksustamine käibemaksuga parandab oluliselt ka Euroopa Liidu sisest konkurentsiolukorda, kuna maksuvabastus kaotab kolmandatest riikidest imporditava kauba hinnaeelise võrreldes liidusisese kaubaga, millele on alati käibemaks kehtinud.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference