21.05.2014 Kolmapäev

Kui ehitad eramaja – meelespea nii tellijale kui ehitajale Esile tõstetud

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)

Maksu- ja Tolliamet on koostanud lühikese meelespea nii tellijale kui ehitajale eramaja ehitamise ja sellega kaasneva maksude tasumise kohustuse kohta.

Kui ehitad eramaja – meelespea nii tellijale kui ehitajale
Kui ehitad eramaja – meelespea nii tellijale kui ehitajale Foto: PM

Eraisikust eramuehituse tellija (edaspidi - tellija) ja ehitaja sõlmivad reeglina töövõtu-, käsundus- või võlaõigusliku lepingu, kus lepitakse kokku töö ulatus, tingimused, tähtajad, tasumine ja garantii. Lepingu olemasolu on tellijale garantiiks tööde nõuetekohaseks teostamiseks ning alus puuduste ja rikkumiste kõrvaldamiseks. Lepingu sõlmimisele eelneb ehitaja poolt esitatav hinnapakkumine.

Maksude tasumise kohustus oleneb sellest, kas füüsilisest isikust töö tellija tellib elamuehituse äriühingult, füüsilisest isikust ettevõtjalt või ehitusmehelt, kes ei ole ettevõtja.

1.  Kui ehitajaks on äriühing

Ehitustööde tellimisel äriühingutelt puuduvad füüsilisest isikust töö tellijal lisaks lepinguhinnast käibemaksu tasumise kohustusele muud maksukohustused. Kõigilt töötajatele tehtud palgaväljamaksetelt maksab maksud tööandaja ehk äriühing ning äriühingul on kohustus deklareerida käivet kaupade ja teenuste müügilt (muidugi juhul, kui ta on käibemaksukohustuslasena registreeritud).

Juhul, kui äriühing soovib arveldada sularahas ning lepingu lõplik hind kujuneb käibemaksu võrra odavamaks, siis on üsna suur risk, et käive jääb ettevõtte poolt käibedeklaratsioonidel deklareerimata ja sularahas tehtud töötasu väljamakseid töötajatele ei kajastata tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsioonidel (edaspidi - TSD). Seega sularahas arvelduste korral on risk, et riigile jäävad äriühingu poolt maksud maksmata.

2.  Kui ehitajaks on füüsilisest isikust ettevõtja e FIE

FIE-st ehitajate selline tegevus on tulumaksuseaduse § 14 kohaselt käsitletav iseseisva majandus- ja kutsetegevusena, mille eesmärgiks on tulu saamine, ning makstud töö või teenustasu muutub tema ettevõtlustuluks, mida eraisikust ehitaja peab iseseisvalt deklareerima. Sellele tulult peab tasuma tulumaksu ja sotsiaalmaksu ning kui tegemist on käibemaksukohustuslasega, siis ka käibemaksu teenuste ja kaupade müügilt. Juhul, kui FIE soovib arveldada sularahas, siis on jällegi üsna suur risk, et nimetatud ettevõtlustulu jääb FIE-el deklareerimata ja riigile jäävad maksud maksmata.

3.  Kui ehitajaks on füüsiline isik

Kui ehitaja tegevus ei vasta tulumaksuseaduse § 14 lg-s 2 sätestatud ettevõtluse tunnustele (iseseisev majandus- ja kutsetegevus, mille eesmärgiks on tulu saamine), siis peab

  • töölepingu korral tellija deklareerima ja tasuma palga väljamaksetelt kõik maksud ja maksed;
  • töövõtu-, käsundus või muu võlaõigusliku lepingu korral ehitaja deklareerima ja tasuma töö- või teenustasult oma tuludeklaratsioonis tulumaksu ja tellija deklareerima ja tasuma sotsiaalmaksu ja -maksed (töötuskindlustusmakse ja ka kohustusliku kogumispensioni makse kui ehitaja on kohustatud isik).

Lisainfo

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference