Esmaspäev, 16 Aprill 2018 12:45

Kütusepetturite jõuk varjas maksukohustust ligi 800 000 euro ulatuses

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Maksu- ja tolliameti (MTA) uurimisosakonna ametnikud pidasid aprilli alguses kinni kuus isikut, keda kahtlustatakse kütusega seotud käibemaksupettuses, mille tulemusel varjati maksukohustust pea 800 000 euro ulatuses - kolm kahtlustatavat võeti prokuratuuri taotlusel vahi alla.

MTA uurimisosakonna talitusejuhataja Terje Langi sõnul tuvastati kriminaalmenetluse käigus, et grupp inimesi korraldas 2017. aasta teises pooles diislikütusele sarnase vedela põlevaine soetust Poola aktsiisiladudest nii otse Eesti kui ka läbi Leedu ja Läti äriühingute. „Kahtlustuse järgi toodi kütusele sarnane vedel põlevaine Eestisse nii Eesti, Soome kui ka Suurbritannia äriühingute nimel kui mitteaktsiisikaup, kuid müüdi juba kütusemüügiluba omavale Eesti ettevõttele edasi diislikütusena. Ostu-müügitehingutega tekkinud maksukohustuse vähendamise eesmärgil esitati MTA-le valeandmeid, millega varjati maksukohustust pea 800 000 euro ulatuses,“ selgitas Lang.

Kahtlustatavana peeti kriminaalasjas kinni kuus inimest ning lisaks neile on kahtlustus esitatud veel kahele inimesele. Põhja ringkonnaprokuratuur esitas Harju maakohtule taotlused kolme kahtlustatava vahistamiseks. „Nende puhul oli ühiseks jooneks see, et nad võisid vabadusse jäädes jätkata kuritegude toimepanemist, mistõttu oli vältimatult vajalik taotleda neilt vabaduse võtmist,“ ütles prokurör Silvia Kruusmaa.

Harju maakohus rahuldas Põhja ringkonnaprokuratuuri taotlused ning isikud võeti vahi alla. Neile etteheidetav kuritegu eriti suures ulatuses maksukohustuse varjamises on esimese astme kuritegu, mille puhul on võimalik isikuid karistada ühe- kuni seitsmeaastase vangistusega.

Samuti arestis kohus avalik-õigusliku nõude tagamiseks ka mitmele kahtlustatavale kuuluvat vara, kokku ligi 280 000 euro väärtuses. „Tõhusaim vahend, millega majanduskuritegevuse vastu võidelda, on just kriminaaltulu arestimine ja selle edasine konfiskeerimine. Aasta-aastalt on prokuratuur koostöös uurimisasutustega suutnud konfiskeeritava vara hulka suurendada ning jätkuvalt lähtutakse põhimõttest, et keegi ei tohi kuriteo arvelt rikastuda,“ märkis Silvia Kruusmaa.

Terje Langi sõnul on kütus jätkuvalt valdkond, kus suuremahuliste maksupettuste korraldamine on aktuaalne, avaldades sellega negatiivset mõju nii ausale konkurentsile kui ka maksude laekumisele. „Kütuse valdkonna pettuseid iseloomustab asjaolu, et kütuseturu järelevalveks puudub seni operatiivne ülevaade hoiuteenuse pakkujate rendimahutites liikuva kütuse üle, kus võib toimuda nii kütuse ebaseaduslik tootmine kui ka kauba olemuse muutmine. Seda olukorda aitab aga alates 2019. aasta veebruarist lahendada kütuse käitlemise andmekogu rakendumine, mis võimaldab MTA-l vedelkütuse ostu-müügitehingute andmeid hallata reaalajas ja reageerida aegsasti riskantsetele tehingutele,“ ütles Lang.

Kriminaalasja kohtueelset menetlust viib läbi maksu- ja tolliameti uurimisosakond ja juhib Põhja ringkonnaprokuratuur.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Audiitor ja maksunõunik vastavad lugejate küsimustele

Audiitor ja maksunõunik vastavad lugejate maksunduse, raamatupidamise ja auditiga seotud küsimustele

 • Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka lastetoetused ja elatis?
  Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka lastetoetused ja elatis?<em><br /></em> Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka ühe lapsevanema poolt teise vanema pangaarvele üle kantud elatis, kui elatise ülekandja töötasult on juba kinni peetud kõik maksud? Kas tulumaksuga maksustatava tulu hulka arvatakse ka lastetoetused?
 • Kuidas kajastada ettevõtte bilansis kontsernikontol olevat raha jääki?
  Kuidas kajastada ettevõtte bilansis kontsernikontol olevat raha jääki?

  Kuidas kajastada ettevõtte bilansis kontsernikontol olevat raha jääki? Kui viimase bilansipäeva seisuga on ettevõte paigutanud oma rahalised vahendid kontsernikontole, kas seda tuleks siis kajastada ettevõtte aruandes raha jäägi real või nõudena kontsernikonto liikmete ehk seotud osapoolte vastu? Millistel puhkudel võib olla õigustatud kontsernikontol olevate rahaliste vahendite kajastamine raha jäägina?

 • Kuidas kajastab ostja pöördkäibemaksu raamatupidamises?
  Kuidas kajastab ostja pöördkäibemaksu raamatupidamises?

  Eesti firmalt on saadud arve, kus käibemaksumääraks on märgitud 0%, viidetega: "pöördmaksustatav metalli käibemaks, KMS i § 41 lg 1 alusel arvestab käibemaksu ostja, kauba müügiga seotud teenus KMS-i § 12 lg 1". Kuidas kajastab ostja (käibemaksukohustuslane) pöördkäibemaksu raamatupidamises?

 • Põhivara kasuliku eluea vähendamine
  Põhivara kasuliku eluea vähendamine

  Kas sellisel juhul, kui ettevõtte juht tahab vähendada põhivara (sõiduauto) kasutusiga seitsmelt aastalt viiele aastale, on vaja eelmiste aastate amortisatsioonimäärad uuesti arvutada ja teha bilansis muudatused?

 • Investeeringukulla ostu ja müügi vormistamine
  Investeeringukulla ostu ja müügi vormistamine

  Ettevõtte juhtkond otsustas osta nn investeerimismünte. Kuidas peaks raamatupidaja tehingu vormistama? Kas tekib mingi registreerimis- või maksukohustus? Mis saab, kui otsustame investeerimismündid maha müüa?

Rubriigi Maksud ja raamatupidamine viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid maksude ja raamatupidamise teemal

 • USA kaalub sõidukite impordile tariifi kehtestamist
  USA kaubandusministeerium teatas kolmapäeval, et uurib võimalust kehtestada julgeolekukaalutlustel imporditariif autodele; The Wall Street Journali allikatel võib tariif ulatuda 25 protsendini.
 • Reid Lääne-Virumaal tuvastas hulga illegaalseid töötajaid
  Lääne-Virumaal möödunud nädalal üheksal ehitusobjektil töötajate seaduslikkust kontrollinud maksu- ja tolliameti (MTA) töötajad tuvastasid, et 78 kontrollitud töötajast olid 14 registreerimata.
 • Ameerika Ühendriikidest pärit toodetele võidakse kehtestada täiendavad tollimaksud
  17. mail 2018 jõustunud rakendusmäärusega 2018/724 plaanib Euroopa Liit kohaldada Ameerika Ühendriikide suhtes kaubanduspoliitilisi meetmeid, kehtestades teatavate Ameerika Ühendriikidest pärit toodete liitu importimisel täiendavad tollimaksud. Kaubanduspoliitika meetmeid kohaldatakse selliste Ameerika Ühendriikidest pärit toodete suhtes, mille tarnetest liit olulisel määral ei sõltu. Maksu- ja tolliamet teatab, millal plaanitakse täiendavaid tollimakse kohaldada ja millistele toodetele need ei rakendu.
 • Kaubata veokile ei kehti rahvusvahelisel veol kütuse aktsiisivabastus
  Kaubata veokile ei kehti rahvusvahelisel veol kütuse aktsiisivabastus Maksu- ja Tolliamet (MTA) juhib tähelepanu asjaolule, et veokite standardses kütusepaagis olev kütus vabastatakse aktsiisist üksnes rahvusvahelisel kaubaveol – see tähendab kaubaveo toimumist vähemalt ühel suunal. Kui veok väljub Eestist ja siseneb riiki ilma haagiseta või tühja kaubaruumiga, siis ei ole tegemist rahvusvahelise kaubaveoga ning kütust aktsiisist ei vabastata.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes