Esmaspäev, 16 Aprill 2018 12:45

Kütusepetturite jõuk varjas maksukohustust ligi 800 000 euro ulatuses

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Maksu- ja tolliameti (MTA) uurimisosakonna ametnikud pidasid aprilli alguses kinni kuus isikut, keda kahtlustatakse kütusega seotud käibemaksupettuses, mille tulemusel varjati maksukohustust pea 800 000 euro ulatuses - kolm kahtlustatavat võeti prokuratuuri taotlusel vahi alla.

MTA uurimisosakonna talitusejuhataja Terje Langi sõnul tuvastati kriminaalmenetluse käigus, et grupp inimesi korraldas 2017. aasta teises pooles diislikütusele sarnase vedela põlevaine soetust Poola aktsiisiladudest nii otse Eesti kui ka läbi Leedu ja Läti äriühingute. „Kahtlustuse järgi toodi kütusele sarnane vedel põlevaine Eestisse nii Eesti, Soome kui ka Suurbritannia äriühingute nimel kui mitteaktsiisikaup, kuid müüdi juba kütusemüügiluba omavale Eesti ettevõttele edasi diislikütusena. Ostu-müügitehingutega tekkinud maksukohustuse vähendamise eesmärgil esitati MTA-le valeandmeid, millega varjati maksukohustust pea 800 000 euro ulatuses,“ selgitas Lang.

Kahtlustatavana peeti kriminaalasjas kinni kuus inimest ning lisaks neile on kahtlustus esitatud veel kahele inimesele. Põhja ringkonnaprokuratuur esitas Harju maakohtule taotlused kolme kahtlustatava vahistamiseks. „Nende puhul oli ühiseks jooneks see, et nad võisid vabadusse jäädes jätkata kuritegude toimepanemist, mistõttu oli vältimatult vajalik taotleda neilt vabaduse võtmist,“ ütles prokurör Silvia Kruusmaa.

Harju maakohus rahuldas Põhja ringkonnaprokuratuuri taotlused ning isikud võeti vahi alla. Neile etteheidetav kuritegu eriti suures ulatuses maksukohustuse varjamises on esimese astme kuritegu, mille puhul on võimalik isikuid karistada ühe- kuni seitsmeaastase vangistusega.

Samuti arestis kohus avalik-õigusliku nõude tagamiseks ka mitmele kahtlustatavale kuuluvat vara, kokku ligi 280 000 euro väärtuses. „Tõhusaim vahend, millega majanduskuritegevuse vastu võidelda, on just kriminaaltulu arestimine ja selle edasine konfiskeerimine. Aasta-aastalt on prokuratuur koostöös uurimisasutustega suutnud konfiskeeritava vara hulka suurendada ning jätkuvalt lähtutakse põhimõttest, et keegi ei tohi kuriteo arvelt rikastuda,“ märkis Silvia Kruusmaa.

Terje Langi sõnul on kütus jätkuvalt valdkond, kus suuremahuliste maksupettuste korraldamine on aktuaalne, avaldades sellega negatiivset mõju nii ausale konkurentsile kui ka maksude laekumisele. „Kütuse valdkonna pettuseid iseloomustab asjaolu, et kütuseturu järelevalveks puudub seni operatiivne ülevaade hoiuteenuse pakkujate rendimahutites liikuva kütuse üle, kus võib toimuda nii kütuse ebaseaduslik tootmine kui ka kauba olemuse muutmine. Seda olukorda aitab aga alates 2019. aasta veebruarist lahendada kütuse käitlemise andmekogu rakendumine, mis võimaldab MTA-l vedelkütuse ostu-müügitehingute andmeid hallata reaalajas ja reageerida aegsasti riskantsetele tehingutele,“ ütles Lang.

Kriminaalasja kohtueelset menetlust viib läbi maksu- ja tolliameti uurimisosakond ja juhib Põhja ringkonnaprokuratuur.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Audiitor ja maksunõunik vastavad lugejate küsimustele

Audiitor ja maksunõunik vastavad lugejate maksunduse, raamatupidamise ja auditiga seotud küsimustele

 • Kuidas kajastada garantiieraldist raamatupidamises?
  Kuidas kajastada garantiieraldist raamatupidamises? Oleme ehitusettevõte, ehituslepingutega seoses on arvestatud garantiieraldis. Kuidas kajastada seda raamatupidamises?
 • Kas e-poe võib kajastada immateriaalse põhivarana?
  Kas e-poe võib kajastada immateriaalse põhivarana? Kas e-poe võib kajastada immateriaalse põhivarana?
 • Käibemaksuarvestus Euroopa Liidu siseste teenuste ostmisel
  Käibemaksuarvestus Euroopa Liidu siseste teenuste ostmisel

  Käibemaksukohustuslasest Eesti firmale esitas raudteeveo eest arve Küprose käibekohustuslasest firma; teenuse hind oli 10 000 eurot. Jutt käib kauba veost Venemaalt Eestisse. Küprose firma esitas arve 0-protsendilise käibemaksu määraga. Kas on õige, et Eesti firma peab näitama käibedeklaratsioonil Küprose firmalt saadud teenuse maksumuse ja rakendama 20-protsendilise määraga pöördmaksustamist? Missugustes Eesti käibemaksuseaduse paragrahvides käsitletakse Euroopa Liidu (edaspidi – EL) siseste teenuste ostmist? Kas see, et teenuse osutamine ei alanud teenuse müüja riigis, st Küprosel, omab tähtsust?

 • Kas ettevõte peab maksma erisoodustust sõiduautot päevade kaupa eraisikult rendile võttes?
  Kas ettevõte peab maksma erisoodustust sõiduautot päevade kaupa eraisikult rendile võttes? Ettevõtte omanik – eraisik – annab oma sõiduauto tasu eest (tasult makstakse tulumaks) ettevõttele rendile, üle ei anta kasutusvaldust. Autoga tehakse töösõite (taxify) ja väljaspool tööaega erasõite. Kuludesse kantakse kuludokumentide alusel ainult töösõitudega seotud kütusekulud, muud autoga seotud kulud kannab eraisik. Kas ettevõte peab maksma sõiduauto erasõitudeks kasutamiselt erisoodustust? Kas sellisel juhul, kui lepingu järgi võetakse auto rendile päevade kaupa, nendel päevadel, kui tööd tehakse, ja pärast tööd auto tagastatakse, peab tasuma erisoodustust?
 • Kas füüsiline isik võib osutada Eesti firmale teenust lepingut sõlmimata?
  Kas füüsiline isik võib osutada Eesti firmale teenust lepingut sõlmimata?

  Kas füüsiline isik võib osutada Eesti firmale teenust (nt anda konsultatsiooni) lepingut sõlmimata? Missugused maksukohustused tekivad firmal, kes tasub saadud teenuste eest (nt konsultatsioon) arve alusel?

Rubriigi Maksud ja raamatupidamine viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid maksude ja raamatupidamise teemal

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes