Neljapäev, 12 Oktoober 2017 14:56

Laen või varjatud kasumieraldis

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Tõnis Jakob, juhtiv maksukonsultant
Tõnis Jakob, juhtiv maksukonsultant Marisett
Võlaõigusseaduse (edaspidi ‒ VÕS) § 396 lg 1 kohaselt  kohustub laenulepinguga üks isik (laenuandja) andma teisele isikule (laenusaaja) rahasumma või asendatava asja (laen), laenusaaja aga kohustub tagasi maksma sama rahasumma või tagastama sama liiki ja sama kvaliteediga asja samas koguses.

VÕS-i § 397 lg 1 näeb ette laenuintressi maksmise, selle kohaselt tuleb majandus- või kutsetegevuses antud laenult maksta intressi, muu laenulepingu korral tuleb intressi maksta üksnes juhul, kui see on kokku lepitud.

Eeltoodud võlaõiguse sätted mängivad olulist rolli ka maksustamisel, sest laenude puhul eeldatakse intressi maksmist ja laenu tagastamist.

Kui näiteks üks äriühing annab teisele äriühingule intressita laenu, siis toob see üldjuhul kaasa suuri arusaamatusi maksuhalduriga ja tulumaksu kohustuse saamata intresside summalt. Nõudest loobumine maksustatakse aga nagu kingitus või erisoodustus.

Teatud juhtudel võib laenuga seoses tekkida erisoodustus, mis maksustatakse nii tulumaksuga kui ka sotsiaalmaksuga.

Kuivõrd Eestis ei maksa äriühing tulumaksu teenitud kasumilt, vaid jaotatud kasumilt või spetsiifiliselt väljamakselt (nt erisoodustus, kingitus, ettevõtlusega mitteseotud kulu), on emaettevõtted oma Eestis asuvatelt tütarettevõtetelt saanud seda maksustamise eripära kasutades laene, mida pika aja jooksul tagasi ei maksta ning millelt ka intresse ei maksta.

Kasumi varjatud kujul väljaviimise tõkestamiseks ülalviidatud viisil kehtestati alates 1.01.2018 TuMS-is erisäte § 502, mis käsitleb tulumaksu varjatud kasumieraldistelt.

Täpsemalt saate laenuga seotud maksustamisküsimustest lugeda ajakirja Raamatupidamisuudised äsja ilmunud oktoobrinumbrist.

Kui Te ei ole jõudnud Raamatupidamisuudiseid veel tellida, saate seda teha SIIT:

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Audiitor ja maksunõunik vastavad lugejate küsimustele

Audiitor ja maksunõunik vastavad lugejate maksunduse, raamatupidamise ja auditiga seotud küsimustele

 • Investeeringukulla ostu ja müügi vormistamine
  Investeeringukulla ostu ja müügi vormistamine

  Ettevõtte juhtkond otsustas osta nn investeerimismünte. Kuidas peaks raamatupidaja tehingu vormistama? Kas tekib mingi registreerimis- või maksukohustus? Mis saab, kui otsustame investeerimismündid maha müüa?

 • Millal tekib käibemaksukohustus?
  Millal tekib käibemaksukohustus? Meie ettevõte, kes ei ole käibemaksukohustuslane, kavatseb luua ärisuhted Vene ettevõttega. Lepingu järgi peab nimetatud ettevõte esitama meile iga kuu arved õiguse eest kasutada äritegevuses poolte määratletud, õiguste valdajale kuuluvate ainuõiguste kompleksi (piletisüsteem, veebileht ja IP-aadress).Kas meie ettevõttel tekib (piiratud) käibemaksukohustus?
 • Kuidas põhjendada pangale ettevõtte kahjumiga lõppenud majandusaasta tulemusi arvelduslaenu saamiseks?
  Kuidas põhjendada pangale ettevõtte kahjumiga lõppenud majandusaasta tulemusi arvelduslaenu saamiseks?

  Kuidas põhjendada pangale ettevõtte kahjumiga lõppenud majandusaasta tulemusi arvelduslaenu saamiseks?

 • Kuidas teha aktsiate ümberhindamist?
  Kuidas teha aktsiate ümberhindamist?

  Ettevõttel on soetatud aktsiad, mis on kajastatud bilansis pikaajalise finantsinvesteeringuna. Aktsiate soetusmaksumus bilansis on 2 eurot. Tänaseks on Eesti väärtpaberite keskregistri andmete kohaselt ühe aktsia hind 12 eurot. Need aktsiad ei ole börsil noteeritud ja reaalselt neid sellise raha eest tõenäoliselt müüa ei saa või on see väga keeruline. Kuidas peaksin tegema seisuga 31.12.2016 aktsiate ümberhindamise? Kas see on üldse vajalik?

 • Sõiduauto üürimine ja sisendkäibemaks
  Sõiduauto üürimine ja sisendkäibemaks

  Ettevõte on soetanud sõiduauto liisingufirmalt kasutusrendi alusel. Kas ettevõte saab liisingufirma arvetest 50% sisendkäibemaksu maha arvata, kui nimetatud sõiduauto üüritakse (tasu eest) ettevõtte töötajale, kes on ka juhatuse liige.

Rubriigi Maksud ja raamatupidamine viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid maksude ja raamatupidamise teemal

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes