Esmaspäev, 13 November 2017 09:33

Maksuamet soovib deklaratsioonidest loobuda

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Maksu- ja tolliameti (MTA) peadirektori Valdur Laidi sõnul on ameti pikaajaline eesmärk deklaratsioonidest loobumine ning nende asendamine andmepõhise infovahetusega.
Maksu- ja tolliameti (MTA) peadirektori Valdur Laidi sõnul on ameti pikaajaline eesmärk deklaratsioonidest loobumine ning nende asendamine andmepõhise infovahetusega. Postimees
Maksu- ja tolliameti (MTA) peadirektori Valdur Laidi sõnul on ameti pikaajaliseks eesmärgiks deklaratsioonidest loobumine ning nende asendamine andmepõhise infovahetusega.

"Meie visiooniks on igasugused deklaratsioonid üldse ära kaotada. Tugeva e-riigina on meil vägagi lihtsasti olemas võimekus, kus me võiksime saada majandustarkvarast või kolmandatelt osapooltelt – näiteks pankadelt – infot, mille järgi on meil võimalik kokku arvutada ettevõtete maksukohustused. Saaksime ettevõtele saata e-arve ja nõusoleku korral ka raha ise arvelt ära võtta," ütles MTA peadirektor raamatupidajate päeva raames toimunud konverentsil.

"Elemendid selleks läbi masin-masin liidestuse on olemas ning meil on käimas ka mitmed erinevaid projektid, mille kaudu me selles suunas juba liigume. Tegu ei ole kohustusega, vaid võimalusega bürokraatiat vähendada," lisas ta.

Seejuures on esimeseks suuremaks projektiks "Aruandlus 3.0", mida tehakse koostöös statistikaameti ja Eesti Pangaga. "2018. aastal projekti käivitudes pole tänu masin-masin liidestuste abile enam tarvis ühtki tööjõu- ja palgamaksega seotud deklaratsiooni käsitsi esitada, vaid need andmed võetakse otse süsteemidest," rääkis Laid.

"Aruandlus 3.0" eesmärk on vähendada ettevõtjate koormust andmete esitamisel maksu- ja tolliametile, statistikaametile ja Eesti Pangale. Esimeses järjekorras vähendatakse ettevõtjate koormust palga- ja tööjõuandmete esitamisel.

Seejuures leiab MTA peadirektor Valdur Laid, et septembris jõustunud uus riigihangete seadus aitab vähendada ümbrikupalkade maksmist ehitussektoris.

"Ümbrikupalkade vastases võitluses on oluliseks uus riigihangete seadus. Nüüd on võimalus väga väikeste palkade maksjad hangetelt eemaldada. Kui me praegu vaatame ehitushankeid, siis veerand nendest on ettevõtted, kus palk on alla 70 protsendi sektori keskmisest, mis meie hinnangul viitab ümbrikupalga maksmisele," rääkis MTA peadirektor.

"Ehitusturust moodustavad ligi 60 protsenti Eesti riigi kohalikud omavalitsused ehk ikkagi riigi enda maksumoraal ja käitumine on meie jaoks väga kriitiline teema, kus me looodame olulist muutust. Ümbrikupalgaga ehitusettevõtteid süsteemselt palgates lõikame ära maksutulud, mis muidu kohalkesse omavalitsustesse jõuaksid. Lisaks nõrgestame riigi rolli hea ühiskondliku õiglustunde vundamendi rajamisel," lisas ta.

Toetajad

IKS logo 1

2 kommentaari

 • Kommentaari link Esmaspäev, 13 November 2017 15:46 lisas palk

  Lp Laid võiks teada igaks juhuks, et raamatupidamistarkvarad juba moodustavadki TSD ka KMD aruanded, mis ühe klõpsuga saab saata Maksuametile. Aga Statistika võtku andmed Maksuametilt ja ärgu ähvardagu trahvidega, kui neile topelt andmeid ei saada. Pole asja kellelgi "kolmandal" ei ettevõtte ega eraisiku rahakotile.

 • Kommentaari link Esmaspäev, 13 November 2017 14:21 lisas Raamatupidaja väikefirmas

  Ametnik on ametnik ja ei jahub rõõmuga, et tänapäeva e-ühiskond võimaldab andmeid edastada läbi majandustarkvara. Kas on keegi teinud uuringu kui paljudel firmadel on võimalik majandustarkvara kasutada? Käibemaksu arvestuseks ehk tõesti aga usun, et suur osa firmasid teeb just palgaarvestust veel ikka exceli abil ja seda põhjusel, et majandustarkvara ei suuda soetada, sest need on meeletult kallid. Eriti valusalt puudutab see väikeettevõtteid, kes peavad niigi taluma hing paelaga kaelas, maksukoormust ja neil ei ole võimalik tarkvara soetada. IT firmad on teinud riigis head "lobby" tööd, et järjest enam suunatakse firmasid kohustuslikus korras kasutuselevõtma tarkvara, mis on sellele sektrorile järjest tulutoovam. Nt ainuüksi sellel aastal tõusis meie firmas raamatupidamistarkvara hind 600%

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Audiitor ja maksunõunik vastavad lugejate küsimustele

Audiitor ja maksunõunik vastavad lugejate maksunduse, raamatupidamise ja auditiga seotud küsimustele

 • Maksustatav või mittemaksustatav käive
  Maksustatav või mittemaksustatav käive

  Ettevõttel on maksustatav käive (teenus) ja maksuvaba käive (eluruumi üürileandmine). Esimesel aastal ei olnud ettevõte käibemaksukohustuslane, teisel aastal hakkas käibemaksukohustuslaseks. Kuidas on nüüd õigem leida proportsioon: kas eelmise aasta järgi (ei olnud veel käibemaksukohustuslane), teenuse käive ja üüritulu on raamatupidamises eraldi kajastatud, või peaks maksuhaldur proportsiooni määrama.

 • Liiklustrahvi kajastamine raamatupidamises
  Liiklustrahvi kajastamine raamatupidamises

  Kuidas kajastada ettevõttele määratud liiklustrahvi raamatupidamises? Ühest küljest loen, et tulumaksuseaduse  § 34 punkti 3 alusel ei ole lubatud trahve ettevõtlustulust maha arvata. Samal ajal on maksu- ja tolliameti lehel kirjas: «Seaduse alusel tasutud trahvid on ettevõtlusega mitteseotud kulud vastavalt tulumaksuseaduse § 51 lõike 2 punktile 1.» Kui kasutan ettevõtlusega mitteseotud kulude kontot, on ju tegu ikkagi kuluga.

 • Kas mittetulundusühingu arvel saab ühingu korraldatud üritusel esinejaid tulumaksuvabalt toitlustada?
  Kas mittetulundusühingu arvel saab ühingu korraldatud üritusel esinejaid tulumaksuvabalt toitlustada? Kas puhkpillibändi liikmetele, kes saavad toetust linnalt projektipõhiselt, on lubatud esinemise ajal ka toitlustust mittetulundusühingu arvel pakkuda või on oma liikmete toitlustamine maksustatav?
 • Missugused raamatupidamiskanded teeb residendist ostja residendist äriühingult metalltoodete ostu eest saadud arve alusel?
  Missugused raamatupidamiskanded teeb residendist ostja residendist äriühingult metalltoodete ostu eest saadud arve alusel? Eesti ettevõte sai residendist äriühingult arve metalltoodete ostu eest. Arvel on näidatud käibemaksu määr 0% viidetega: «Kuulub käibemaksuga pöördmaksustamisele; käibemaksuseaduse paragrahv 41¹ alusel arvutab käibemaksu ostja; toote müügiga seotud teenus (käibemaksuseaduse lg 1 § 12)». Missugused raamatupidamiskanded teeb residendist ostja näidatud viidete alusel?
 • Müügi asukoha kajastamine raamatupidamise aastaaruandes
  Müügi asukoha kajastamine raamatupidamise aastaaruandes Eestis registreeritud ettevõte müüb kaupa Lätis registreeritud firmale. Mõlemad firmad on oma riigis registreeritud käibemaksukohustuslaseks. Kaup läheb Poolast Rootsi, tegu on kolmnurktehinguga. Kas aastaaruandes tuleb näidata lisa „Müügitulu” osas „Müügitulu geograafiliste piirkondade lõikes” müügi asukohana ostja registreeritud asukoht (Läti) või riik, kuhu kaup tarnitakse (Rootsi)?

Rubriigi Maksud ja raamatupidamine viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid maksude ja raamatupidamise teemal

 • Inventuuri võlu ja valu
  Inventuuri võlu ja valu

  Detsember on käes ja taas kogub hoogu inventuuriperiood.

 • MTA: maksuvaba tulu soovitakse kätte saada ühekorraga
  MTA: maksuvaba tulu soovitakse kätte saada ühekorraga

  Maksu- ja tolliameti (MTA) läbiviidud küsitlus näitab, et pooled maksuvaba tulu kasutamisest loobunud inimesed on teinud seda soovist saada soodustus kätte ühekorraga peale tulude deklareerimist.

 • Tähtsad muudatused maksukorralduses 2019
  Tähtsad muudatused maksukorralduses 2019

  Maksuhalduril tekib võimalus kulude kokkuhoidu ja koormuse vähendamist silmas pidades koostada automaatseid haldusakte ja muid dokumente.

 • Üüritehingute maksukäsitlus
  <span class="green_key"></span>Üüritehingute maksukäsitlus Tulumaksuseaduse (edaspidi – TuMS) § 16 lõige 1 sätestab, et tulumaksuga maksustatakse üür, rent, tasu hoonestusõiguse seadmise ja reaalkoormatise talumise eest ning seadusest või tehingust tuleneva eseme kasutamise piirangu talumise eest saadud muu tasu.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes