08.07.2011 Reede

Riik kogub arvamusi finantstehingute maksu ja EL-i käibemaksu kohta

Rahandusministeeriumi asekantsler Tanel Ross selgitas, et praegu on Euroopa Komisjon pakkunud 2014-2020 finantsraamistikus EL-i eelarvesse kogutava maksu võimalusena välja finantstehingute maksu ja EL-i käibemaksu. Euroopa Komisjon algatas tema sõnul finantstehingute maksu ettepaneku kohta arvamuste kogumiseks ka avaliku konsultatsiooni, kus kõik isikud, nagu näiteks nii eraisikud, avalikud organid, juriidilised isikud ja erialaliidud, said oma arvamust avaldada.

Ross rääkis, et rahandusministeerium on eelnevalt nimetatud võimalike ettepanekute kohta samuti seisukohti välja töötamas ning et praegu on kogu protsess veel algusjärgus. Selleks kogub ministeerium tema sõnul tavapäraselt arvamusi kõikidelt oma olulisematelt partneritelt.

"Finantstehingute maksu kohta oleme palunud arvamust Eesti Pangalt, finantsinspektsioonilt ja turuosalistelt (Eesti Pangaliit, Eesti Fondihaldurite Liit ning Eesti Kindlustusseltside Liit). Kindlasti küsime arvamusi mõlematele ettepanekutele ka teistelt ministeeriumidelt. Esialgsed seisukohad on kavas vormistada septembri lõpuks," lausus ta.

Ross ütles, et üldiselt ei ole rahandusministeerium finantstehingute maksu kehtestamist toetanud. Viimaste aastate finantskriisi kontekstis on seda tema sõnul toetanud riigid, kes on pidanud oma eelarvest pankasid ja erasektorit aitama.

"Ministeerium on seni olnud arvamusel, et finantskriisi jaoks peab looma eraldi kriisifondi, mis ei oleks seotud riigieelarvega. Kriisist tingitud finantssektori niinimetatud abistamise vahendid peaksid olema kogutud eraldi riigieelarvest ning sinna kogutavaid vahendeid tuleks kasutada sihtotstarbeliselt vaid lahendusmeetmetes. Lähtuda tuleks Ecofini kriisijäreldustest ning seetõttu on Eesti toetanud suuremat harmoniseeritust kõikides kriisijuhtimisega seotud valdkondades nagu äriõigus, lepinguõigus, hoiuste tagamine, pankrotimenetlus ja nii edasi," rääkis asekantsler.

Ta lisas, et seda seisukohta on eelmise aasta juunis toetanud ka EL-i nõukogu. "Finantssektorimaksu temaatika peaks olema üks osa üle-euroopalisest kriisiraamistikust, see tähendab ennetav riskide võtmist piirava funktsiooniga. Lisaks võib finantstehingute maksubaas maksu kehtestamisel küllaltki kiirelt muutuda, kui näiteks pangad viivad osa oma tegevusest üle piirkondadesse, kus sellist maksu ei ole."

Küsimusele, milline on seni olnud Eesti seisukoht EL-i käibemaksu osas, vastas Ross, et Eesti on alati valmis olnud arutama erinevaid võimalusi EL-i eelarvesse kogutavate vahendite küsimuses.

"Uus omavahend peab aga vastama kindlatele kriteeriumidele – arvestama peab piiriülesust, võrdsust ja õiglust, mõju konkreetsetele valdkondadele, halduskoormust, vahendite piisavust, stabiilsust ning harmoneeritud baasi olemasolu," ütles ta. "Sarnased eeldused on toonud välja ka Euroopa Komisjon. Otsus EL-i omavahendi osas peab olema liikmesriikide poolt ühehäälne, mis tähendab muu hulgas kõikide nende kriteeriumide täitmist."

Euroopa Komisjon avalikustas ettepaneku EL-i finantsraamistikuks 2014-2020 30. juunil.

BNS


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255