03.05.2018 Neljapäev

Saku: kolmandik lahjast alkoholist ostetakse piirikauplustest

Saku Õlletehase AS-i juhatuse liikme Jaan Härmsi sõnul ostavad Eesti tarbijad kolmandiku kogu ostetavast lahjast alkoholist piirikauplustest ning seejuures võib tema hinnangul suvel see näitaja veelgi kasvada.

"Saku Õlletehase müügiandmed Läti piirikauplustes näitavad, et võrrelduna eelmise aasta esimese nelja kuuga on müük piiril tõusnud kolm korda," ütles Härms BNS-ile.

"Koguseliselt tähendab see, et Eesti tarbijate ostetavast lahjast alkoholist soetatakse kolmandik piirikauplustest. Arvestades tavapärast sesoonsust joogitööstuses, võib prognoosida ostmise hoogustumist kevadel ilmade soojenedes ja suvisel müügi tipphooajal," lisas ta.

"See, mis saab edasi piirikaubandusest, tarbimisest, tootmisest ja sellega seotud sektoritest, on väga selgelt valitsuse järgmiste otsuste taga. Viimaste aktsiisipoliitika suundade tõttu on Eesti õlleturg enneolematus languses, kahjustades tugevalt õlletootjaid ja seotud sektoreid. Samal ajal on alust arvata, et piirikaubandusest varutud alkoholivarude tõttu on tarbimine hoopis kasvutrendis," rääkis Saku Õlletehase juhatuse liige.

Selleks et piirikaubandus lõppeks, tuleks Härmsi sõnul langetada aktsiise Lätiga konkurentsivõimelisele tasemele – optimaalseks peetakse aktsiisierinevust 0,03 eurot liitri kohta õlle ja kange alkoholi puhul. Õllekohvri puhul tähendaks see Härmsi sõnul umbes paarieurost hinnaerinevust võrreldes praeguse pea kahekordse hinnavahega.

"Loogika on see, et kui hinnavahe Lätiga jääb nii väike, puudub stiimul sinna sõita oste tegema," märkis Härms. "Väga oluline on see, et aktsiiside langetamine aitab saada tagasi praegu kaotatud Soome ostjad. Siit tuleb positiivne mõju nii tootjatele, kaubandusele, toitlustusele ja hotellidele."

Saku Õlletehase arvutuse kohaselt avaldaks aktsiisimäärade langetamine Läti määrade lähedale  aastas postivvset maksulaekumise kogumõju ligi 88,6 miljonit euro väärtuses. Aktsiisi laekumine moodustaks sellest 52,1 miljonit eurot ja käibemaksu laekumine 36,5 miljonit eurot.

Seejuures on tootjate prognoos 2018. aasta aktsiisilaekumiseks praeguste maksumäärade juures hinnanguliselt 230 miljonit eurot ning nende hinnangul kukub see 2019. aastal veelgi, kuna lisaks ligi 40-protsendilisele Läti piirikaubanduse mõjule kukuvad kolm-neli korda Soome turistide ostud.

"Praeguse aktsiisipoliitika juures jääb piirikaubandus endiselt aktiivseks ning sellele lisandub Soome turistide ostude kuni neljakordne vähenemine tänavu võrreldes mullusega. Riik kaotab aktsiisitulusid, tootjad kaotavad turgu, mitmed sektorid satuvad hätta, kuid tarbija ostleb piirikaubanduses ja tarbimine ei vähene," sõnas Härms.

"Kõige suurem kaotaja ongi riik. Kahjuks paistab poliitikas tunda andvat mentaliteet, et kuna majandusel läheb kokkuvõttes väga hästi, võib selliseid vigu ja riigieelarvelisi alalaekumisi lubada," lisas Saku Õlletehase juhatuse liige.

Rahandusministeerium vähendas aprillis tänavust alkoholiaktsiisi laekumise prognoosi 46,2 miljoni euro võrra 286,5 miljonile eurole.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference