12.12.2017 Teisipäev

Salasigarettide tõkestamine on tollivaldkonna EL-i ülene prioriteet

Eesti juhtimisel leppis Euroopa Liidu Nõukogu kokku järeldused salasigarettide ja illegaalsete tubakatoodete vastases võitluses. Samuti kinnitati Euroopa Liidu tollikoostöö plaan, kus üheks peamiseks prioriteediks on võitlus aktsiisikaupade alaste pettustega, eelkõige salasigarettide tootmise ning mineraalõlide ebaseadusliku käitlemisega seotud kuritegevus.

Nõukogu järeldused võeti vastu tollikoostöö töörühma plenaaristungil ning kiideti heaks justiits- ja siseasjade nõukogus möödunud nädala lõpus. Kokku võtsid liikmesriigid vastu illegaalsete tubakatoodete vastase võitluse 16 järeldust, mis puudutavad tolliasutuste võimekuse tagamist efektiivse riskijuhtimise ja IT-süsteemide arengu kaudu, tubakatootmiseks vajalike materjalide ja tubakatoodete tarneahela süsteemset järelevalvet, rahvusvahelise koostöö laiendamist ning rahavoogude uurimist ja kuritegeliku vara sissenõudmist. Nõukogu järelduste tegemisele eelnes ka uue ohuhinnangu tegemine, mille baasil viidi selle aasta suvel läbi suuremahuline liikmesriikide (14 riiki) ühisoperatsioon salasigarettide avastamiseks. Suuresti just tänu riikidevahelisele infovahetusele tabati operatsiooni käigus ligi 20 miljonit salasigaretti.

Kokkulepitud järeldused on edasiseks suunaks Euroopa Komisjonile ja liikmesriikidele konkreetsemate salasigarettide käitlemise vastase võitluse tegevuste planeerimiseks ja rakendamiseks, et vähendada salasigarettide käitlemisest igal aastal tekkivat 10 miljardi eurolist kahju.

Tollikoostöö grupi juhi Ardi Mitti sõnul kannab Eesti kui EL-i välispiiri riik olulist vastutust EL-i inimeste tervise ja majanduse kaitsmisel ning üheks ohustavaks teguriks siinjuures on salasigarettide kaubandus. „Nõukogu järelduste kaudu kinnitatakse EL-i üleselt salasigareti vastane võitlus kui prioriteetne tegevus, millega kaasneb EL-i eelarveliste ressursside rakendamine liikmesriikide tolliasutuste kaudu antud pettuse vastaseks võitluseks,“ selgitas Mitt.

Tollikoostöö töögrupp koostas Eesti juhtimisel ka uue pettuse vastase võitluse tollikoostöö tegevusplaani aastateks 2018-2019. Tegevusplaan sisaldab võitlust aktsiisikaupade pettustega (salasigarettide tootmine ning mineraalõlide illegaalne käitlemine), kemikaalide ja lõhkeainete prekursorite salakaubavedu, tollivaldkonnaga seotud internetikuritegevus, sularaha piirülene illegaalne käitlemine, võltskaupade käitlemine, tolliasutuste koostööüksuste tegevuste koordineerimine ning tolliasutuste parem integratsioon EL-i tõsise kuritegevuse ohuhinnangu koostamisel.

„Sellega on Eesti eesistumise kaks pettuse vastase võitluse tollivaldkonna kõige olulisemat dokumenti saanud heakskiidu ja mõlema protsessiga saavad asjaosalised edasi minna. Euroopa Komisjon ja liikmesriigid asuvad nõukogu järelduste üleskutseid realiseerima ning järgmine eesistuja koos tegevuste juhtidega saab asuda kokkulepitud tegevusi täide viima,“ rääkis Mitt.

Tollikoostöö töögruppi kuuluvad kõigi 28 liikmesriigi tolliasutuste esindajad ning Euroopa Komisjoni maksu- ja tollidirektoraat (DG TAXUD), sisejulgeoleku direktoraat (DG HOME), Euroopa Liidu pettuste vastane amet (OLAF), Euroopa piiri- ja rannavalve agentuur (FRONTEX), Euroopa Politseiagentuur (EUROPOL).

Maksu- ja tolliamet juhtis eesistumise raames ka tolliliidu töögruppi, mis koostas EL-i ülesed tollivaldkonna IT-süsteemide pikaajalise arengu nõukogu järeldused. Need kinnitati novembri alguses EL-i rahandusministrite poolt ära. Samuti koostas töögrupp terrorismirahastuse tõkestamisega seotud kultuuriväärtuste impordi kontrolli määruse liikmesriikidepoolse teksti, mille arutelu kestab Eesti eesistumise aja lõpuni ning jätkub järgmise riigi Bulgaaria eesistumise ajal.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255