Teisipäev, 13 Veebruar 2018 09:57

Strandberg: aktsiisisoodustus peaks laienema taastuvenergia tootjatele

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Teadussaadete toimetaja ja Roheliste erakonna ühe kunagise asutaja Marek Strandbergi sõnul võib elektrienergia suurtarbijatele planeeritav aktsiisisoodustus olla õigustatud, kuid kaaluda tuleks ka taastuvenergia aktsiisisoodustust.

"Kui suurtarbijatele aktsiisieelistuse tegemine annab meile majanduslikke võimalusi juurde, on see ehk isegi põhjendatud," ütles Marek Strandberg BNS-ile. "Roheliselt toodetud energia, päike, tuul, on ju samamoodi aktsiismaksustatud ja see [aktsiisisoodustus] muudaks ka taastuvenergia odavaks," lisas ta.

Taastuvenergia tootjad peaksid Strandbergi sõnul saama õiguse müüa suurettevõtetele vahetult voolu olemata Eleringi ja Elektrileviga seotud. "Kaabel tuulikust või päikesejaamast ettevõttesse ja samas võimalus müüa ka võrku annaks nii energiatarbijatele suuri eeliseid kui tootjatelegi," sõnas Strandberg.

Rahandusministeerium saatis esmaspäeval valitsusele heakskiitmiseks eelnõu, millega vähendatakse energiaintensiivsete tööstusettevõtete elektriaktsiisi määra 90-protsendiliselt ja mis võib rakenduda tagasiulatuvalt juba tänavu jaanuarist.

Eelnõu kohaselt saavad elektrointensiivsete töötleva tööstuse või infoalase tegevuse sektori ettevõtjad teatud tingimustel tarbida elektrit soodsama aktsiisimääraga ehk 0,5 eurot megavatt-tunni kohta, mis on ligi üheksa korda vähem kui tavaaktsiisimäär 4,47 eurot megavatt-tunni kohta, teatas rahandusministeerium.

"Aktsiisisoodustuse andmine on vajalik nii olemasolevate ettevõtjate konkurentsivõime parandamiseks kui Eestisse uute investeeringute meelitamiseks," ütles rahandusminister Toomas Tõniste.

Soodustuse saamiseks peab ettevõtja energiajuhtimissüsteem olema efektiivne (vastama ISO 50 001 standardile) ja tema elektrointensiivsus olema eelnenud majandusaastal keskmiselt 20 protsenti või rohkem.

Potentsiaalselt võib muudatus puudutada ligi 240 ettevõtjat. Praktikas võib soodustuse taotlejaid alguses suhteliselt vähe olla, sest ettevõtja energiajuhtimissüsteem peab vastama standardile ISO 50001, mille taotlemisega on ettevõtjad alles alustanud.

Seaduse üldine jõustumiskuupäev on 2019. aasta 1. jaanuar. Kuid elektrienergia aktsiisi osalist tagastamist rakendatakse tagasiulatuvalt juba 2018. aasta tarbimiselt.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Audiitor ja maksunõunik vastavad lugejate küsimustele

Audiitor ja maksunõunik vastavad lugejate maksunduse, raamatupidamise ja auditiga seotud küsimustele

 • Kuidas kajastada garantiieraldist raamatupidamises?
  Kuidas kajastada garantiieraldist raamatupidamises? Oleme ehitusettevõte, ehituslepingutega seoses on arvestatud garantiieraldis. Kuidas kajastada seda raamatupidamises?
 • Kas e-poe võib kajastada immateriaalse põhivarana?
  Kas e-poe võib kajastada immateriaalse põhivarana? Kas e-poe võib kajastada immateriaalse põhivarana?
 • Käibemaksuarvestus Euroopa Liidu siseste teenuste ostmisel
  Käibemaksuarvestus Euroopa Liidu siseste teenuste ostmisel

  Käibemaksukohustuslasest Eesti firmale esitas raudteeveo eest arve Küprose käibekohustuslasest firma; teenuse hind oli 10 000 eurot. Jutt käib kauba veost Venemaalt Eestisse. Küprose firma esitas arve 0-protsendilise käibemaksu määraga. Kas on õige, et Eesti firma peab näitama käibedeklaratsioonil Küprose firmalt saadud teenuse maksumuse ja rakendama 20-protsendilise määraga pöördmaksustamist? Missugustes Eesti käibemaksuseaduse paragrahvides käsitletakse Euroopa Liidu (edaspidi – EL) siseste teenuste ostmist? Kas see, et teenuse osutamine ei alanud teenuse müüja riigis, st Küprosel, omab tähtsust?

 • Kas ettevõte peab maksma erisoodustust sõiduautot päevade kaupa eraisikult rendile võttes?
  Kas ettevõte peab maksma erisoodustust sõiduautot päevade kaupa eraisikult rendile võttes? Ettevõtte omanik – eraisik – annab oma sõiduauto tasu eest (tasult makstakse tulumaks) ettevõttele rendile, üle ei anta kasutusvaldust. Autoga tehakse töösõite (taxify) ja väljaspool tööaega erasõite. Kuludesse kantakse kuludokumentide alusel ainult töösõitudega seotud kütusekulud, muud autoga seotud kulud kannab eraisik. Kas ettevõte peab maksma sõiduauto erasõitudeks kasutamiselt erisoodustust? Kas sellisel juhul, kui lepingu järgi võetakse auto rendile päevade kaupa, nendel päevadel, kui tööd tehakse, ja pärast tööd auto tagastatakse, peab tasuma erisoodustust?
 • Kas füüsiline isik võib osutada Eesti firmale teenust lepingut sõlmimata?
  Kas füüsiline isik võib osutada Eesti firmale teenust lepingut sõlmimata?

  Kas füüsiline isik võib osutada Eesti firmale teenust (nt anda konsultatsiooni) lepingut sõlmimata? Missugused maksukohustused tekivad firmal, kes tasub saadud teenuste eest (nt konsultatsioon) arve alusel?

Rubriigi Maksud ja raamatupidamine viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid maksude ja raamatupidamise teemal

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes