Reede, 12 Oktoober 2018 10:48

Toomas Luman: maksusüsteem olgu lihtne, efektiivselt hallatav ja ettevõtete kasvu toetav

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
9. oktoobril toimus riigikogus maksuteemaline arutelu "Maksusüsteem – kaos või kaalutlus", kus esines ettekandega Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman.
9. oktoobril toimus riigikogus maksuteemaline arutelu "Maksusüsteem – kaos või kaalutlus", kus esines ettekandega Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman.
9. oktoobril toimus riigikogus maksuteemaline arutelu "Maksusüsteem – kaos või kaalutlus". Peale Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse esimehe Toomas Lumani tegid ettekanded ka Eesti Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi ning rahandusministeeriumi maksu- ja tollipoliitika asekantsler Dmitri Jegorov.

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman sõnas riigikogule esinedes, et ajalugu on tõestanud, et maksusüsteemi muutmise mõjud ei ole kunagi lineaarsed ning seetõttu on neid kavandades oluline arvestada nii ettevõtjate kui teadlaste seisukohti. “Me ei sõida maksupoliitikat tehes rallit, kus iga sekund loeb ja otsuseid tuleb teha lennult,” sõnas Luman ning rõhutas, et olemasolev ettevõtete tulumaksusüsteem tuleb säilitada, sest see töötab ja toetab ettevõtete investeeringuid. Kui vaadata juriidiliste isikute tulumaksu osakaalu kogumaksutuludesse, siis selgub, et Eesti ettevõtted tasuvad ettevõtete tulumaksu sisuliselt sama palju kui näiteks ettevõtted Saksamaal, kus kehtib ligi 30-protsendiline traditsiooniline ettevõtete tulumaks. Seega ei saa väita, et meie ettevõtted maksu ei maksa või maksavad seda liiga vähe.

Luman lisas kokkuvõttes, et

 • maksumuudatused peavad aitama kaasa ettevõtete ja majanduskeskkonna konkurentsivõime ning ühiskonna jõukuse kasvule;
 • maksumäärad peavad olema piirkonnas konkurentsivõimelised;
 • vajalik on taastada maksustabiilsuse reegel 6 kuud minimaalne ettenähtavus – vastavalt selle algsele ideele;
 • seadusega peab olema võimalik kehtestada pikema aja jooksul siduvaid muudatusi;
 • iga maksumuudatuse puhul tuleb hinnata kulu kogumisele nii ettevõtjate kui riigi vaatest;
 • ettevõtete tulumaksusüsteem tuleb säilitada, panustades selle kaitsmisse rahvusvaheliselt.

Eesti suurima ja vanima ettevõtjaid esindava organisatsioonina seisab kaubanduskoda selle eest, et maksusüsteem oleks võimalikult lihtne, bürokraatiavaba ja lisandväärtuse kasvu soodustav. Maksumuudatused peavad olema ettenähtavad, põhinema analüüsil ning arvestama rahvusvahelist konkurentsiolukorda.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Audiitor ja maksunõunik vastavad lugejate küsimustele

Audiitor ja maksunõunik vastavad lugejate maksunduse, raamatupidamise ja auditiga seotud küsimustele

 • Kuidas kajastada garantiieraldist raamatupidamises?
  Kuidas kajastada garantiieraldist raamatupidamises? Oleme ehitusettevõte, ehituslepingutega seoses on arvestatud garantiieraldis. Kuidas kajastada seda raamatupidamises?
 • Kas e-poe võib kajastada immateriaalse põhivarana?
  Kas e-poe võib kajastada immateriaalse põhivarana? Kas e-poe võib kajastada immateriaalse põhivarana?
 • Käibemaksuarvestus Euroopa Liidu siseste teenuste ostmisel
  Käibemaksuarvestus Euroopa Liidu siseste teenuste ostmisel

  Käibemaksukohustuslasest Eesti firmale esitas raudteeveo eest arve Küprose käibekohustuslasest firma; teenuse hind oli 10 000 eurot. Jutt käib kauba veost Venemaalt Eestisse. Küprose firma esitas arve 0-protsendilise käibemaksu määraga. Kas on õige, et Eesti firma peab näitama käibedeklaratsioonil Küprose firmalt saadud teenuse maksumuse ja rakendama 20-protsendilise määraga pöördmaksustamist? Missugustes Eesti käibemaksuseaduse paragrahvides käsitletakse Euroopa Liidu (edaspidi – EL) siseste teenuste ostmist? Kas see, et teenuse osutamine ei alanud teenuse müüja riigis, st Küprosel, omab tähtsust?

 • Kas ettevõte peab maksma erisoodustust sõiduautot päevade kaupa eraisikult rendile võttes?
  Kas ettevõte peab maksma erisoodustust sõiduautot päevade kaupa eraisikult rendile võttes? Ettevõtte omanik – eraisik – annab oma sõiduauto tasu eest (tasult makstakse tulumaks) ettevõttele rendile, üle ei anta kasutusvaldust. Autoga tehakse töösõite (taxify) ja väljaspool tööaega erasõite. Kuludesse kantakse kuludokumentide alusel ainult töösõitudega seotud kütusekulud, muud autoga seotud kulud kannab eraisik. Kas ettevõte peab maksma sõiduauto erasõitudeks kasutamiselt erisoodustust? Kas sellisel juhul, kui lepingu järgi võetakse auto rendile päevade kaupa, nendel päevadel, kui tööd tehakse, ja pärast tööd auto tagastatakse, peab tasuma erisoodustust?
 • Kas füüsiline isik võib osutada Eesti firmale teenust lepingut sõlmimata?
  Kas füüsiline isik võib osutada Eesti firmale teenust lepingut sõlmimata?

  Kas füüsiline isik võib osutada Eesti firmale teenust (nt anda konsultatsiooni) lepingut sõlmimata? Missugused maksukohustused tekivad firmal, kes tasub saadud teenuste eest (nt konsultatsioon) arve alusel?

Rubriigi Maksud ja raamatupidamine viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid maksude ja raamatupidamise teemal

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes