Esmaspäev, 17 Juuli 2017 11:10

EL-i andmekaitsjad piiraks tööandjate taustauuringuid sotsiaalmeedias

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Tööandjad ei tohiks ilma põhjuseta uurida töölesoovivate inimeste sotsiaalmeediakontosid, leidis Euroopa Liidu juhtivatest andmekaitse ametnikest koosnev grupp.

Tööandjatel peab olema õiguslik alus, enne kui nad asuvad oma potentsiaalsete töötajate Facebooki või Twitteri kontosid analüüsima, edastas ajaleht Financial Times (FT) neljapäeval andmekaitsjate seisukoha. Sotsiaalmeediast kogutud andmed peavad olema vastava töökoha ja selle täitmiseks eeldatud nõuete suhtes asjakohased, lisasid andmekaitsjad.

Seisukoha esitas niinimetatud Artikkel 29 töögrupp, mis koosneb Euroopa Liidu liikmesriikide andmekaitseametite, Euroopa andmekaitseameti ja Euroopa Komisjoni esindajatest ning sel pole seadusandlikku jõudu, märkis Financial Times. Kuid kuna see mõjutab andmekaitsereeglite jõustamise praktikat liikmesriikides ning püüab ühtlustada reeglite rakendamist, on see arvamus väga mõjukas, tunnistab FT.

"Töögrupi arvamus on mittesiduv, kuid väga mõjukas, vaadates, kellest grupp koosneb," märkis õigusfirma Fieldfisher andmekaitsespetsialist Phil Lee ajalehele. "Nad mõjutavad seda, kuidas riikide andmekaitseametid reegleid loevad. Praegusel juhul nad ütlesid, et peab olema tõeliselt hea ja pakutava töökohaga seotud põhjus, mis annaks tööandjale aluse uurida kellegi sotsiaalmeediakontot," lisas Lee.

Artikkel 29 töögrupp märgib ka oma soovitustes, et töölesoovijaid tuleb eelnevalt hoiatada, kui firma soovib nende tausta sotsiaalmeedia kaudu uurida, ning samas ei tohi tööandjad sundida oma alluvaid nõustuma sotsiaalmeedias oma ülemuste sõbrataotlustega.

Töögrupi arvamus hakkab tõenäoliselt mõjutama 2018. aasta mais jõustuvat ning senisest rangemat Euroopa Liidu üldist andmekaitseregulatsiooni, märgib Financial Times.

Leht viitab töötajate värbamisettevõtte CareerBuilder andmetele, mille kohaselt umbes 60 protsenti tööandjatest kasutab sotsiaalmeediast saadavaid andmeid, enne kui teevad kandidaatide suhtes otsuse.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Rubriigi Õigus viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid tööturu ja tööõiguse teemal

 • Sorainen: väärtpaberikontod tuleks pankadest välja viia
  Sorainen: väärtpaberikontod tuleks pankadest välja viia Advokaadibüroo Sorainen juhtivpartneri Toomas Prangli ja advokaadi Kai Vainola hinnangul tuleks välisinvestorite väärtpaberikontode avamine viia pankadest välja väärtpaberiregistri või äriregistri juurde.
 • Agendileping vs. tööleping
  Agendileping <em>vs.</em> tööleping Võlaõigusseaduse (edaspidi – VÕS) § 670 lg 1 alusel kohustub agendilepinguga üks isik (agent) teise isiku (käsundiandja) jaoks ja tema huvides iseseisvalt ja püsivalt lepinguid vahendama või neid käsundiandja nimel ja arvel sõlmima. Käsundiandja kohustub maksma talle selle eest tasu. Agent tegutseb iseseisvalt, kui tal on õigus kujundada oma tegevust põhiliselt vabalt ja määrata oma tegutsemisaeg (VÕS-i § 670 lg 2). Käsundiandjal on õigus anda agendile teatud juhiseid, kuid nende andmisel tuleb silmas pidada, et juhised ei tohi ohustada agendi iseseisvust agendilepingu täitmisel.
 • Uue eakuse rahvakogu teine ettepanek jõuab parlamenti
  Riigikogu rahandus- ja sotsiaalkomisjon arutavad teisipäeval kell 14 ühisel istungil uue eakuse rahvakogu ettepanekut reformida pensionisüsteemi teise samba väljamakseid.
 • Majanduskomisjoni hinnangul on taksod ja kokkuleppeveod erinevad asjad
  Riigikogu majanduskomisjoni hinnangul ei saa traditsioonilist taksoteenust ja infotehnoloogilise platvormi kaudu toimivaid kokkuleppevedusid võrrelda, mistõttu erinevad ka neile esitatavad nõuded.
 • Ületundide tasustamist puudutav juhend tuleb teha üheselt mõistetavaks
  Tööinspektsiooni kehtivast töö- ja puhkeaja juhendist jääb mulje, nagu tuleks töötajale maksta ületundide puhul töötasu nii ületundide eest kui ka vaba aja eest. Kaubanduskoja hinnangul on selline käsitlus vastuolus töölepingu seadusega ning seetõttu tegime tööinspektsioonile ettepaneku juhendit muuta.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes