Esmaspäev, 17 Juuli 2017 11:10

EL-i andmekaitsjad piiraks tööandjate taustauuringuid sotsiaalmeedias

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Tööandjad ei tohiks ilma põhjuseta uurida töölesoovivate inimeste sotsiaalmeediakontosid, leidis Euroopa Liidu juhtivatest andmekaitse ametnikest koosnev grupp.

Tööandjatel peab olema õiguslik alus, enne kui nad asuvad oma potentsiaalsete töötajate Facebooki või Twitteri kontosid analüüsima, edastas ajaleht Financial Times (FT) neljapäeval andmekaitsjate seisukoha. Sotsiaalmeediast kogutud andmed peavad olema vastava töökoha ja selle täitmiseks eeldatud nõuete suhtes asjakohased, lisasid andmekaitsjad.

Seisukoha esitas niinimetatud Artikkel 29 töögrupp, mis koosneb Euroopa Liidu liikmesriikide andmekaitseametite, Euroopa andmekaitseameti ja Euroopa Komisjoni esindajatest ning sel pole seadusandlikku jõudu, märkis Financial Times. Kuid kuna see mõjutab andmekaitsereeglite jõustamise praktikat liikmesriikides ning püüab ühtlustada reeglite rakendamist, on see arvamus väga mõjukas, tunnistab FT.

"Töögrupi arvamus on mittesiduv, kuid väga mõjukas, vaadates, kellest grupp koosneb," märkis õigusfirma Fieldfisher andmekaitsespetsialist Phil Lee ajalehele. "Nad mõjutavad seda, kuidas riikide andmekaitseametid reegleid loevad. Praegusel juhul nad ütlesid, et peab olema tõeliselt hea ja pakutava töökohaga seotud põhjus, mis annaks tööandjale aluse uurida kellegi sotsiaalmeediakontot," lisas Lee.

Artikkel 29 töögrupp märgib ka oma soovitustes, et töölesoovijaid tuleb eelnevalt hoiatada, kui firma soovib nende tausta sotsiaalmeedia kaudu uurida, ning samas ei tohi tööandjad sundida oma alluvaid nõustuma sotsiaalmeedias oma ülemuste sõbrataotlustega.

Töögrupi arvamus hakkab tõenäoliselt mõjutama 2018. aasta mais jõustuvat ning senisest rangemat Euroopa Liidu üldist andmekaitseregulatsiooni, märgib Financial Times.

Leht viitab töötajate värbamisettevõtte CareerBuilder andmetele, mille kohaselt umbes 60 protsenti tööandjatest kasutab sotsiaalmeediast saadavaid andmeid, enne kui teevad kandidaatide suhtes otsuse.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Rubriigi Õigus viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid tööturu ja tööõiguse teemal

 • Kohus: EL-Kanada lennureisijate andmevahetuslepe on seadusvastane
  Euroopa Liidu ja Kanada leping lennureisijate andmete jagamisest rikub andmekaitseseadusi ning on seetõttu praegusel kujul seadusvastane, teatas Euroopa Kohus kolmapäeval.
 • EVR Cargo, aga kes vastutab?
  EVR Cargo, aga kes vastutab? EVR Cargo Venemaale investeerimise kava asjus tekib tõsine kahtlus, kas investeeringute tegemise otsustanud ettevõtte juhid on järginud hoolsuskohustust, leiavad vandeadvokaadid Jaanus Mody ja Heili Haabu.
 • Majanduskuriteod ehituses
  Majanduskuriteod ehituses Viimasel ajal on majanduskuritegude uurimisel hakanud ilmnema suundumused, mis ei haaku enam tavapärase arusaamisega ehitamisel. Lepinguliste suhete ülesehitusest aru saamata on prokuratuur ja politsei leidnud kuritegusid sealt, kus ehitusettevõtjad ei oleks osanud arvatagi, et asi võib nii tõsiseks minna.
 • JOKK-skeem osaühingu raha omastamiseks
  JOKK-skeem osaühingu raha omastamiseks Advokaadibüroo COBALT advokaat Artur Knjazev kirjeldab näite varal JOKK-skeemi osaühingu raha omastamiseks, millesse tuleb suhtuda väga kriitiliselt, sest sisuliselt võidakse osaühingu vara esialgu omastada ja hiljem vastutus välistada.
 • Eelarvenõukogu hinnangul oli möödunud aasta eelarve nõuetega kooskõlas
  Eesti eelarvepoliitika hindamiseks kokku kutsutud eelarvenõukogu hinnangul vastas möödunud aasta Eesti eelarve selle tasakaalunõuetele, kuivõrd oli nii strukturaalselt kui ka nominaalselt ülejäägis.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes