29.01.2014 Kolmapäev

Inkassofirmad kasutavad võlgade kättesaamiseks aina enam vahekohtuid

Kiirlaenu- ja inkassofirmad on viimastel aastatel hakanud vaidluste lahendamiseks kasutama erakapitalile kuuluvaid vahekohtuid, mis teevad otsuse hoopis kiiremini kui Eesti kohtud, kirjutab Postimees.

Inkassofirmad kasutavad võlgade kättesaamiseks aina enam vahekohtuid
Inkassofirmad kasutavad võlgade kättesaamiseks aina enam vahekohtuid Foto: Reuters

Elektrooniline vahekohus töötab paberivabalt. Võlgnikud ei pruugi tähelegi panna, et inkassofirmad küsivad tüüpilist maksegraafiku kokkulepet sõlmides ühtlasi allkirja nõusolekule soostuda vahekohtu menetlusega, märgib leht.

Kui järjekordne makse hilineb, saadab inkassofirma e-kirja vahekohtusse. Kohus võtab e-kirja teel ühendust võlgnikuga, et too saaks esitada oma selgitused ja vastuväited. Isegi kui võlgnik kirja ei näe ja sellele ei reageeri, saabub seejärel e-postkasti kohtuotsus. Vahekohus ei vaja otsustamiseks osaliste kohale ilmumist – piisab esitatud paberitest. Kui võlgnik e-postkastist vahekohtu otsust lugema ei juhtu, tekib võlausaldajal õigus pöörduda kohtutäituri poole.

"Jah, olen kuulnud väiteid, et me justkui aitame kaasa liigkasu võtmisele. Me teadvustame seda ohtu," ütleb OÜ Elektrooniline Vahekohus (e-vahekohus) juhataja ja üks kolmest omanikust Mihkel Tasa. "Kuid me ei aktsepteeri liiga kõrgeid intressimäärasid, mis ei ole kooskõlas Riigikohtu praktikaga, ega liiga suuri viiviseid."

"Heade kommetega vastuolu eeldab muidugi suhteliselt suuri intressi- ja viivisemäärasid," lisab ta. "Viivise vähendamist peab ikka inimene reeglina ise taotlema. Kui ta on passiivne, ei hakka kohus seda tema eest tegema."

Tasa möönab, et e-vahekohtu otsuse langetamisel võivad intressid uuesti tiksuma hakata – see sõltub laenuandja ja laenuvõtja lepingust.

Vahekohtu hinnakirja kohaselt maksab ühe kohtuniku kasutamine 60 eurot, kolme kohtuniku kasutamine 180 eurot.

Võlakütid hindavad vahekohtumenetlust lisaks kiirusele ka selle pärast, et otsuste edasikaebamise võimalused on piiratud. "Aga need võimalused on olemas," ütleb Tasa. Näiteks saab võlgnik pärast otsust vaidlustada täitedokumendi või kaevata vahekohtu otsuse peale ringkonnakohtusse, et ta ei saanud oma õigusi piisavalt kaitsta.

Mõni laenukontor teatab ise, et kasutab Tasa juhitavat kohut – näiteks selgub see Bongabonga lepingute üldtingimustest. E-vahekohtu teenuseid on tarvitanud ka Raha24.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255