Seminar 920x140 ee gif

 

 

Neljapäev, 14 Detsember 2017 13:55

Madise sõnul võib mitme töölepinguga maksuvaba tulu maha arvata vaid ühelt

Õiguskantsler Ülle Madise hinnangul on uue maksuvaba tulu arvutamise korra ja põhiseadusega kooskõlas seadusesäte, mille kohaselt võib mitme töölepingu alusel töötav inimene valida maksuvaba tulu rakendajaks vaid ühe, näiteks 500 eurot maksva tööandja.
Õiguskantsler Ülle Madise hinnangul on uue maksuvaba tulu arvutamise korra ja põhiseadusega kooskõlas seadusesäte, mille kohaselt võib mitme töölepingu alusel töötav inimene valida maksuvaba tulu rakendajaks vaid ühe, näiteks 500 eurot maksva tööandja. Postimees
Õiguskantsler Ülle Madise hinnangul on uue maksuvaba tulu arvutamise korra ja põhiseadusega kooskõlas seadusesäte, mille kohaselt võib mitme töölepingu alusel töötav inimene valida maksuvaba tulu rakendajaks vaid ühe, näiteks 500 eurot maksva tööandja.

Tulumaksuseaduses on sätestatud, et kui väljamakse saaja saab maksustatavat tulu mitmelt tööandjalt või tulumaksu kinnipidajalt, võib maksuvaba tulu mahaarvamise teha neist ainult see, kelle maksumaksja valis.

"Mitme töölepingu alusel töötav inimene saab valida maksuvaba tulu rakendajaks ka väiksemat palka, näiteks 500 eurot maksva tööandja. Sel juhul tekib tal tõesti võimalus lükata maksukohustuse täitmine osaliselt edasi selle ajani, kui ta peab tuludeklaratsiooni alusel tulumaksu juurde maksma," märkis õiguskantsler.

Seega saab Madise kinnitusel mitme tööandja juures töötav inimene maksustamisperioodi jooksul kasutada raha, mida ta peab tasuma pärast tuludeklaratsiooni esitamist. "Kui seda raha edukalt investeerida, võib maksukohustuse täitmise edasilükkamise võimalust tõlgendada mõistagi eelisena. Teisalt ei vabasta niisugune võimalus kedagi tulumaksu maksmise kohustusest, vaid lükkab selle täitmise üksnes edasi," ütles Madise.

Ta lisas, et sel viisil edasilükatud tulumaksu tasumise kohustus võib osutuda tähtaja saabumisel arvatust koormavamaks. Maksu- ja tolliamet on sellepärast soovitanud, et inimesed loobuksid mitmest töökohast töötasu saamise korral maksuvaba tulu arvestamise õigusest täielikult või osaliselt.

"Olukord, kus töötajab saab riigilt nii-öelda krediiti, võib tekkida ka teistel juhtudel. Näiteks siis, kui inimene saab tulu, millelt tulumaksu kinni ei peeta (üüritulu), või dividende, mis ei ole enamasti saaja maksustatav tulu, kuid võetakse arvesse maksuvaba tulu arvutamisel. Samas võib töötaja otsustada suurema igakuise maksukohustuse kasuks, et ta ei peaks pärast tuludeklaratsiooni esitmist tulumaksu juurde maksma. Sel juhul esitab ta tööandjale avalduse, et vähendataks tema töötasult maha arvatavat maksuvaba tulu," ütles õiguskantsler.

Niisuguse tulumaksusüsteemi puhul, kus maksuvaba tulu suurus sõltub aastatulust, tekivad paratamatult kirjeldatud kõrvalekalded. Kogu maksustamisperioodi arvesse võttes maksustatakse ühesuuruse maksustatava sissetulekuga inimesi siiski võrdselt.

Toetajad

IKS logo 1

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes