Neljapäev, 14 Detsember 2017 13:55

Madise sõnul võib mitme töölepinguga maksuvaba tulu maha arvata vaid ühelt

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Õiguskantsler Ülle Madise hinnangul on uue maksuvaba tulu arvutamise korra ja põhiseadusega kooskõlas seadusesäte, mille kohaselt võib mitme töölepingu alusel töötav inimene valida maksuvaba tulu rakendajaks vaid ühe, näiteks 500 eurot maksva tööandja.
Õiguskantsler Ülle Madise hinnangul on uue maksuvaba tulu arvutamise korra ja põhiseadusega kooskõlas seadusesäte, mille kohaselt võib mitme töölepingu alusel töötav inimene valida maksuvaba tulu rakendajaks vaid ühe, näiteks 500 eurot maksva tööandja. Postimees
Õiguskantsler Ülle Madise hinnangul on uue maksuvaba tulu arvutamise korra ja põhiseadusega kooskõlas seadusesäte, mille kohaselt võib mitme töölepingu alusel töötav inimene valida maksuvaba tulu rakendajaks vaid ühe, näiteks 500 eurot maksva tööandja.

Tulumaksuseaduses on sätestatud, et kui väljamakse saaja saab maksustatavat tulu mitmelt tööandjalt või tulumaksu kinnipidajalt, võib maksuvaba tulu mahaarvamise teha neist ainult see, kelle maksumaksja valis.

"Mitme töölepingu alusel töötav inimene saab valida maksuvaba tulu rakendajaks ka väiksemat palka, näiteks 500 eurot maksva tööandja. Sel juhul tekib tal tõesti võimalus lükata maksukohustuse täitmine osaliselt edasi selle ajani, kui ta peab tuludeklaratsiooni alusel tulumaksu juurde maksma," märkis õiguskantsler.

Seega saab Madise kinnitusel mitme tööandja juures töötav inimene maksustamisperioodi jooksul kasutada raha, mida ta peab tasuma pärast tuludeklaratsiooni esitamist. "Kui seda raha edukalt investeerida, võib maksukohustuse täitmise edasilükkamise võimalust tõlgendada mõistagi eelisena. Teisalt ei vabasta niisugune võimalus kedagi tulumaksu maksmise kohustusest, vaid lükkab selle täitmise üksnes edasi," ütles Madise.

Ta lisas, et sel viisil edasilükatud tulumaksu tasumise kohustus võib osutuda tähtaja saabumisel arvatust koormavamaks. Maksu- ja tolliamet on sellepärast soovitanud, et inimesed loobuksid mitmest töökohast töötasu saamise korral maksuvaba tulu arvestamise õigusest täielikult või osaliselt.

"Olukord, kus töötajab saab riigilt nii-öelda krediiti, võib tekkida ka teistel juhtudel. Näiteks siis, kui inimene saab tulu, millelt tulumaksu kinni ei peeta (üüritulu), või dividende, mis ei ole enamasti saaja maksustatav tulu, kuid võetakse arvesse maksuvaba tulu arvutamisel. Samas võib töötaja otsustada suurema igakuise maksukohustuse kasuks, et ta ei peaks pärast tuludeklaratsiooni esitmist tulumaksu juurde maksma. Sel juhul esitab ta tööandjale avalduse, et vähendataks tema töötasult maha arvatavat maksuvaba tulu," ütles õiguskantsler.

Niisuguse tulumaksusüsteemi puhul, kus maksuvaba tulu suurus sõltub aastatulust, tekivad paratamatult kirjeldatud kõrvalekalded. Kogu maksustamisperioodi arvesse võttes maksustatakse ühesuuruse maksustatava sissetulekuga inimesi siiski võrdselt.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Rubriigi Õigus viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid tööturu ja tööõiguse teemal

 • Maksumuudatus tühjendab puudega inimeste rahakotti
  Alates 1. jaanuarist on tekkinud veider olukord, kus puudega inimese sissetulek sõltub sellest, kas raha kannab üle töötukassa või sotsiaalkindlustusamet, ühtlasi kaotavad osad toetuse saajad raha, kirjutab Postimees.
 • Sorainen: väärtpaberikontod tuleks pankadest välja viia
  Sorainen: väärtpaberikontod tuleks pankadest välja viia Advokaadibüroo Sorainen juhtivpartneri Toomas Prangli ja advokaadi Kai Vainola hinnangul tuleks välisinvestorite väärtpaberikontode avamine viia pankadest välja väärtpaberiregistri või äriregistri juurde.
 • Agendileping vs. tööleping
  Agendileping <em>vs.</em> tööleping Võlaõigusseaduse (edaspidi – VÕS) § 670 lg 1 alusel kohustub agendilepinguga üks isik (agent) teise isiku (käsundiandja) jaoks ja tema huvides iseseisvalt ja püsivalt lepinguid vahendama või neid käsundiandja nimel ja arvel sõlmima. Käsundiandja kohustub maksma talle selle eest tasu. Agent tegutseb iseseisvalt, kui tal on õigus kujundada oma tegevust põhiliselt vabalt ja määrata oma tegutsemisaeg (VÕS-i § 670 lg 2). Käsundiandjal on õigus anda agendile teatud juhiseid, kuid nende andmisel tuleb silmas pidada, et juhised ei tohi ohustada agendi iseseisvust agendilepingu täitmisel.
 • Uue eakuse rahvakogu teine ettepanek jõuab parlamenti
  Riigikogu rahandus- ja sotsiaalkomisjon arutavad teisipäeval kell 14 ühisel istungil uue eakuse rahvakogu ettepanekut reformida pensionisüsteemi teise samba väljamakseid.
 • Majanduskomisjoni hinnangul on taksod ja kokkuleppeveod erinevad asjad
  Riigikogu majanduskomisjoni hinnangul ei saa traditsioonilist taksoteenust ja infotehnoloogilise platvormi kaudu toimivaid kokkuleppevedusid võrrelda, mistõttu erinevad ka neile esitatavad nõuded.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes