Neljapäev, 08 November 2018 15:27

Mittetulundusühingust spordiklubi sponsoreerimine ja võimalikud maksud

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Kardo Rander, maksunõustaja
Kardo Rander, maksunõustaja PricewaterhouseCoopers
Ettevõte on mittetulundusühingust spordiklubi (kuulub tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute, sihtasutuste ja usuliste ühenduste nimekirja) sponsor ja soovib suurendada oma toetuse panust, võimaldades ühingul sponsorluse korras kasutada ainult ettevõtte töösõitudeks (maanteeametis) registreeritud sõiduautot ettevõtte töövälisel ajal. Klubi hakkab seda autot kasutama ka ainult oma klubi tegevusteks vajalikel eesmärkidel (klubi töös).

 • Kuidas seda seaduslikult vormistada?
 • Erasõitudeks autot ei kasutata. Millised on võimalikud maksud?

Vastab Kardo Rander, PricewaterhouseCoopers:

Tehingule maksuõigusliku hinnangu andmiseks tuleb üldjuhul vaadelda ka selle majanduslikku sisu. Selle küsimuse kirjelduses on mainitud sponsoreerimist, mis üldjuhul eeldab saajalt vastusooritust. Kuna kaasuse asjaolude kirjelduses pole mainitud, et spordiklubi lubab reklaami või mõnda muud kommertsteenust, siis võiks kõnealust tehingut käsitleda pigem annetusena.

Tulumaksuseadus võimaldab annetuste puhul maksuvabastuse tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute, sihtasutuste ja usuliste ühenduste nimekirja kantud ühingutele kindlate piirmäärade ulatuses. Annetuse suurus kalendriaasta jooksul võib olla kuni kolm protsenti maksumaksja poolt samal kalendriaastal tehtud isikustatud sotsiaalmaksu väljamaksetest või kuni kümme protsenti maksumaksja kalendriaasta 1. jaanuariks lõppenud viimase majandusaasta kasumist.

Selleks et teada saada, kas sõiduauto võimaldamine spordiklubile võib kaasa tuua tulumaksukohustuse, peab esmalt võrdlema sõiduauto kasutusõiguse väärtust maksuvabastuse suurusega. Sõiduauto kasutusõiguse väärtuse hindamisel tuleks kasutada sõltumatute teenusepakkujate teenuse hindu ja selle alusel teha kindlaks annetuse rahaline väärtus. Annetused tuleks deklareerida vormi TSD lisas 5.
Peale võimaliku tulumaksukohustuse tuleks uurida ka käibemaksuga seotud aspekte. Kui auto soetusmaksumuse, sõiduauto tarbeks kaupade soetamise ja teenuste saamise korral on käibemaksuarvestuses kasutatud 100-protsendilist sisendkäibemaksu mahaarvamise võimalust, siis tehes annetuse sõiduauto kasutusõiguse näol, muutub sõiduauto kasutusotstarve ja seda ei kasutata enam ainult maksustatava käibe tarbeks. Sellises olukorras võib olenevalt asjaoludest tekkida vajadus korrigeerida sisendkäibemaksu tagasiulatuvalt ja edaspidi rakendada osalist sisendkäibemaksu mahaarvamist. Kahjuks ei ole esitatud küsimuse kirjelduse põhjal võimalik öelda, kas selline olukord oleks aktuaalne ka praegusel juhul.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Rubriigi Õigus viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid tööturu ja tööõiguse teemal

 • Eesti kaotas Euroopa Kohtus suhkrutrahvi vaidluse
  Euroopa Kohus jättis 14. novembril rahuldamata Eesti riigi apellatsioonkaebuse mullusele kohtuotsusele, millega jäi läbi vaatamata Eesti hagi Euroopa Liidult 34,3 miljoni euro eest suhkrutrahvi tagasisaamiseks.
 • Perling: kahtlase raha päritolu tõendamise muutmine vajab analüüsi
  Riigi peaprokuröri Lavly Perlingu hinnangul vajab rahandusministeeriumi plaan pöörata rahapesukahtluse korral vara legaalsuse tõendamise kohustus kahtlustatavale põhjalikku analüüsi.
 • Ministeerium: pensioniraha alalhoidlik paigutus on fondijuhtide valik
  Rahandusministeerium ei plaani konservatiivsete pensionifondide varajaotuse reegleid oluliselt muuta ning märkis, et selliste fondide eesmärk ei olegi inflatsiooni lüüa, vaid raha säilitada; laiemalt on ministeeriumi hinnangul investeeringute tagasihoidlikkus tingitud fondijuhtide soovidest, mitte seadustikust.
 • Liivamägi: pensionifondide kehva tootluse taga on seadustik
  Liivamägi: pensionifondide kehva tootluse taga on seadustik Ettevõtluskõrgkooli Mainor ja Tallinna Tehnikaülikooli lektori Kristjan Liivamäe hinnangul jääb Eesti konservatiivsete pensionifondide tootlus ka järgmistel aastatel inflatsioonile alla, selle taga on aga seadusandlikud piirangud, mitte kehv fondijuhtimine.
 • Vaidluse lahendamine Eesti vahekohtus
  Vaidluse lahendamine Eesti vahekohtus Alati ei pea vaidluste lahendamiseks pöörduma riiklikku kohtusse, alternatiivselt on vaidluste lahendamine võimalik ka vahekohtutes. Kahjuks on vahekohtud endiselt meie õigusaktides alareguleeritud institutsioon ja puudulik seadustik tekitab omajagu segadust.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes