08.08.2016 Esmaspäev

Riigikohus: tuulikuid rajades peab arvestama ka müra ja keskkonnamõju

Riigikohus tegi esmaspäeval otsuse, mille järgi tuleb tuulegeneraatorite rajamisel ja detailplaneeringu koostamisel võtta arvesse ka nende tekitatavat müra ning mõju ümbritsevale elu- ja looduskeskkonnale.

Tuulegeneraatorite rajamisel ja detailplaneeringu koostamisel tuleb võtta arvesse ka nende tekitatavat müra ning mõju ümbritsevale elu- ja looduskeskkonnale
Tuulegeneraatorite rajamisel ja detailplaneeringu koostamisel tuleb võtta arvesse ka nende tekitatavat müra ning mõju ümbritsevale elu- ja looduskeskkonnale Foto: PM

Riigikohtu hinnangul ei arvestanud 2013. aastal Hanila vallavolikogu otsusega kehtestatud detailplaneering tuulegeneraatorite tekitatava müra ja lähedal asuva Natura-alaga ning on vastuolus valla üldplaneeringu ja maakonna teemaplaneeringuga, teatas kohus.

Riigikohus otsustas, et Hanila valla elaniku Reet Raukase kaebus tuleb rahuldada, varasemate kohtuastmete otsused tühistada ning tühistada ka Hanila vallavolikogui 2013. aastal tehtud otsus. Samuti mõistis kohus vallalt välja menetluskulud summas 4140 eurot, seisab otsuses.

Halduskohtusse pöördus vallaelanik, kelle elamu jääb 420 meetri kaugusele kavandatud tuulikutest. Ta oli seisukohal, et tuulikud võivad põhjustada ülemäärast müra ja kahjustada lähedal asuvat Natura-looduskaitseala.

Esimesed kaks kohtuastet jõudsid seisukohale, et kehtiva müranormi ehk 40 detsibelli ületamine ei ole tõendatud. Riigikohus märkis aga, et detailplaneeringus ei olnud kavandatavate tuulikute maksimaalset võimsust määratletu, ent just tuulegeneraatorite esialgu kavandatud võimsuse vähendamine pidi olema peamine meede elamumaale ulatuva müra leevendamiseks.

Samuti oleks detailplaneeringu alusel tuulikute rajamise korral ületatud kehtiva üldplaneeringuga ette nähtud tuulikupargi maksimaalset koguvõimsust. Ka normi piiresse jääv müra võib olla ümberkaudseid elanikke häiriv ning mõjutada nende tervist ja privaatsust, kirjutas riigikohus.

Niisugust müra peavad naabrid riigikohtu sõnul taluma vaid siis, kui müra tekitav tegevus on kooskõlas kõigi asjakohaste õigusaktidega. Kui vald peab avalikes huvides vajalikuks tuuleenergia tootmist seni kavandatust suuremas mahus, tuleb üldplaneeringut muuta.

Riigikohus märkis ka, et detailplaneeringu kehtestamise ajal oli lõppemas maakonna teemaplaneeringu menetlus, milles oli ühe põhiteemana käsitletud küsimust, kui kaugele on otstarbekas planeerida tuulikupargid elamutest. Teemaplaneeringus oli otsustatud seada tuulikupargi kauguseks elamutest vähemalt 1000 meetrit.

Riigikohus viitas selles punktis enda varasemale seisukohale, mille kohaselt tuleb detailplaneeringu kehtestamisel arvesse võtta ka teisi pooleliolevaid planeeringuid. Riigi- ja omavalitsusasutused peavad vältima vastukäivate planeeringute kehtestamist, rõhutas kohus.

Lisaks ei järgitud detailplaneeringu koostamisel Natura-alaga seotud keskkonnamõju hindamise nõudeid. Planeeringu algatamisel koostanud eelhinnangu kohaselt võib tuulegeneraatoritega kaasneda oluline negatiivne mõju Väinamere hoiualale, kaitstavatele rändlinnuliikidele ja nahkhiirtele. Sellises olukorras on täiemahuline keskkonnamõju hindamine kohustuslik, kuid antud juhul jäeti hindamine läbi viimata, selgub otsusest.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255