Teisipäev, 14 November 2017 12:23

Helged ajad tööturul kestavad

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Orsolya Soosaar, ökonomist
Orsolya Soosaar, ökonomist Eesti Pank
 • Töötajate vaatevinklist püsis olukord tööturul kolmandas kvartalis väga soodne
 • Töötuse määr kahanes 5,2 protsendini, kõige enam Ida-Virumaal
 • Majandus kasvas kolmandas kvartalis tänu suuremale hõivele, tööjõu tootlikkuse kasv aga pidurdus.

Statistikaameti teatel kasvas hõive 2017. aasta kolmandas kvartalis aastatagusega võrreldes 2% ning töötuid oli pea kolmandiku võrra vähem. Tööealistest inimestest osales tööturul 72%, mis on sarnane eelmise aasta kolmanda kvartali näitajaga. Tööd ei olnud tööturul osalejatest tänavu 5,2 protsendil, mida on märksa vähem kui mullu kolmandas kvartalis, kui vähenes töökohtade arv põlevkivisektoris. Aastatagusega võrreldes ongi tööpuuduse määr kõige enam vähenenud Ida-Virumaal.

Mitu erinevat andmeallikat viitavad suurele tööjõunõudlusele ja tõsisele töökäte puudusele. Ka maksu- ja tolliameti andmed näitavad, et maksustatud palgatulu saajate arv on aastatagusega võrreldes kasvanud ligikaudu 1%, mis jääb tööjõu-uuringu näitajale küll mõnevõrra alla. Töötukassa andmed näitavad seevastu registreeritud töötute arvu kasvu, kuid seda selgitab vähenenud töövõimega inimeste arvu kasv töötute registris töövõimereformi mõjul. Näitajad ei lange kokku seepärast, et Eestis pole töötutel kohustust end töötukassas arvele võtta. Registreeritud töötute arv on viimase nelja kvartali keskmisena ulatunud ligikaudu 70 protsendini tööjõu-uuringu küsitluse põhjal saadud töötute arvu hinnangust. Töötlevas tööstuses ja ehituses suurenes kolmandas kvartalis tuntavalt selliste ettevõtete osakaal, kes pidasid tööjõupuudust oluliseks takistuseks tootmise laiendamisel.

Selle aasta esimesel poolel kiirenes tööjõu tootlikkus märgatavalt, kuid seda mõjutasid osaliselt ajutised tegurid, nagu energeetikasektori taastumine. Kolmandas kvartalis kasvas majandus aasta arvestuses tänu sellele, et tööd tegi rohkem inimesi, kuid tööjõu tootlikkuse  kasv oli väiksem kui aasta esimestes kvartalites. Lisaks viitavad maksu- ja tolliameti andmed palgakasvu kiirenemisele, mistõttu kolmandas kvartalis ettevõtete kasumlikkuse suurenemine tõenäoliselt pidurdus.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Rubriigi Tööturg viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid tööturu ja tööõiguse teemal

 • Eesti tööhõive kasv oli esimeses kvartalis üks EL-i madalamaid
  Eesti tööhõive kasv oli tänavu esimeses kvartalis võrreldes mullu sama ajaga üks Euroopa Liidu (EL) madalamaid, edestades 0,9 protsendi juures vaid Poolat, Leedut ja Itaaliat.
 • Uuring: Eesti eelistatuim tööandja on taas Eesti Energia
  Uuringufirma Kantar Emori igakevadises tööandjate maine uuringus hoiab viiendat aastat järjest esikohta Eesti Energia.
 • Maxima: teenindusettevõte tööjõuturul on olukord tavapärane
  Jaemüügiketi Maxima Eesti kaubandusdirektori Marko Põderi sõnul on teenindusettevõte tööjõuturul olukord praegu suhteliselt tavapärane ning suvist tööjõuvajadust aitavad katta suvel lisaraha teenida soovivad koolinoored.
 • Kui töötajad vajavad koolitamist
  Kui töötajad vajavad koolitamist Üha rohkem tööandjaid räägib, et neil on vaja oskustega töötajaid. Tööandjad panustavad töötajate oskuste arendamisse ka ise, kuid on olukordi, kus riigiabi oleks ettevõttele tarvilik. Valitsus kiitis heaks määruse eelnõu „Tööhõiveprogramm 2017–2020”, millega alates 1. juunist kaasnevad mitmed muutused „Tööta ja õpi” programmis.
 • Registreeritud töötute arv maikuus vähenes
  Mais vähenes registreeritud töötute arv võrreldes eelmise kuuga 6% võrra. Kuu lõpus oli töötuna registreeritud 29 779 inimest, mis moodustab 16-aastasest kuni pensioniealisest tööjõust 4,6%. Vähenenud töövõimega inimesi oli nende hulgas 9623 ehk 32%.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes